To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Obchody Święta Niepodległości   -   02/11/2006
Jako święto narodowe ustanowione zostało w 1937 roku. W II RP obchodzone było dwukrotnie, do wybuchu wojny, po latach przywrócono je w 1989 roku, podczas obrad Okrągłego Stołu. Przyjęty dzień obchodów Święta Niepodległości to data umowna - 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem polskim Józefowi Piłsudskiemu. Tego samego dnia miała miejsce, kończąca I wojnę światową, kapitulacja Niemiec. Tegoroczne obchody Święta w regionie rozpoczną się już 5 listopada.

Ogloszenie

W początku XX w. krążyła po Tarnowie i okolicy legenda, która poniekąd, miała się w kilkanaście lat później sprawdzić prawie co do joty. Otóż głosiła ta opowieść, iż Polska dotąd nie odzyska niepodległości, dopóki wody Dunajca opodal Góry św. Marcina nie zaczerwienią się od krwi. Miały więc nadejść - przewidywano - straszne wojenne kataklizmy, kończące się jednak radosnym, długo oczekiwanym dniem wolności. W 1914r. wybuchła I wojna światowa. Powstały Legiony Polskie. Pierwsza większa bitwa I Brygady Legionów stoczona została pod Tarnowem, tuż za Górą św. Marcina - pod Łowczówkiem - w wigilię i Boże Narodzenie 1914r. Gdy przewożono przez Dunajec rannych, woda rzeki poczerwieniała od krwi. Wkrótce Tarnów, jako pierwsze miasto w Polsce, odzyskał niepodległość, 31 października 1918r. o godzinie 8 rano, kilka godzin wcześniej niż Kraków. Święto niepodległości obchodzimy 11 listopada, czyli w dzień Św. Marcina, patrona kościoła, który dał nazwę górze. Przepowiednia z początku minionego wieku - jeśli ktoś w ogóle w nią wierzy - sprawdziła się ! Wolność Tarnowa była zwiastunem wolności dla całego kraju.
Kazimierz Bańburski

„Łowczówek 2006”
Uroczystości rocznicowe Bitwy pod Łowczówkiem (22- 25 grudnia 1914) od lat odbywają się w listopadzie, przypominając, że ofiara 128 Legionistów nie tylko nie poszła na marne, ale przyniosła owoc niepodległości. Powiatowe obchody Święta Niepodległości „Łowczówek 2006” zaplanowano 5 listopada, już tradycyjnie w trakcie VIII Ogólnopolskiego Zlotu Niepodległościowego. O znaczeniu bitwy, stoczonej przez I Brygadę Legionów walczącą po stronie Austro – Węgier z Rosjanami świadczy fakt, iż nazwa Łowczówek umieszczona została na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W listopadzie 1914 roku Rosjanie zdobyli Tarnów i Tuchów. Zadanie powstrzymania dalszej ofensywy Rosjan na Pogórzu zostało powierzone m.in. I Brygadzie Legionów Polskich, dowodzonej wówczas przez ppłk Kazimierz Sosnkowskiego (J.Piłsudski został wezwany wcześniej na rozmowy polityczne do Wiednia).
Polacy pod Łowczówkiem zaatakowali o zmierzchu, 22 grudnia. Brygada zdobyła wyznaczony region i wytrwała na pozycjach przez 4 dni i 3 nocy, przeprowadzając 5 wielkich szturmów, odpierając 16 kontrataków i biorąc do niewoli ponad 600 jeńców. Siły rosyjskie zostały na pewien czas zatrzymane, co umożliwiło Austriakom rozbudowanie frontu na pozycjach, na których utrzymał się do ofensywy pod Gorlicami w maju 1915. Straty brygady wynosiły 128 zabitych, w tym 38 oficerów, 342 rannych. Ofiary tej bitwy (nie tylko Polacy) znaleźli spoczynek na Cmentarzu Legionistów Polskich Nr 171 w Łowczówku.
Program uroczystości w Łowczówku:
5 listopada – godz. 12:00 – Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, poległych i zmarłych Legionistów
godz. 13:15 – Hymn państwowy, oficjalne wystąpienia, apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów
godz. 14:30 – Program patriotyczno – artystyczny (w miejscu przygotowanym obok cmentarza). Wspólne śpiewanie pieśni legionowych przy ognisku.

Zapalmy światła pamięci
88 rocznica odzyskania niepodległości jest wspomnieniem, oddaniem hołdu i zarazem lekcją historii patriotyzmu przygotowaną dla wszystkich Tarnowian. Organizatorzy poprzez spotkanie pokoleń, prezentację wojska, muzykę i symbole pragną byśmy powrócili do wolnościowego zrywu z października i listopada 1918 roku. 11 listopada zapalmy „łańcuch świateł pamięci” na chodnikach naszego miasta.
Program miejskich obchodów Święta Niepodległości jest bogaty. O godzinie 16:00 w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego, po długiej przerwie ten jeden jedyny raz będziemy mogli obejrzeć zadedykowany przez teatr – miastu, znakomity spektakl „Targanie Jabłek” na podstawie tekstów Tadeusza Nowaka, w reżyserii Andrzeja Roga i z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zygmunta Koniecznego, Marka Gazeli i Ewy Korneckiej. Warto przypomnieć sobie to pełne liryzmu widowisko, w którym aktorzy śpiewają, muzyka „gra”, a słowo można smakować. Obsada: Anna Lenczewska, Bogusława Podstolska - Kras, Ewa Romaniak, Andrzej Róg, Jan Mancewicz, Przemysław Sejmicki, Piotr Jędrzejek, Mariusz Szaforz.
O godzinie 18-tej w Bazylice Katedralnej odbędzie się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę, z udziałem Chłopięcego Chóru Katedralnego „Pueri Cantores Tarnovienses”.
O 19:00 nastąpi przejście pod Grób Nieznanego Żołnierza z zapalonymi zniczami, z udziałem mieszkańców naszego miasta, Kompanii Honorowej 14 Brygady Obrony Terytorialnej, Orkiestry 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, szkół wojskowych, harcerzy, oddziałów jazdy konnej, pocztów sztandarowych, władz rządowych i samorządowych. Po złożeniu meldunku i prezentacji oddziałów konnych oddana zostanie salwa honorowa, zaplanowano wystąpienie Prezydenta Miasta Tarnowa M.Bienia a następnie zamiast kwiatów składać będziemy „światła pamięci”. Uroczystości zakończą się koncertem orkiestry wojskowej i pokazem sztucznych ogni.

W obchody Święta Niepodległości wpisuje sie także II Festiwal Pieśni Polskich, który 11 listopada wieczorem organizuje Andrzej Tylko w swoim pubie-galerii "Studio". W tym roku gośćmi będą m.in. Krzysztof Huber i Rafał Rzeźnikiewicz. Początek o godzinie 20:00.

Z kolei 14 listopada o godzinie 18:30 w Klubie Inteligencji Katolickiej rozpocznie się poprzedzony Mszą Świętą koncert pieśni wojskowych i patriotycznych – w rocznicę odzyskania niepodległości i obrony Lwowa. Wystąpi zespół „Gloria” parafii NSPJ w Tarnowie, pod dyrekcją Kazimierza Wesołowskiego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 00:24:47
IP          : 18.119.135.202
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html