To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
   Bieda wokół nas   -   27/1/2004
"Żyją wokół nas ludzie, którzy z zastanowieniem oglądają dosłownie każdą kromkę chleba, zastanawiają się już nie nad każdą złotówką, ale nad każdą dziesięciogroszówką". Niezmiernie bolesny i - niestety - coraz bardziej obecny w życiu społecznym problem biedy, poruszył kilka dni temu na łamach TEMI Ireneusz Kutrzuba. Wnioski płynące z lektury artykułu nie są optymistyczne. Obok problemu tego nie sposób jednak przejść obojętnie.

Ogloszenie
>

Bieda nie jest czymś nowym, nie pojawiła się wraz z polskim kapitalizmem w 1989 roku, istniała wcześniej, choć skrzętnie skrywana "ideologicznie". Była mniej widoczna, mniej rozpowszechniona. PRL-owska "równość' nie eksponowała tak bardzo olbrzymich różnic w dochodach i stylu życia. Prawdą jest jednak również, że polska bieda wynika w dużej mierze z transformacji ustrojowych i nieudolności kolejnych rządów, które nie znajdują recepty na rosnące bezrobocie i wzrastającą z roku na rok liczbę rodzin, które żyją poniżej czegoś, co określa się oficjalnie mianem "minimum egzystencji biologicznej", a po ludzku granicą przeżycia.

Oficjalne dane są więcej niż alarmujące, choć z pewnością ani nie odzwierciedlają całej skali problemu, ani nie penetrują zjawiska biedy we wszystkich jej aspektach. Według tych danych (badania z roku 2002) około 57% mieszkańców kraju nad Wisłą żyje poniżej minimum socjalnego, z czego około 6 milionów (około 18%) poniżej ustawowej granicy ubóstwa, a prawie 4 miliony (prawie 10 procent Polaków) poniżej minimum egzystencji biologicznej! Stopa bezrobocia oscyluje wokół 18%, a zasiłek pobiera tylko co piąty bezrobotny. Trzeba przy tym pamiętać, że jest średnia krajowa, bo są regiony, gdzie bezrobocie przekracza 40%.

Ta sucha statystyka nabiera całkiem innego wymiaru, gdy zajrzymy od oficjalnych dokumentów, które precyzują użyte wyżej pojęcia "minimum socjalnego" i "minimum egzystencji". Minimum socjalne to kwota tzw. minimalnego dobrobytu pozwalającego zaspokoić podstawowe potrzeby. Zgodnie z wyliczeniami Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, dokonanymi w lutym ubiegłego roku, minimum socjalne dla czteroosobowego gospodarstwa domowego wynosi 2 300 zł, dla osoby samotnej 770 zł, zaś dla samotnego emeryta 712 zł. Minimum egzystencji to natomiast kwota potrzebna na jedzenie i utrzymanie mieszkania. Ten wskaźnik nazywany jest też często minimum biologicznym i wynosi dla 4-osobowego gospodarstwa 1 200 złotych.

"To my chcemy takie minimum, dla nas to prawie dobrobyt" - zakrzyknięto by z pewnością w wielu cztero- i więcej osobowych rodzinach, gdzie podstawowym problemem jest, co włożyć do garnka, w co ubrać dzieci, z czego zapłacić za mieszkanie i prąd i jak przeżyć do następnego dnia... Przytoczone powyżej dane pokazują też, że obszary biedy, a nawet nędzy są znacznie większe niżby wskazywały na to wyniki badań. W wypowiedziach pracowników opieki społecznej, które publikujemy w dalszej części tego artykułu ten watek jest wyraźnie widoczny - kwota 1 200 zł miesięcznie dla wielu rodzin, którymi się zajmują stanowiłaby rozwiązanie większości problemów. Wniosek z tego prosty: mają mniej, czyli... żyją poniżej granicy przeżycia.
Statystycy taką "dziurę" pomiędzy kwotą ustawowego minimum, a kwotą, której faktycznie do tego minimum brakuje nazywają "luką wydatkową". Według ostatnich badań owa luka wyniosła 34 procent, czyli do granicy przeżycia brakuje 1/3.

Żyją wokół nas ludzie, którzy z zastanowieniem oglądają dosłownie każdą kromkę chleba, zastanawiają się już nie nad każdą złotówką, ale nad każdą dziesięciogroszówką. Na naszych ulicach tej biedy może tak bardzo nie widać, bo ukrywa się ona w domach bez prądu i gazu, z nieopłaconym od wielu miesięcy czynszem. Widać ją za to w okolicach osiedlowych śmietników, widać ją przed dużymi sklepami, gdzie pojawia się coraz więcej ludzi czekających aż ktoś z kupujących wrzuci coś do podstawionego kartonu, widać ją czasem w drzwiach naszych mieszkań, gdy stukają dzieci proszące o coś do jedzenia.

"Bieda ma twarz dziecka" - usłyszałem kiedyś i to stwierdzenie mocno zapadło mi w pamięć. Później przeczytałem, że 16% polskich dzieci żyje w rodzinach, w których poziom dochodów jest niższy od poziomu gwarantującego minimum egzystencji. Poziom dochodów w 10% najbiedniejszych gospodarstwach domowych z trójką i więcej dzieci wynosi 140 zł netto na osobę, podczas gdy w 10% najbiedniejszych gospodarstwach małżeństw bez dzieci - 500 zł netto na osobę. Te dzieci nie są winne temu, że zlikwidowano fabrykę i ojciec stracił pracę, ale one ponoszą tego konsekwencje. Często rzucamy hasła o niedożywionych dzieciach w krajach Trzeciego Świata, a zapominamy, że tu, niedaleko nas, też są głodne dzieci, dzieci z minimalnymi lub wręcz bez szans na normalną edukację, dzieci bez szans na uczestnictwo w kulturze, dzieci bez normalnego dzieciństwa. A trzeba pamiętać, że z biednych dzieci wyrastają biedni dorośli i kółko się domyka.

Wszystko wskazuje na to, że obszary biedy w Polsce będą się powiększać, co związane jest z naszym wejściem do UE. Z wyliczeń dziennika "Rzeczpospolita" wynika, że integracja będzie kosztowała czteroosobową polską rodzinę średnio około 1,3 tysiąca złotych rocznie. Akcesja spowoduje, że zdrożeje przede wszystkim to, bez czego na co dzień trudno się obyć: mleko, cukier, chleb, mydło a także mieszkania. Można być pewnym, że najbardziej dotknie to najuboższych.
A najgorsze w tym wszystkim jest to, że rząd, który określa siebie mianem lewicowego i powinien być na problemy najuboższych warstw społeczeństwa szczególnie wyczulony nie robi prawie nic, aby w Polsce XXI wieku nie trzeba było mówić o biedzie.

Ireneusz Kutrzuba
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 42)Dodaj komentarz
(27-01-2004) wolny :
Tak tak to wszystko prawda bieda coraz większa a to między innymi dzięki takim jak ty. KAJU - ŁOKAJU. TO WSZYSTKO PRZEZ TO BADZIEWIE TYPU ŁOKEJ. A ktoś ty chłop baba un czy una a może ono Okajątko. Czyj tyś nasz ??? Bo na naszego nie wyglądasz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2004) Robert :
Pankowalu, spadaj. Miedzy innymi przez ciebie już nie wchodzę na forum, bo mną trzęsie jak czytam takie bez sensu posty. Spie****** stąd albo napisz coś na temat i poprawną polszczyzną. Jak ci się OKay nie podoba , droga wolna ... Nie zatruwaj nam życia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2004) MOss :
Ja też myślę "wolny"., że nie o twojej biedocie umysłowej traktuje artykuł.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2004) gandolf :
Towarzysz Kutrzuba już nisko upadł, skoro pisze o biedzie. Widać muza opuściła jego osobę i już się nie pojawia. Biedny Iruś biedzi o biedzie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2004) M.Wietrzyk :
"A najgorsze w tym wszystkim jest to, że rząd, który określa siebie mianem lewicowego i powinien być na problemy najuboższych warstw społeczeństwa szczególnie wyczulony nie robi prawie nic, aby w Polsce XXI wieku nie trzeba było mówić o biedzie." To właśnie rządy lewicy pogłębiają istniejącą biedę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2004) wolny :
Co to za gwiazdor Spie***** Łokkłej Dzięki takim gwiazdorom tak mamy jak mamy. Ale co poniektóre połowy główki tego nie pojmą dla nich jest wszystko okij.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2004) Robert :
Redakcjo ! Please... Usuńcie tego wolnego, zablokujcie go. Nie trawię gościa. Gdyby jeszcze miał coś do powiedzenia, gdyby zechciał się tym podzielić z innymi, gdyby zechciał wyjasnić to mógłby liczyć na moją tolerancję, nawet gdyby te farmazony powtarzał. Tak ! A mnie się, wolny-pankowal podoba być nietolerancyjnym wobec takiego półgłówka jak ty. Też mi wolno ! I apelował będę o bojkot Ciebie, wszędzie gdzie tylko cię spotkam. Mnie też wolno !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2004) Moni :
No, tak forum nieczynne (prace nad "optymalizacją") a pankowala świerzbi ... Dołączam się do apelu Roberta. Albo ktoś ma coś do powiedzenia i potrafi to uzasadnić, albo nie powinien mieć prawa do swojego pieniactwa. Ten człowiek to destruktor, nawet jeśsliu nieświadomy. O właśnie to jest dowod - to już ośmy komentarz, a tylko 2 były na temat. Olejcie tego gościa, i tak Was nie lubi , choć nigdy nie byl w stanie powiedzieć dlaczego. Nie pozwólcie, by zarzynał kolejne dobre miejsce w sieci !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2004) swawolny :
Dawno temu za siedmioma górami ..... dla niektórych to bajka. Nie szanowanie własnej mowy było i jest zbieżne z polityką zaborców, którzy to wprowadzali obowiązek mówienia, że tak powiem językami - rosyjskim, niemieckim, no austryjackim - niekoniecznie, bo to też niemiecki a i tolerancyjni byli bardziej. Tak przemawiać należało w urzędach i oficjalnie. Jak obiegowa opinia niesie Polakom wystarczy dać wolność i sami wyłożą się na łopatki. I Łokej jest ten tego jakbyście rzekli topik przykładem dla mnie też topik - ale zgoła odmiennie rozumiemy to słowo. Dla mnie to początek zatopki cnaczy się dno niedaleko a dla was szczyt łokej. To gwoli wyjaśnienia co poniektórym znaczenia (badziewia typu łokej). A swoją drogą jakie to nic według co poniektórych może być wkurzające niby nic a wkurza zastanawiające? – dla mnie jasne, ale jak można proponować zamiecenie nic pod dywan to szczyt nonsensu znaczy się topik . Jakby ktoś twierdził, że to nie na temat to ten tego pragnę zwrócić uwagę, że takie zachowanie jest jedną z przyczyn opisywanej biedy wokół nas Którą czasem nieświadomie sami sobie gotujemy Mańka ty liczyć nie umiesz a do pisania się wzięłaś ten tego mnożysz przez ileś czy jakąś stałą dodajesz ?? Jaki wam jakiś pogląd nie będzie pasował to se napiszecie wywalić pankowala ale gdzie on i który on ???. Moniu z twoich obliczeń wynika że się w zastraszającym tempie psia jucha pankowal rozmnaża łokej (oko).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-01-2004) geldo :geldo@op.pl 
Takiego braku szacunku do mowy ojczystej jaki przeziera z bełkotu swa-wolnego pankowala nie spotyka się zbyt często. Konia z rzędem temu, kto znajdzie w tym potoku choć jedno poprawnie złożone zdanie. To nas wkurza pankowal, a nie twoje wypociny. Możesz mieć dowolne poglądy i masz prawo je prezentować. Ale po pierwsze: 1) inni chcieliby cię zrozumieć (jeśli piszesz tylko dla siebie, to zachowuj to sobie w szufladzie i nie czyń na forum "sztucznego tłumu") 2) tak, jak niewiarygodnym jest gangster walczący o "dobre prawo" tak niewiarygodnym jest i będzie obrońca języka, który go kaleczy jak rzadko kto... Jaki to ma związek z tematem ważnego artykułu nadal nie wiem. Ale zauważ , że już nikt nie chce ( nie umie?) zabierać głosu na ten ważny temat, bo nie przystoi dywagować w towarzystwie takich wypowiedzi jak twoje i późniejsza o nich (a własciwie o ich formie i braku uzasadnienia) dyskusja.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-01-2004) Jacek :
"ęłęóWszystko wskazuje na to, że obszary biedy w Polsce będą się powiększać, co związane jest z naszym wejściem do UE. .... LOL "Z wyliczeń dziennika "Rzeczpospolita" wynika, że integracja będzie kosztowała czteroosobową polską rodzinę średnio około 1,3 tysiąca złotych rocznie." Akcesja spowoduje, że zdrożeje przede wszystkim to, bez czego na co dzień trudno się obyć: mleko, cukier, chleb, mydło a także mieszkania. Można być pewnym, że najbardziej dotknie to najuboższych." :-), najbardziej pewnie zdrożeje mydło... co będzie kosztowało czteroosobowa polska rodzine srednio okolo 1,3 tysiaca zlotych rocznie. "ęłęóA najgorsze w tym wszystkim jest to, że rząd, który określa siebie mianem lewicowego i powinien być na problemy najuboższych warstw społeczeństwa szczególnie wyczulony nie robi prawie nic, aby w Polsce XXI wieku nie trzeba było mówić o biedzie." ......... ................. .napisał Homo Sovieticus w przebraniu popaprańców z UPRu, czy im podobnych

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2004) Partyzant :
Ja mam to wielka satysfakcje, ze pomagam drugiemu. Jest wiele powodow: potrzeba wynikajaca z wiary, egoizm (ale w tym dobrym tego slowa znaczeniu), nadzieje, ze Ci ktorym sie pomaga kiedys pomaga innym itd. Ale... swiata nie zbawie. Niestety. Na dzien dzisiejszy moge miec tylko nadzieje, ze bede mogl w przyszlosci pomagac w jeszcze wiekszym stopniu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2004) Heniu :
Pomagać biednym należy, ale to co się dzieje w Polsce ( i nie tylko) woła o pomstę do nieba. Pod płaszczykiem pomocy biednym, tworzy się nowych biednych. Stara argumentacja zabierzmy bogatym a dajmy biednym jak widzimy nie poprawia sytuacji... dlatego, że tak naprawdę płaci klasa średnia, która dzięki temu staje się biedotą i koło się zamyka.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2004) Heniu :
Niech każdy z nas pomaga biednym na tyle na ile go stać, a państwa do tego nie mieszajmy, bo pośrednicy (państwo) liczy sobie dużo za swoją "pomoc".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2004) pietruszka :
WWW.tarnow.okay.pl To jest nazwa w stylu buraka, który wrócił po pół roku z USA i niby to języka polskiego w gębie zapomniał że ładuje zamiast fabryka szapa zamiast auto kanion itd. Gdyby burak gadał w własnym imieniu to pal go sześć, ale jak się wziął do buraczenia Tarnowa to trzeba dziada pogonić. Niech sobie nazwie portal WWW.burak.okay.... Jestem z dziada pradziada Tarnowianinem i nie jest mi obojętna opinia o moim mieście, nie życzę sobie burczenia nazwy Tarnów. Na takich buraków sejm uchwalił ustawę o nazewnictwie polskim, ale burak drwi sobie z tego on jest najważniejszy pietruszka się nie liczy. Acha - związek z tematem - bieda w skali kraju rodzi się z niewłaściwego kierowania państwem. A jak burak z sałatą w kieszeniach zacznie rządzić to mamy biedę. Bo burak o sałatę tylko dba a resztę ma głęboko …..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2004) burak :
pietruszka a kto Ci broni zrobić własny tarnowski portal internetowy??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2004) MOss :
do pietruszki- wolnego-swawolnego-pankowala (zdecyduj się chłopie na jeden nick!) : Człowieku to jest adres, a nie nazwa. To po pierwsze. Takie samo jak tarnow.net.pl, tarnow. cc.pl, tarnow.malopolska.pl itd. A OKAY jest słowem uniwersalnym, znanym i rozumianym pod każdą szerokością geograficzną. Tarnów jest w porządku i niech o tym , nawet nie znając polskiego dowiadują się wszyscy na całym świecie. Portal jest okay i nazwa jest okay, a internet ma dodatkowo swoje prawa, swój język i nazwa portaluu świetnie i dość delikatnie wpisuje się w to. Jak ci to przeszkadza - zamanifestuj i opuść tę stronę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2004) wijak :
Wielki szermierzu walki o czystość języka i polskość Tarnowa (nawet w globalnej sieci) ! Zapytam tylko o jedno - czy oby napisałeś kiedyś do redakcji portalu list elektroniczny (nie smiem użyć nie-polskiej nazwy "e-mail") i zechciałeś z decydentami w tej materii porozmawiać na temat słówka "okay" , które Cię tak drażni. Może byś redakcję przekonał ... Niestety - z pierwszego źródła czyli od samej redakcji wiem , że niczego takiego nigdy nie uczyniłeś (to naprawdę nie jest trudne sprawdzić to). A więc pieniaczem jesteś tylko i to w dodatku korzystającym z anonimowości sieci. Łagodnie więc mówiąc takie apele (już nie piszę o stosowanym przez ciebie półjęzyku polskim) nie zasługują na minimum szacunku - są tylko rodzajem "spamu" w dyskusjach, dotyczących zresztą zupełnie innych tematów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2004) podpisany anonim :
wijak chyba nie chcesz powiedziec, ze po rozmowie z jakims tam gostkiem portal zmieni swoja nazwe? ROTFL

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2004) wijak :
Nie wiem, ale nie dowiesz się tego, jeśli nie spróbujesz. CZy rozmowa z redakcją ma służyć do narzucania swojego pogladu przez pankowala ? Jeśli tak to jeszcze bardziej straci swoją wiarygodność. Rozmowa to też otwartość na argumenty drugiej strony. A może możliwy jest jakiś kompromis ? Nie przyszło ci to do głowy ? A może pankowal boi się , że portal wytłumaczy mu dlaczego i skąd to "okay" w nazwie . I okaze się, że to wcale nie jest takie złe hasełko. I nawet pankowal to pojmie, a może nawet będzie wdzięczny za taką promocje portalowi... Wszystko jest możliwe.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2004) pietruszek :
Niech ślak trafi konsultantu się zleciały pierwszy burak nic nie pojął więc my przetłumaczę Mój drogi tu nie idzie o to że mi ktoś broni czegoś czego ja nie chcę. Tylko ja bronię nazwy naszego, tfu mojego miasta Tarnowa. A swoją drogą coś mi mówi że ty burak to znana mi buraczyca (bez cudzysłowie) jesteś. Co się tyczy propozycji Mossa odnośnie nika. to jestem w fazie przepoczwarzania kolego i nie wiem co kokonu wylezie to wielka niewiadoma??. Piszesz, że to jest nazwa taka sama jak Tarnów.net lub Tarnów.cc a może taka sama jak www.tarnowskie.dupki.pl ? no, no no chyba nie??? Inny jest wydźwięk tego co się do Tarnowa przykleiło i co poniektórych noże razić. To, że ładowanie do nazewnictwa polskiego obcych wyrazów stało się manią oszołomionych wolnością Polaków zauważył sejm, znaczy sie posłowie ma się rozumieć i uchwalili ustawę. W której piszą precz z „okaj” Najśmieszniejsze jest to że niejaki Okaj wysoko mierzy chce być ogólnopolskim portalem samorządowym a w nazwie ma „bezprawie” widzisz jakbym chciał im zaszkodzić to pismo miałoby trochę inny adres a piszę o tym tu z nadzieją że okaj zmądrzeje i odczepi się od Tarnowa .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2004) Michał :
No to wskaż mądralo miejsce w ustawie, które może dowieść bezprawnosci nazwy okay w adresie (a nawet nazwie) portalu. Tak się składa, że jestem prawnikiem mającym do czynienia z aktem normatywnym , na który się powołujesz. Jako żywo nie rozumiem twoich argumentów (oczywiście tychże nie muszę) ale też prawa do naciągania i interpretowania przez ciebie przepisów, które znasz chyba tylko z nazwy. Niestety , podejrzenia o pieniactwo i taki już trochę eskalujący u ciebie proces psychologiczny (nie, bo nie) zdają się być wysoce prawdopodobne. Przepraszam za eufemistyczny język, przy piwie i "w cztery oczy" określiłbym twoje postępowanie bardziej dosadnie. Teraz poprzestanę na : "żałosne".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2004) Kuba :
Ludzie, po co wy jeszcze dyskutujecie z tym bezmózgim, upartym i kłamliwym dupkiem ? Zero argumentacji. Minusowa wiarygodnośc. Ani jednej rzeczowej wypowiedzi i odpowiedzi. Ręce opadają . Jego kobyłka Baśka już pewno nawet zrozumiała, więc z nią nie zajeżdża ... Olejcie go. Ot, co. Naprawdę nie ma z kim toczyć tej bezsensownej dyskusji. Dziwię się tylko portalowi , że tak długo pozwala na wypisywanie tych bzdur gościowi . To chyba jakiś rodzaj samoumartwiania się albo dowodzenie bezstronności , czy coś takiego. Okay, test zdany redakcjo ! A teraz kurtynka powinna zapaść i - tak jak Leppera - nie powinno się już dopuszczać do głosu pankowala. Jego "uczestnictwo" naprawdę obniża poziom każdej dyskusji. Posłuchajcie apel , nie pierwszego już przecież internauty. Czy on naprawdę musi zacząć przeklinać, żeby go skasować ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2004) podpisany anonim :
wijak to właściwie całkiem niezły pomysł. Może miejsce nie to, ale skoro tak wyszło to zgłaszam się z zapytaniem do portalu: skąd się wzięło okay w nazwie portalu? I co ono oznacza - oprocz tego co wiadomo, ze oznacza ;-) Prosze bardzo, czekam na odpowiedź.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-01-2004) anty... :
Rzeczywiście to jednak "burza w szklance wody".....Domyślam sie,że przyjeto taką nazwę aby łatwiej strona tarnowska otwierała się na światowej wyszukiwarce. Nie przeczę,że najładniej byłoby stosować tylko polskie nazewnictwo... Cóż jednak taka drobnostka..... wystarczy wyjsć na miasto i poczytać reklamy...nazwy towarów i tu dopiero jest o czym pomyśleć!Zaśmiecony język polski banałami obcojęzycznymi! Albo w hipermarketach - bywa,ze towar nie ma infomacji w języku polskim - tutaj powinien być popis dla każdego obywatela - aby nie kupował takiego towaru !!Społeczeństwo też nie ma świadomości narodowej (nie lepszy i rząd)- nie preferuje w pierwszym rzędzie polskiego wyrobu jak to czyni wiele sąsiadujących z nami krajów!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-01-2004) Fox Kids :
anty... nie wiem co masz na myśli mówiąc informacja na produktach. Jeżeli nie ma polskiej instrukcji to oznacza, że łamane jest prawo. Zgłoś to!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-01-2004) pankowal :
Pozwolisz Michałku. że cię trochę dokształcę: Art. 4. Język polski jest językiem urzędowym: 6) organów samorządu innego niż samorząd terytorialny oraz organów organizacji społecznych, zawodowych, spółdzielczych i innych podmiotów wykonujących zadania publiczne. Art. 10. 1. Napisy i informacje w urzędach i instytucjach użyteczności publicznej, a także przeznaczone do odbioru publicznego oraz w środkach transportu publicznego sporządza się w języku polskim. Kochanieńki nie koncentruj się na formie pisarstwa i nie strosz się w piórka prawnicze tylko znajdź porządny argument i przekonaj mnie, że nie mam racji. W twojej wypowiedzi nie ma żadnego argumentu są tylko insynuacje w stosunku do mnie. Ponadto piszesz, że nie bardzo kapujesz o co mi chodzi a na diagnostyka i uzdrawiacza się kreujesz. Dla mnie możesz być ministrem, księdzem, przedszkolakiem - kimkolwiek - w dyskusji liczą się argumenty a nie insynuacje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-02-2004) Michał :
Pankowalu, czekam na kolejne "dowody zbrodni językowych" , których dopuszcza się jakoby portal... Te są - już to mówiłem a ty to tylko potwierdziłeś- żałosne i świadczą o niczym innym , jak o totalnej ignorancji. Już nie sposób lepiej jej okazać, mieliśmy tu przed momentem ubaw w kancelarii ... Jeśli nie wiesz jednak co to są "instytucje użytecznosci publicznej" i "instytucje lub organizacje publiczne" to odsyłam do prawników (nie po to uczymy się po 7-10 lat, żeby świadczyć każdemu potem usługi za darmo) . Nawet jeśli przyjąć (na jakiej podstawie???) że OKAY to taka instytucja to przecież to nie jest napis informacyjny tylko nazwa własna, a właściwie fragment internetowego adresu. Gdyby ustawodawcy chodziło o tłumaczenie wszystkiego, co tylko się da na j.polski to już samo użycie słów "internet" , "e-mail" byłoby karane albo takich określeń jak Virtuti Militari, Gloria Victis , Remedium, ... A zastanawiałeś się dlaczego nikt nie chce tłumaczyć i spolszczać takich słów jak "jazz" ( dlaczego nie dżez ?) , "rock" , "hip-hop"... Ale dobra, dobra, nie mam czasu na takie akademickie dyskusje. Przyznaję szczerze - moi starsi koledzy żyją z takich pieniaczy, tylko tamtym zwykle chodzi o miedzę , o krowę, o kawałek drogi ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-02-2004) MOss :
Patrz Pan panie premierze i ucz się. Zamiast powiedzieć do gościa "jestes zerem" można choć troszkę poowijać , jak Michał. I nie tylko nie jest chamsko, ale jest ciekawie i wiadomo dlaczego. A swoją drogą , pankowal, nudny już jesteś ... Michale uchylam kapelusza , ....ale nie jestem Rokita !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-02-2004) wijak :
Ty, pankowal może ty na żyłę złota trafiłeś z tym pomysłem. Mam dla Ciebie trochę podpowiedzi, jak już załatwisz z OKAYem to weź się za ASTER CITY Warszawa, za Cosmopolitan Polska, Elle Polska. Chyba nie pozwolisz panoszyć się PLAYBOYOWI , albo BRAVO, albo jakiemuś pisemku o nazwe GENTLEMAN albo CINEMA. A co to nie ma polskich odpowiedników , czy co ? A najgorsze są te rozgłośnie radiowe - HOT kaleczy nazwę Przemyśl, Manhattan - nazwę ŁOdzi, FUN- Krosna i Jasła. Dobrze ,że tow. Czarzasty zadbał, żeby Radio BLUE nie profanowało już nazwy Krakowa a Radio Flash nie żerowało na Śląsku. A ileż jest tych katolickich "potworków" -VIA, AVE, a nawet ( o zgrozo !) QUO VADIS ! Z tym też musisz coś zrobić ! O Life VIdeo, CD Magazine , Business Target, Modern Marketing itp. nawet nie wspominam , bo rozprawa z tymi wrzodami na języku to będzie dla ciebie "pryszcz". Ja myślę ,że nie jesteś bez szans w walce z CANAL +, Polsatem ... Ty, czekaj, czekaj... A tu pod nosem jeszcze jeden przestępca językowy się czai . Spolszczył sobie X na a KS , ale przecież dalej nie polski... Właśnie, nazwa portalu ci się nie podoba, a MAKS to niby jest okay ?...Ups ! Przepraszam, popatrz jak mnie już wynarodowili ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-02-2004) podpisany anonim :
Dobra, dobra, ale dalej nikt nie napisal z wladz portalu dlaczego w adresie jest OKAY???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-02-2004) Robert :
To nie miejsce na takie odpowiedzi redakcji. Zrezygnuj z anonimowości (przynajmniej podaj im maila) to ci pewno napiszą coś tam. Tylko po co ? A jak ci odpowiedzą - a bo tak się nam podobało... przecież to całkiem prawdopodobne. Ale zabieranie głosu tutaj, w takiej sprawie , gdy zainteresowany pozostaje "anonimem" to byłoby kuriozum... Żaden portal czegoś takiego nie praktykuje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-02-2004) podpisany anonim :
Robert, sprawa jest publiczna wiec niczego nie bede zalatwial w ciszy emaila. Dosc z tym zalatwianiem wszystkiego pod biurkami. Ten kraj wlasnie gnije przez takie cos. A po co pytac? Bo tak mi sie podoba :P

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-02-2004) Robert :
Ja ty pytasz w jakimś komentarzu, to myślisz, ze sprawa jest od razu publiczna ? Naprawdę nie ma ważniejszych spraw w Tarnowie i na swiecie.? Wyobraź sobie - przypuścmy , ze redakcja Okay opowiada w długim tekscie historię , definiuje, pisze o swoich zamierzonych badź nie "podtekstach". etc. . Po pierwsze łamie reguły (bo forum jest dla uzytkowników- to , co innego niż proste przywołanie niesfornego forumowicza do porządku). Po drugie rozpoczyna się dysputa . Ten pyta o to, a tamtego jeszcze interesuje jaki to ma wpływ na przychody itd. Chłopie, to jest firma a nie urząd . Jeśli piszą coś o nazwie itd. (nota nene, ja bez trudu znalazłem coś nt. temat na stronach firmy) to widocznie tyulko tyle , jako firma , mogą . Słyszałeś kiedyś o tajemnicy handlowej albo o konkurencji na rynku... ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-02-2004) Robert :
A poza tym chyba już wszystko zostało w tym temacie powiedziane, ja się w każdym razie wyłączam, bo to gadanie po prożnicy. Z żadnym argumentem przytoczonym przez poprzedników nie podjąłeś dotąd rzeczowej polemiki. Jak chcesz dalej to kontynuować to sprowadż to sobie do indywidualnej rozmowy z redakcją. Z anonimem o wewnętrznych sprawach firmy nikt nie będzie jednak publicznie rozmawiał. To są podstawy dobrego wychowania.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-02-2004) podpisany anonim :
Dlaczego portal nazywa sie okay to ich wewnetrzna sprawa??? ahahahahahahahahaha... Dobre... p.s. w tym temacie nie zostalo nic powiedziane. Klociliscie sie tylko - jak na burku - o sprawy jezykowe i inne bzdury. Zreszta, milczenie portalu tez o czyms swiadczy...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-02-2004) podpisany anonim :
Dlaczego portal nazywa sie okay to ich wewnetrzna sprawa??? ahahahahahahahahaha... Dobre... p.s. w tym temacie nie zostalo nic powiedziane. Klociliscie sie tylko - jak na burku - o sprawy jezykowe i inne bzdury. Zreszta, milczenie portalu tez o czyms swiadczy...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-02-2004) wijak :
Tak pankowalu, to spisek. Na pewno. Tak naprawdę chodzi o złowrogą ideologię. Okay na pewno urządza też czarne msze i podrzyna gardła kotom. Do Dunajca natomiast wlewa pewno jad kiełbasiany. Ja bym na twoim miejscu nie czekał tylko parował prosto do do prokuratora !. Trzeba ich powstrzymać ! ... Ktoś ci to już napisał (wtedy nawet myslałem , że przeholował, ale teraz widzę, że miał rację) - jesteś po prostu żałosny. Nic do Ciebie nie trafia i żadnym językiem. Współczuję ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-02-2004) podpisany anonim :
wijak, sam zaproponowales, zeby zapytac portal o to. A to oznacza, ze smiejesz sie sam z wlasnej glupoty. Gratuluje. Ja natomiast, zgodnie z Twoja sugestia, pytam i pytam i pytam... i pytam... p.s. A to, ze widzisz wszedzie pankowala to juz najwyrazniej jakas obsesja. Obaj zreszta jestescie siebie warci. A juz na pewno zalosni.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-02-2004) bleble :
mądralo podpisujący się anonimie, przeczytaj uważnie co proponował wijak i w ogóle ze zrozumieniem przeczytaj wszystkie wypowiedzi (i dostosowuj to do adresata) to moze cos do ciebie dotrze. Choć nie mam zbyt wielkich nadziei.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-02-2004) podpisany anonim :
bleble, o kogo obchodza Twoje nadzieje?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-02-2004) bleble :
jak zwykle anonimie czepiasz się części króciutkiej wypowiedzi, która nie jest akurat adresowana do Ciebie, a pomijasz zupełnie tę , która jest do Ciebie jak najbardziej. Tak zresztą czytasz wypowiedzi innych od samego początku twojego "udziału" w tej dyskusji i tak też "polemizujesz". ... No,cóż, goodbye ! Spokojnie sobie wracaj do przedszkola i do swoich zabawek. Już nie będzie ci nikt przeszkadzał.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl