Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Wielogłos prywatyZATcyjny    -   31/10/2006
To był gorący dla tarnowskich dziennikarzy początek tygodnia. Na mocno już „wyborczy” temat dotyczący wstrzymania prywatyzacji Zakładów Azotowych wypowiedzieć pragnął się w poniedziałek każdy. Tylko do południa zorganizowano na ten temat w różnych częściach Tarnowa cztery konferencje prasowe. Nie wyczerpały one jednak listy polityków lokalnych, chętnych do zabrania głosu w tej sprawie. Popołudniu na ten temat wypowiadał się także goszczący w regionie Marek Kuchciński, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PIS.

Ogloszenie
>

Przypomnijmy, w piątek wieczorem minister skarbu ogłosił komunikat, w którym obwieścił, że „nie skieruje wniosku na Radę Ministrów o wyrażenie zgody na prywatyzację Zakładów Azotowych Tarnów i Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Powodem jest zbyt niska cena sprzedaży”.

Pierwszy - w poniedziałowy ranek konferencję prasową zwołał Andrzej Sasak. Mimo, że mówił nie tylko o sytuacji „Azotów” to temat prywatyzacji największego zakładu w regionie zdominował również spotkanie w jego gabinecie.
Posłuchaj, co na temat sytuacji związanej z Azotami powiedział nam ten z-ca prezydenta miasta, odpowiedzialny w zarządzie za sprawy gospodarki i rozwoju : (((mp3)))

O godzinie 10:30 zaprosił nas do siebie poseł Aleksander Grad, który nie krył oburzenia decyzją ministra skarbu, formułując jednocześnie zarzuty pod adresem niektórych lokalnych polityków, w tym m.in. posła J.Rojka. Posłuchaj jego wypowiedzi : (((mp3)))

Rankiem zadzwonił telefon z „Azotów” – z zaproszeniem na konferencję prasową o godzinie 11-tej, a gdzieś w międzyczasie otrzymaliśmy informację o konferencji Ryszarda Ścigały, planowanej na 11.30. Wkrótce po tym, jak pracownikowi ZAT powiedzieliśmy, że cała nasza dziennikarska brać zapewne się troszkę spóźni, bo wcześniej jest spotkanie z posłem Gradem, jeden z nas (o terminie godz.11.-tej byliśmy wczesniej informowani osobno) otrzymał kolejny telefon z Azotów informujący, że życzą sobie przesunąć konferencję również na 10.30. Miało to miejsce na nieco ponad pół godziny przed tym terminem, właśnie w momencie gdy wchodziliśmy do gabinetu A.Sasaka przy ul. Mickiewicza 2. W ostatniej chwili wszyscy postawieni zostaliśmy wobec wyboru – albo rozmawiamy z posłem PO, który zapraszał nas już w sobotę, albo dostąpimy zaszczytu rozmowy z samym prezesem Nafty Polskiej. Wierząc, że jednak zwycięży rozsądek, szybko nagraliśmy Aleksandra Grada i planowo o 11-tej odwiedziliśmy Zakłady Azotowe, gdzie tymczasem po prezesie Nafty... nie było już śladu. Cóż, dzięki temu zabiegowi pan prezes nie był narażony na kontakt z niektórymi dziennikarzami, w tym z naszą redakcją, a jednocześnie można było powiedzieć, że konferencja jednak się odbyła...
Biuro Prasowe ZAT zaproponowało nam przesłanie zapisu dźwiękowego z wypowiedzią prezesa Marka Draca-Tatonia, co rzeczywiście uczyniło i za co dziękujemy, choć oczywiście nie zmienia to naszej krytycznej oceny związanej z dziwnym zabiegiem, o którym piszemy wyżej. Oto, co podczas konferencji powiedział szef Nafty Polskiej, będącej wciąż właścicielem 80 % akcji ZAT (przepraszamy za jakość nagrania, materiał ten pochodzi z ZAT) : (((mp3)))

Pod nieobecność szefa Nafty Polskiej, na pewno najbardziej kompetentnego do udzielenia odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące rozpoczęcia renegocjacji umowy sprzedaży PCC „Azotów”, w pół roku po jej podpisaniu i dopiero na kilka dni przed upływem terminu ważności kontraktu oraz pomysłów dotyczących rozpoczęcia prywatyzacji „inną ścieżką”, o ocenę decyzji ministra skarbu i pomysłu Nafty Polskiej na konsolidację ZAT i ZAK przed wprowadzeniem wspólnego podmiotu na giełdę, poprosiliśmy jedynego obecnego wczoraj w dyrekcji członka zarządu tarnowskiej fabryki – Mirosława Grzyba. Zapytaliśmy go też o to, czy fragment raportu NIK o stwierdzonych przez inspektorów nieprawidłowościach związanych z inwestycją PCV, stanie się powodem do jakichś kroków personalnych lub formalnoprawnych wobec odpowiedzialnego za przygotowanie i realizację tej inwestycji, b.prezesa ZAT Antoniego Barwacza (obecnego doradcy zarządu firmy). Posłuchaj krótkiej rozmowy z Mirosławem Grzybem : (((mp3)))

O wynikach zakończonej we wrześniu kontroli NIK mówił nam także podczas swojej konferencji były prezes ZAT Ryszard Ścigała, który cały proces prywatyzacji aż do momentu podpisania umowy sprzedaży przygotował. Jak czytamy w jego Liście Otwartym do Ministra Skarbu Państwa – liście będącym apelem o powtórną analizę i weryfikację decyzji o zaniechaniu prywatyzacji: „kontrola ta okazała się dla naszych Zakładów korzystna, a efekty przeprowadzonego procesu restrukturyzacji zostały stosownie docenione. Z tym większą satysfakcją to odnotowuję, że podczas restrukturyzacji trzeba było zniwelować i naprawić skutki błędnych decyzji poprzedniego zarządu pod kierownictwem pana Antoniego Barwacza, które to skutki przytoczono i jednoznacznie negatywnie opisano w protokole NIK. I jest to jedyna negatywna wzmianka o naszej Firmie.”
Posłuchaj nieco dłuższej rozmowy z wyraźnie poruszonym decyzją ministra skarbu i klimatem wokół prywatyzacji Zakładów, Ryszardem Ścigałą :(((mp3)))

To jednak nie koniec wypowiedzi na ten temat. Na terenie budynku administracyjnego ZAT spotkaliśmy m.in. posła Józefa Rojka, który chętnie udzielił nam wywiadu na ów najważniejszy obecnie i najbardziej dyskutowany w lokalnej polityce temat. Pytaliśmy m.in., czy parlamentarzysta rządzącej partii będzie się domagał wyjaśnień ws. okoliczności towarzyszących podjęciu decyzji przez ministra skarbu.Posłuchajcie tej rozmowy : (((mp3)))

Listę wypowiadających się publicznie na temat wstrzymania prywatyzacji „Azotów” przez ministerstwo zakończył popołudniu, wizytujący Tarnów i Dąbrowę Tarnowska, poseł Marek Kuchciński – przewodniczący Klubu Parlamentarnego Pis, który nie ukrywał , że rozmawiał na ten temat z ministrem Jasińskim. Oto, co powiedział : (((mp3)))

Mimo takiej ilości opinii i wypowiedzi, nadal nie do końca wiadomo, co rzeczywiście wydarzy się teraz, jeśli chodzi o dalszy proces prywatyzacji ZAT. Wieczór przyniósł informację, że PCC AG jest gotowe zapłacić za „Azoty” 50 mln złotych więcej niż w wynegocjowanym wiosną kontrakcie. Nie wiadomo, czy ta oferta zmieni nastawienie ministra skarbu i czy oznacza to możliwość powrotu do rozmów, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku jeszcze nie raz wracać będziemy do tematu prywatyzacji.

Piotr Dziża
Mirosław Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 18)Dodaj komentarz
(31-10-2006) Ktosiek :
O swój PR i Nafta i nowy zarzad ZAkładów nie potrafi zadbać choćby ciut . Ja nawet wierzę, że w tym przesuwaniu godziny nie było złych intencji ale znowu zrobiono to tak, że wywołali kolejne podejrzenia co za arogancja , brak kompetencji i wyobraźni

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-10-2006) Gratulacje dla portalu :
za świetne i celne pytanie o to co jeszcze robi na Azotach Beret !!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-10-2006) ChuckN :
Brawo dziennikarze - kawal rzetelnej dziennikarskiej roboty!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-11-2006) Karpinus :
Rzeczywiście - takiej roboty nie powstydziliby się dziennikarze najpoczytniejszych czasopism w Polsce! TAK TRZYMAĆ! Mam nadzieję, że nie spoczniecie na laurach i podrążycie temat, a społeczeństwo dowie się sporo, jak rządzą i co porabiają jego wybrańcy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-11-2006) azotek kwiotek :
na temat działań PIs-u tylko jedno. Największym grzechem i błędem tej ekipy było że działą ocieżale i ścigałę odwoływała 8 miesięcy zamiast jednego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-11-2006) lolman :
czy ja dobrze kojarze, że ten Kuchciński ma coś współnego z gotowaniem. Myśle rze nie powinen wypowiadać sie w sprawie azotów i nawozuw- przecież to jest niejadalne.!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-11-2006) zainteresowany :
ciekawe o co tak naprawde chodzi :

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-11-2006) zainteresowany :
czy o całkowite wstrzymanie sprzedarzy firmy przez żądzących czy żeczywiście wynegocjwanie jeszcze paru milionów jak myślicie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-11-2006) dede :
mnie interesuje przede wszystkim to, czy ty naumyślnie walisz takie byki

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-11-2006) Gall Anonim :
Popieram głosy uznania dla przeprowadzających wywiad z Panem Grzybem. Brakuje mi tylko dodatkowego pytania, w takim razie od czego Pan Barwacz jest doradcą?! Co to za dziedzina funkcjonowania Azotów, w której tak świetnie (wg słów Pana Grzyba) się sprawdza? Czyżby destrukcja i nepotyzm? No tak, ale pieczątkę z tego rodzaju funkcją i stanowiskiem trudno przybić na jakimkolwiek dokumencie.. Panowie Redaktorzy, przed Wami czapki z głów!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-11-2006) JAC :
Pan Antoni Barwacz Prezes PKS w Tarnobrzegu ( tak, nie mylę się ) dodatkowo musiał zarobic w Tarnowie - a doradztwo - może jak wykorzystac wspólnotę herbu Tarnobrzega i Tarnowa dla rozwoju Wszechrusi - po prostu doradza w sprawie własnego wynagrodzenia --o naiwni ( i dlatego jest w tym najlepszy , jako rzekł V-Prezes ZAT-u )

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-11-2006) JAC :
Pan Antoni Barwacz Prezes PKS w Tarnobrzegu ( tak, nie mylę się ) dodatkowo musiał zarobic w Tarnowie - a doradztwo - może jak wykorzystac wspólnotę herbu Tarnobrzega i Tarnowa dla rozwoju Wszechrusi - po prostu doradza w sprawie własnego wynagrodzenia --o naiwni ( i dlatego jest w tym najlepszy , jako rzekł V-Prezes ZAT-u )

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-11-2006) Gall Anonim :
Dopiero zadziwieni będą wszyscy, gdy 15 listopada br. (dla mniej zorientowanych, w tym dniu jest posiedzenie rady nadzorczej i punkt dot. zmian w zarządzie ZAT) Pan Beret stanie się członkiem zarządu! Jaskółki donoszą, że może zostać nawet prezesem, ale chyba Kasztan mu nie popuści. Zabawa w prezesurę bardzo Panu Żołędowskiemu odpowiada i swej ulubionej zabawki łatwo nie odda.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-11-2006) Koti :
Piętnastego, powiadasz ? Sądzę że to ważna data w historii ZAT, jak również PKS Tarnobrzeg. Były Pierwszy Sekretarz POP w Biurze Projektów ZA Tarnów, Antoni Barwacz obejmie stanowisko Prezesa Zarządu ZAT. I tylko Grażynki mi szkoda....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-11-2006) Gall Anonim :
Mnie też jej szkoda... Złota dziewczyna..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-11-2006) NieBeret :
To są przecież niesamowite wałki... Beret został prezesem PKS Tarnobrzeg.... Boże miej w opiece tą firmę. Skąd jego miłość do autobusów? zainteresowanym wyjaśniam: jedzdził nimi wielokrotnie jak Sekretarz PZPR pomachać szturmówką swoim partyjnym kolegom a to na wiecach a ti na 1-maja. Z drugiej strony pieknie bo może Beret zmieni zainteresowania z Tarnowa na Tarnobrzeg... bójcie się mieszkańcy Tarnowskich Gór :) info: http://infobus.pl/text.php?id= 2217

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-11-2006) zwykły człek :
Polsko !! że tez zawsze w twej historii muszą pojawic sie : Barwacze ,Maciarewicze, Parysy, Kaczyńscy ????? Modle sie za ciebie Polsko.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-09-2007) [ :
[[

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947