Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Gabriela Morvaya powrót do Tarnowa   -   26/10/2006
Tarnów odkrywa na nowo kolejnego swego syna, malarza- uchodźcę Gabriela Morvaya (1934 – 1988), który tworzył w Hiszpanii, we Francji i Włoszech, gdzie do dziś jest cenionym twórcą a w Polsce jest niemal zupełnie jest nieznanym artystą. W sobotę 28 października w Tarnowie zaplanowano cykl imprez, które mają uczcić pamięć pochodzącego z Tarnowa artysty. W programie odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ul. Urszulańskiej 22, wystawa i spektakl teatralny w Ratuszu. Tarnów podpisze też w sobotę umowę o parnerstwie z włoskim miastem Cassalmaggiore, gdzie malarz żył i tworzył.

Ogloszenie

Przypomnieniu postaci nieżyjącego, zapomnianego tarnowskiego malarza służyć ma jednak przede wszystkim szereg zdarzeń artystycznych. Zmarłego na emigracji Morvaya przypominać będzie pamiątkowa tablica, umiejscowiona na domu, w którym się on urodził – przy ulicy Urszulańskiej 27. Płaskorzeźbę do niej wykonała włoska rzeźbiarka Giovanna Barozzi. Wmurowanie tablicy odbędzie się w sobotę o godzinie 16:00. O godz. 18:00 przeniesiemy się do Ratusza, gdzie odbędzie się wernisaż zatytułowany „Gabriel Morvay – powrót. (1934, Tarnów – 1988, Sabadell)”. Wystawa będąca przekrojem twórczości polskiego artysty w okresie jego dłuższego pobytu we Włoszech, pochodzi z kolekcji Emilio Aziiniego (Cassalmaggiore) oraz Angeli Amezketa (Rzym).
Z kolei o 20:00, również w Ratuszu zobaczymy poświęcony artyście spektakl w wykonaniu goszczącego już w naszym mieście Włocha Alberto Macchi, pokazujący osobowość Morvaya.

Gabriel Morvay (1934-1988), syn malarza Kazimierza Morvay’a i rzeźbiarki Jadwigi Essers urodził się w Tarnowie. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 1958 r. uciekł z komunistycznego kraju do Paryża, by potem długo podróżować po Europie, zatrzymując się na dłużej w Rzymie, hiszpańskim Sabadell oraz w Casalmaggiore (północne Włochy). Wraz z utworzoną przez siebie w Sabadell grupą Gallot realizuje w 1960 r. w Barcelonie szereg zdarzeń w rodzaju „malarstwa akcji”. Wystawia w Paryżu, Rzymie, Luksemburgu, Sabadell. Malarstwo Morvay'a ewoluowało, od doświadczeń ze sztuką informel w paryskim, poprzez powrót do malarstwa formy, a następnie długi, trwający do 1984r. etap poszukiwań nowego języka malarskiego. Powstałe wówczas obrazy, oscylujące wokół pejzażu i scenerii środowisk wielkomiejskich zaskakują odkrywaną w nich liryką. Ostatnie 4 lata twórczości znamionuje zwrot ku radykalnemu ekspresjonizmowi.
W Polsce praktycznie nieznany, Gabriel Morvay jest artystą budzącym coraz większe zainteresowanie i uznanie krytyków w krajach, z którymi był najbliżej związany (Hiszpania, Francja i Włochy). Wystawa prac malarza zatytułowana „Gabriel Morvay: lo sguardo in esilio” towarzyszy otwartej 14 lutego br. w Cremonie ekspozycji „Picasso, Miro', Dali e la pittura Catalana del primo novecento 1880-1937”. Jej organizatorzy, we współpracy z Muzeum Okręgowym w Tarnowie postanowili przywrócić postać Morvay'a polskiej kulturze, mając na uwadze fakt jego rodzinnych związków z Tarnowem. Autorem scenariusza wystawy w tarnowskim Muzeum Okręgowym, obejmującej całokształt twórczości artysty jest Maria Josep Balsach.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947