To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kwesta i spektakl na Starym Cmentarzu   -   01/11/2006
Stary Cmentarz w Tarnowie, jdeden z napiekniejszych nekropolii w Polsce, ma już ponad 200 lat, najstarsze nagrobki pochodzą z końca XVII w. O to, by zachować go dla potomności troszczy się, prócz Miejskiego Zarządu Cmentarzy, również Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem, któremu prezesuje tarnowski radny i historyk Antoni Sypek. Dzięki ubiegłorocznej kweście przeprowadzonej w „Dzień Zaduszny” wolontariuszom Komitetu udało się zebrać 18 tysięcy złotych, za które wyremontowano szereg nagrobków. Czy podobną lub większą sumę uda zebrać się także tym razem – o tym zadecyduje hojność Tarnowian. Jednak wybrać się tu będzie warto z jeszcze jednego powodu – na 2 listopada właśnie w tej przestrzeni zaplanowano specjalny program „Muzyka w przestrzeni słowa”, oparty na fragmentach dramatów Stanisława Wyspiańskiego.

Ogloszenie

Pamięć o tych, co odeszli, świadomość naszej przeszłości, zapewnia nam ciągłość egzystencji i pozwala budować przyszłość. Widomym znakiem tej pamięci są m.in. cmentarze, odwiedzane przez nas przynajmniej raz w roku, we Wszystkich Świętych i w Zaduszki. Odwiedzając groby naszych bliskich częstokroć mijamy nagrobki zapomniane, na wpół zrujnowane. Niektóre z nich mają także historyczną wartość. W ostatnich miesiącach Miejskiemu Zarządowi Cmentarzy udało się odtworzyć sześć XIX-wiecznych nagrobków i sześć płyt nagrobnych – są to przepięknie odrestaurowane obiekty z wapienia, piaskowca, granitu oraz marmuru.
Wyremontowano:
kw. XX - śp. Józefy Bartmańskiej zmarłej w 1848 r. w wieku 26 lat oraz Jej 5 - letniego synka śp. Bronisława Bartmańskiego zmarłego w 1845 r.
kw. I - śp. Tekli Jabłońskiej zmarłej w 1848 r. - na tablicy epitafijnej odkryte zostało bardzo ciekawe liternictwo
kw. XVII - śp. Józefa Wojciecha Morawskiego zmarłego w 1893 r.
kw. XVII - śp. Hildy Steind zmarłej w 1890 r.
kw. XX - śp. Ryszarda Chińskiego zmarłego w 1909 r.
kw. IV - sp. Jana Rychter zmarłego w 1890 r.
a także płyty nagrobne:
kw. XVII - śp. Stanisława Macias zmarłego w 1920 r.
kw. XVII - śp. Promila Szankowskiego zmarłego w 1920 r.
kw. XVII - śp. Julii Siekierzyńskiej zmarłej w 1917 r. i Mariana Siekierzyńskiego zmarłego w 1917 r.
kw. XVII - śp. Anieli Kuśnierz zmarłej w 1920 r. i Macieja Kuśnierz zmarłego w 1920 r.
kw. I - sp. Apolonii Freund zmarłej w 1910 r.
kw. XVII - śp. Teodora Szypuły zmarłego w 1944 r. (Dyrektora Szkoły Wydziałowej im. Kopernika ).
Konserwacja tych zabytkowych obiektów kosztowała ponad 65 tysięcy złotych i została wypracowana przez Miejski Zarząd Cmentarzy w Tarnowie jako środki własne. Na Starym Cmentarzu wykonano również 155 metrów alejek z kostki brukowej, na cmentarzu w Krzyżu wykonano 133 metrów. Prace te kosztowały ponad 70 tysięcy złotych.

Również dzięki hojności tarnowian, Komitetowi Opieki nad Starym Cmentarzem, któremu prezesuje radny i historyk Antoni Sypek, udało się dokonać konserwacji czterech nagrobków. Za zebraną kwotę 18 tysięcy złotych uratowano nagrobki następujących osób:
- Anusi Kozłowskiej (1915-1921) - nagrobek w formie sztucznej skały z figurą uroczego aniołka sypiącego kwiaty róży (Kwatera II)
- Lekoadii Tretter (1812-1839) - efektowny nagrobek w formie postumentu z inskrypcją żałobną (Kwatera II)
- Brygidy Schnitzel (1791-1831) pierwszej żony Michała, protoplasty znanej w XIX w. tarnowskiej rodziny mieszczańskiej. Postument o przekroju prostokąta, zwieńczenie w formie płonącego znicza, na postumencie inskrypcja (Kwatera XX)
- Pantaleona de Słotyłło Bilińskiego (1778-1834) - ciekawy nagrobek w kształcie ostrosłupa z symbolem węża (Kwatera XX).
Wydawało się, że nie uda się ustalić nazwiska zmarłego. Tymczasem pod ziemią krył się postument z piaskowca z bardzo niewyraźną inskrypcją i brakującymi literami. Dokładna kwerenda metrykalna wykazała, ze chodzi o Pantaleona Bilińskiego, tarnowskiego nauczyciela, w l.1829-1831 dyrektora szkoły przykatedralnej dla chłopców w Tarnowie.

W latach 1994-2006 odrestaurowano w sumie 25 nagrobków z pieniędzy zebranych przez kwestarzy Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem podczas organizowanych od 1994 r. kwest na najstarszej tarnowskiej nekropolii. Ogólny koszt wykonanych prac wyniósł ok. 100 tys. zł. Również w tym roku – już po raz czternasty – przeprowadzona zostanie kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu. Zbiórka prowadzona będzie w dniach 1 i 2 listopada, w godzinach 8.30 - 18.30. Kwestujący będą mieli identyfikatory i zaplombowane puszki. Każdy, kto wrzuci choć grosz otrzyma w prezencie pamiątkową zakładkę do książki. Wzorem ubiegłego roku odrestaurowane nagrobki będą oznakowane widocznymi tabliczkami z datą restauracji, oświetlone zniczami i przepasane szarfą.

„Improwizacje” na Starym Cmentarzu
Ciekawym wydarzeniem, towarzyszącym tegorocznemu Świętu, będzie przygotowany przez aktorów Teatru im. L. Solskiego oraz muzyka i kompozytora Wojciecha Klicha specjalny program opatrzony roboczym tytułem „muzyka w przestrzeni słowa”. 2 listopada o godzinie 17:00 Stary Cmentarz stanie się przestrzenią improwizowanego koncertu – widowiska, na które złożą się fragmenty dramatów Stanisława Wyspiańskiego „Bolesław Śmiały”, „Legenda” i „Skałka” oraz „Studium o Hamlecie”. -Święto Zmarłych i kilkusetletnia tradycja Starego Cmentarza w Tarnowie są zarówno dla muzyków, jak i aktorów Teatru im. L. Solskiego wielką inspiracją i bodźcem do refleksji na przemijaniem, historią i – pięknem – tak o programie opowiadał dyrektor teatru Wojciech Markiewicz. Obok Wojtka Klicha i samego dyrektora wystąpią m.in. Marek Kępiński i Mariusz Szaforz. „Improwizacje” zobaczyć będzie można także dzień później, 3 listopada, na Małej Scenie w „Solskim” (godzina 11:00).

Stary Cmentarz w Tarnowie jest otwarty całą dobę już od soboty 29 października aż do 12 listopada. Jego bramy nie są na noc zamykane, a o zmierzchu włączane jest oświetlenie. Podobnie przez cały czas otwarte są cmentarze w Krzyżu i Mościcach. W dniu 1 listopada do godziny 20:00 na trzech tarnowskich nekropoliach dyżurować będą pracownicy Miejskiego Zarządu Cmentarzy. Ich zadaniem będzie m.in. pomoc w odnalezieniu grobowców. Na cmentarzach zainstalowano dodatkowe kontenery na śmieci i przenośne ubikacje.
Aby dojechać do cmentarzy najlepiej skorzystać z autobusu komunikacji miejskiej, których jak co roku pojawi się w tym świątecznym okresie więcej. Ze szczegółową informacją na ten temat możesz się zapoznać TUTAJ.

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Mon, December 9, 2024 19:59:01
IP          : 18.97.14.86
Browser     : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html