To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie”   -   18/11/2006
Taki tytuł nosi międzynarodowy projekt, dzięki któremu możemy zobaczyć Rosję w oczach Polaków i Polskę w oczach Rosjan. Na ten obraz składają się filmy dokumentalne stworzone przez młodych artystów z obu krajów. Oryginalność przedsięwzięcia zasadza się na tym, że młodzi polscy filmowcy nakręcili filmy w Rosji i vice versa – rosyjscy dokumentaliści zrobili filmy w Polsce. W ten sposób, na przestrzeni wielu tysięcy kilometrów – od Ałtaju aż po Licheń – powstały unikalne na skalę europejską historie. Obrazy przybliżające nas do prawdy, weryfikujące to, co utrudnia komunikację w naszych kontaktach.

Ogloszenie
>

Tę komunikację utrudniają przede wszystkim: wzajemna nieufność, przeradzająca się niekiedy w niechęć, dystansująca nas od historii uniemożliwiającej porozumienie się, czy stereotypy funkcjonujące w świadomości naszych narodów. Dzięki prezentowanym dokumentom można zobaczyć, że jeśli tylko troszkę uważniej i dokładniej przyjrzeć się sobie nawzajem, wówczas okazuje się, że „ci Rosjanie” i „ci Polacy” – owszem są różni, żyją w innej rzeczywistości i kulturze - ale nie są wcale tacy źli.

Na pytanie, dlaczego stworzone zostało polsko – rosyjskie forum filmowe, odpowiadają organizatorzy przedsięwzięcia:
„Rosja i Polska: wiemy, ile stereotypów narosło między tym wyrazami. Trudno nawet powiedzieć, czy więcej tych pozytywnych, czy tych złych i psujących krew. Jedne i drugie obezwładniają nasze poczucie rzeczywistości, przeszkadzają w dotarciu do tego, co istotne i autentyczne. Co tak naprawdę o sobie wiemy? Z literatury, filmów, wycieczek turystycznych, rodzinnych wspomnień, lekcji historii czy wizyt na bazarze? I co się z tą naszą przypadkową, nieuporządkowaną wiedzą dzieje, gdy zatrzymamy się na chwilę i przyjrzymy sobie nawzajem trochę uważniej, nie wyprzedzając biegu rzeczy pośpieszną oceną, wyświechtanym frazesem? A co się stanie z wizją artysty, który cały swój talent ciekawości, całą zachłanność na świat rzuci na szalę, żeby przekonać się, jacy „ci Rosjanie” i „ci Polacy” – są naprawdę? Zderzenie oczekiwań z faktami, konfrontacja uprzedzeń (tych nieuświadomionych i tych wypowiadanych z rozmysłem) ze spontanicznością sytuacji: to właśnie chcielibyśmy zobaczyć na ekranie. (...) Obraz końcowy ma być rzeczywistym przybliżeniem prawdy. Prawdy, która czasem brzmi gorzko, ale nie ma bez niej zrozumienia odrębności i wspólnoty losu, nie ma też dialogu. Niech obiektyw kamery będzie instrumentem poznania, narzędziem weryfikacji wstępnych intuicji. Młody polski filmowiec jedzie do Moskwy. Niech sprawdzi, ile prawdy jest w tym, co słyszał, co sobie wyobraził czy wykalkulował. Młody Rosjanin odwiedza polską prowincję. Do jakich drzwi zapuka? Z kim będzie chciał się spotkać? Komu zechce uwierzyć?”

Projekt „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie” został zrealizowany w ramach „Sezonu Rosyjskiego w Polsce - Sezonu Polskiego w Rosji” przez firmę producencką Eureka Media, przy współpracy z Instytutem im. Adama Mickiewicza. Pomysłodawcami forum filmowego są Krzysztof Kopczyński z Eureka Media oraz Mateusz Werner z Instytutu Adama Mickiewicza, zaś w gronie partnerów znajduje się European Documentary Network, skupiająca europejskich dokumentalistów.
Patronat nad projektem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Do współpracy zaproszone zostały następujące szkoły filmowe: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, Państwowy Instytut Kinematografii Federacji Rosyjskiej im. S. A. Gierasimowa (WGIK), Sankt-Petersbuski Państwowy Uniwersytet Kina i Telewizji, Uniwersytet Śląski – Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, Wyższe Kursy Scenarzystów i Reżyserów w Moskwie.
W gronie wykładowców i konsultantów polsko – rosyjskiego forum filmowego znaleźli się: Maciej Drygas , Andrzej Fidyk, Władimir Fienczenko, Andrej Gierasimow, Dmitrij Kabakow, Krzysztof Kopczyński, Tue Steen Müller, Stanisław Pieniak, Adam Pomorski, Andrzej Titkow, Dorota Wardęszkiewicz, Mateusz Werner, Maria Zmarz-Koczanowicz, Vita Zieletkiewiciute. Więcej informacji o Forum znajduje się na stronie www.newgaze.info.

Cena biletów na projekcje wynosi 3 zł. „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie” rozpoczyna się 20 listopada o godz. 18:00 w Piwnicach TCK.

Wszystkie prezentowane filmy zakwalifikowały się na wiele prestiżowych festiwali, a „Nasiona” biją rekordy popularności wśród jurorów i widzów. A oto dokumenty, które zobaczymy:

Bielińskiego 6
Komunałka – jedno z mieszkań w petersburskiej kamienicy, które dzielą ze sobą młodzi artyści, drobni kryminaliści, starszy kompozytor i zakochana w mężu nastolatka. Zobaczymy sceny z życia cyganerii i zwykłych ludzi. Czy bohaterów łączą tylko wspólny korytarz, kuchnia i miasto, czy może również marzenia lub… ich brak?
Reżyseria: Karolina Bielawska, zdjęcia: Wirginia Surdej, montaż: Tomasz Kowalski, producent: Krzysztof Kopczyński. Czas: 26 min.

Elektryczka
Ktokolwiek „jechał” z Wieniczką Jerofiejewem z Moskwy do Pietuszek, niewątpliwie zastanawiał się jak wygląda dziś podróż rosyjską elektryczką? Odpowiedź na pewno pomoże znaleźć dokument Macieja Cuske. Dziecko stawiające pierwsze kroki, elegant rozmawiający przez komórkę, mężczyzna z walizeczką i wiele innych postaci pozwala ukazać przekrój dzisiejszego społeczeństwa Rosji. Film otrzymał nagrody: Złote Grono na festiwalu Lubuskie Lato Filmowe Łagów 2006, Nagrodę Don Kichota oraz Nagrodę Prezesa TVP S.A. na 46. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Obraz prezentowany był także na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.
Reżyseria: Maciej Cuske, zdjęcia: Marcin Sauter, montaż: Tymek Wiskirski, producent: Krzysztof Kopczyński. Czas: 26 min.

O prawdzie
Emigracja zawsze wiąże się z ciężkimi doświadczeniami, wystawia człowieka na próby i skazuje na samotność. Emigrantka z Rosji – twórczyni amatorskiego teatru, kochająca i kochana żona i matka, zdaje się być jednak szczęśliwą, spełnioną kobietą. Czy reżyser pokaże nam także „drugą stronę medalu”, jeśli taka jest? Jedno jest pewne: stereotyp emigranta ze Wschodu – marznącego handlarza papierosami jest w tym filmie złamany. Drugą warstwą filmu jest pokazanie przez reżysera niemożności zrobienia filmu przełamującego taki stereotyp.
Reżyseria: Nikołaj Borts, zdjęcia: Michał Ślusarczyk, montaż: Nikolaj Borts, producent: Krzysztof Kopczyński. Czas: 13 min.

Sacrum
Film nakręcony w Licheniu i pokazujący, jak religię można dostosować do potrzeb współczesnego życia. Pielgrzymi czasem przypominają tu turystów, a cel ich wyprawy – park rozrywki. Centralnym miejscem akcji jest labirynt Golgoty, będący symbolem poszukiwania sensu życia przez zwykłego człowieka. Film zajął 6 miejsce na festiwalu Era Nowe Horyzonty.
Reżyseria: Aliona Połunina, zdjęcia: Monika Kotecka, montaż: Aliona Połonina, Rafał Samborski, producent: Krzysztof Kopczyński. Czas: 26 min.

Moskiewska żona
Od wieków carski imperializm dla ludzi Zachodu był zarówno źródłem fascynacji, jak i rusofobii. Po upadku komunizmu, dzięki wielkiemu kapitałowi zdaje się on w Rosji znów odradzać i to nie tylko w postaci potężnych pozłacanych cerkwi. Film Barbary Białowąs pokazuje jak w tym świecie wygląda życie żon współczesnych oligarchów. Kto spodziewa się ujrzeć ukrywający próżnię blichtr będzie zaskoczony, gdyż zobaczy głęboką, egzystencjalną potrzebę wyrażenia się przez sztukę oraz świadomość możliwości i wyzwań, które niesie człowiekowi los.
Reżyseria: Barbara Białowąs, zdjęcia: Tomasz Sobański, montaż: Robert Polewski, producent: Krzysztof Kopczyński. Czas: 17’15”

7 x Moskwa
Dokument Piotra Stasika można porównać do poezji bez słów. Widzimy siedem długich ujęć pokazujących Moskwę. Punkty, w których ustawiono kamerę nie zostały bynajmniej wybrane przypadkowo – to charakterystyczne, newralgiczne i całkowicie różne miejsca stolicy Rosji. W każdym ujęciu coraz głębiej wchodzimy w materię miasta i odkrywamy jego rzeczywistość Nagrody: Nagroda prezesa TVP S.A. dla autora najlepszych zdjęć w filmie dokumentalnym w ramach 46. Krakowskiego Festiwalu Filmowego; pokaz specjalny na Festiwalu Sztuk na Foksal, Złote Grono na festiwalu Lubuskie Lato Filmowe Łagów 2006. Reżyseria: Piotr Stasik, zdjęcia: Piotr Rosołowski, montaż: Piotr Stasik, producent: Krzysztof Kopczyński. Czas: 17’51”

Mój Kieślowski
Film jest subiektywnym spojrzeniem reżyserki na Polskę poprzez filmy Kieślowskiego. Kanwą filmu jest wywiad z Martą Hryniak, córką Kieślowskiego. W pierwszej części zobaczymy też zdjęcia osób, które zgłosiły się na casting do remake’u filmu „Przypadek”. Opowiedzą one o miejscu jego twórczości w swoim życiu. Pojawią się miejsca bliskie reżyserowi. Film prezentowany na pokazach: 17. Festiwalu „Kinotawr" w Soczi i na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.
Reżyseria: Irina Wołkowa, zdjęcia: Eryk Hilderbrand, Michał Ślusarczyk, montaż: Irina Wołkowa, producent: Krzysztof Kopczyński. Czas: 26 min.

„Nasiona”
Obsypany mnóstwem nagród film dokumentalny Wojciecha Kasperskiego. W otoczonej łańcuchem ałtajskich gór wiosce, w chacie na uboczu mieszka rodzina. Jej członkowie są odrzuceni przez resztę społeczności. Dowiadujemy się, że rodzina ma swoje tajemnice. Film jest przejmującą opowieścią i widz przeżywa szok zdawszy sobie sprawę, że właśnie obejrzał dokument. Pociągający nas w Rosji surrealizm okazuje się być po prostu rzeczywistością.
Wybrane nagrody: Grand Prix na 28. Big Muddy Film Festival w Stanach Zjednoczonych w kategorii Krótkiego Filmu Dokumentalnego; Wielki Srebrny Nanuk – nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmu Dokumentalnego „Flahertiana” w Permie (Rosja); Sterling Short Grand Jury w Waszyngtonie na SilverDocs Festival; Pokaz na Beverly Hills Film Festival; Pokaz na Przeglądzie Filmów Dokumentalnych UE w Moskwie; Pokaz na jeden z najbardziej prestiżowych festiwali na świecie INPUT na Tajwanie oraz Doc Review w Warszawie; Złoty Lajkonik na 46. Krakowskim Festiwalu Filmowym; Nagroda Kodaka na 46. Krakowskim Festiwalu Filmowym; Nagroda Jury Studentów Miasta Krakowa na 46. Krakowskim Festiwalu Filmowym; specjalne wyróżnienie na festiwalu Prix Europa w Berlinie; pokaz na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce w Chicago.
Reżyseria: Wojciech Kasperski, zdjęcia: Szymon Lenkowski, montaż: Tymek Wiskirski producent: Krzysztof Kopczyński. Czas: 27'09''

Ślady
Oświęcim – niewielkie miasteczko, w pobliżu którego znajduje się Państwowe Muzeum Oświęcim-Brzezinka, powstałe na miejscu byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jego mieszkańcy wyraźnie odróżniają Oświęcim od Auschwitz, miasto od obozu koncentracyjnego. Dwaj bohaterowie filmu to właśnie mieszkańcy Oświęcimia i zarazem pracownicy muzeum Auschwitz-1. Codziennie przyglądają się setkom turystów, którzy na zawsze zapamiętają ten dzień. Jednak dla bohaterów to jedynie kolejny dzień pracy. Taki sam, jak każdy inny.
Reżyseria: Galina Krasnoborowa i Georgij Mołodcow, zdjęcia: Aleksander Duraj, montaż: Galina Krasnoborowa i Georgij Mołodcow, producent: Krzysztof Kopczyński. Czas: 13'01''

Zagórz – przystanek końcowy
Po prowincjonalnym, malowniczym miasteczku położonym na południowych kresach Polski oprowadza nas miejscowy listonosz. Wędrujemy z nim zaglądając do domów mieszkających tu ludzi. Dla młodzieży Zagórz to pierwszy przystanek przed wyruszeniem w świat. Dla starszych jest to miejsce, w którym przygotowują się, by ten świat pożegnać. Film prezentowany na Festiwalu Kina Studenckiego „Początek” w Sankt Petersburgu oraz na Festiwalu Era Nowe Horyzonty.
Reżyseria: Julia Ishakowa, zdjęcia i montaż: Aleksander Czernow, producent: Krzysztof Kopczyński. Czas: 26 min.

Piwnice TCK, 20 listopada, g. 18:00. Cena biletu 3 zł
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, March 29, 2024 10:19:57
IP          : 44.200.26.112
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html