Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Joanna Srebro nie żyje   -   03/11/2006
3 listopada zmarła znana tarnowska artystka - malarka Joanna Srebro-Drobiecka. Pogrzeb odbędzie się w poniedzialek 6 listopada o godz. 15:00 na Cmentarzu w Krzyzu. > W zalaczniku przesylamy krotka informacje o zmarlej.

Ogloszenie

Urodziła się w Tarnowie w 1932 r., zmarła 3 listopada 2006 r.
Studia artystyczne odbyła w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1962 r. uzyskała dyplom pod kierunkiem prof. Wacława Taranczewskiego.
Joanna Srebro czynnie uczestniczyła w życiu artystycznym Tarnowa. Brała udział w licznych wystawach (około 55) okręgowych, ogólnopolskich i oddziałowych w kraju i za granicą, m. in.: w Krakowie, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Szczecinie, Schoten (Belgia) oraz w Tarnowie ( Malarstwo i Rzeźba z okazji 600-lecia UJ w Krakowie 1965r., Wystawa Młodych Malarzy-Kraków 1965., III Festiwal Malarstwa Współczesnego - Szczecin 1966r., Wystawa Plener Myślenicki- Myślenice 1967r. i Kraków 1968r.,I Ogólnopolska Wystawa Malarstwa i Grafiki- Tarnów 1970., Ogólnopolski Plener - Katowice 1971r., „ Kopernik - Kosmos „ - Kraków 1972r., wystawy indywidualne: Tarnów 1963, 1965, 1967, 1982, 1987, 1997 ). Otrzymała m.in. nagrody: Wojewody i Prezydenta Miasta Tarnowa, odznaczenie - Zasłużony Działacz Kultury, Nagrodę Miasta Tarnowa w dziedzinie twórczości artystycznej w roku 2002.
Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie i Krakowie, Urzędzie Miasta w Tarnowie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Była zawsze artystką niezależną, malującą własne nastroje i wizje.
W swoich obrazach podejmowała nie tylko tematykę przyrodniczą ( pejzaże, kwiaty, drzewa i.t.p.), ale także tematykę dotyczącą spraw ludzkich: „ Kim jest człowiek ?” , „ Nienarodzeni”, „ Drogi niepodległości” ( Wł. Sikorski, J. Piłsudski, W. Witos ).
Stanisław Potępa napisał m. in. ( katalog wystawy „ Joanna Srebro - retrospekcje 1997r.” ) : ...” Konkret zaś, to wszystko co ludzkie, malarstwo Joanny od początku było ludzkie, pełne emocji, myślenia, rozmowy i wielkiej dyskusji ze światem. Od początku Jej sztuka wyrażała, przy pomocy ekspresjonistycznych form rozmaite stany ducha, spojrzenie na świat, trzeba tylko było umieć je czytać, znać zwyczajnie język malarstwa.” ...
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 7)Dodaj komentarz
(03-11-2006) czytelniczka :
[*]

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-11-2006) Led :Led 
Mam w domu jej obraz. Niezwykle oryginalna i samotna kobieta. Nieodgadniona. Ludzie uważali ją za dziwaka.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-11-2006) weru:( :
Jestem bardzo zmartwiony :(

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-11-2006) tar :
dziekuję że Byłaś Joanno, smutno że Cię już nie ma wśród nas.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-11-2006) :( :
(*)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-11-2006) M . :
[*] To ogromna strata dla kultury i miasta .... Odeszła niezwykła osoba, nezwykły czlowiek ....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-11-2006) gugo :
Byłaś wielką artystką i osobowością Tarnowa, w szarych latach PRl swoim wyglądem, ubiorem, ekscentryzmem przybliżałaś nam odległy wówczas choćby Paryż. Wpisałaś się w historię Tarnowa na zawsze, życie Twoje pełne cierpień, przypominalo życie wielkiego Van Gogha, także Twoja sztuka. Będzie nam i Tarnowowi bardzo Ciebie brakowało, wspaniale że zostały obrazy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947