Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowianie "Bohaterami Wolności"   -   23/10/2006
Sześciu Tarnowian zostało uhonorowanych węgierskim medalem "Bohater Wolności". Medal został ustanowiony z okazji 50 rocznicy Rewolucji Węgierskiej, którą obchodzimy w tych dniach. Wyróżnienia odebrane zostały tydzień temu, podczas krakowskiego koncertu „Dziękujemy Ci Polsko”. Wzięli w nim udział ambasador Republiki Węgier Mihály Győr, Konsul Generalny w Krakowie Zoltan Nagyiványi, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, władz województwa Małopolskiego i Podkarpackiego.

Ogloszenie

23 października 1956 roku w Budapeszcie odbyła się, pod pomnikiem gen. Józefa Bema, demonstracja popierająca zmiany zachodzące w Polsce. Demonstranci żądali przywrócenia demokracji i suwerenności narodowej Węgier, doszło do zamieszek i pierwszych walk z wegierskimi komunistycznymi słuzbami bezpieczeństwa. Po pierwszych sukcesach powstańców, zmianie władzy, rozluźnieniu dyktatury, szybko nastąpiła reakcja komunistycznych władz. Początkiem listopada interweniująca Armia Czerwona krwawo odbiła Budapeszt, zginęło od półtora do 3 tysięcy Budapesztańczyków. Już w grudniu miała miejsce, pod osłoną tychże wojsk radzieckich, restauracja dyktatury pod wodzą Kádára, która konsekwentnie przeprowadzała w kolejnych miesiącach i latach działania odwetowe na uczestnikach powstania. Stracono ponad 300 osób, ostatnie wyroki śmierci wykonano w sierpniu 1961 roku. Na wysokie kary więzienia skazano 22 tysiące osób, ponad 200 tysięcy Węgrów uciekło z kraju. Władza za potencjalnych wrogów uznała blisko 1 milion 200 tysięcy obywateli.

Polacy śledzili walki na Węgrzech i jako pierwsi zaczęli organizować pomoc dla walczącego Budapesztu. Ocenia się, że jedna czwarta całej pomocy jaką otrzymali Węgrzy w trakcie i po rewolucji 1956 roku pochodziła z Polski. W Tarnowie pomoc tę organizował powołany przez mieszkańców Społeczny Komitet Pomocy Węgrom. W ciągu 2 pierwszych dni zebrano 125 litrów krwi, 2 wagony lekarstw, odzieży i żywności a także 200 tys. złotych (trzeba pamiętać że w 1956 r. była to ogromna kwota). Węgrzy pamiętają o tej pomocy, o wsparciu polskich dziennikarzy, relacjonujących dla całego świata przebieg walk w Budapeszcie, o pomocy materialnej i duchowej.

Wśród osób, które najbardziej zaangażowały się wówczas w pomoc dla naszych bratanków z Budapesztu albo działali potem na rzecz współpracy i przyjaźni między Węgrami i Polakami, byli nagrodzeni medalem "Bohater Wolności" Tarnowianie: Józefa Karpińska, Jerzy Pertkiewicz, oraz członkowie Zarządu Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier - Wiesława Kozaka Jaworska, Zofia Hosaja, Maria Pulnik i Andrzej Szpunar.
Z terenu Małopolski i Podkarpacia medalami uhonorowano 12 osób, w tym aż połowę stanowili wymienieni wyżej mieszkańcy Tarnowa, rodzinnego miasta bohatera obu narodów - generała J.Bema, zwanego przez Węgrów "Ojczulkiem".
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947