To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Księżniczka Czardasza” w MFK   -   08/11/2006
Mościcka Fundacja Kultury serdecznie zaprasza wszystkich melomanów na kolejne wydarzenie muzyczne, które odbędzie się 20 listopada (poniedziałek) o godz. 18:00 podczas Dnia Opery Krakowskiej w Tarnowie. Tym razem będzie to jedna z najlepszych i najpiękniejszych operetek wiedeńskich – „Księżniczka Czardasza” Emmericha Kalmana.

Ogloszenie
>

Wykonawcami tego niepowtarzalnego spektaklu muzycznego , znakomicie odtwarzającego atmosferę salonów austriacko-węgierskich, z najpopularniejszymi operetkowymi przebojami , będą soliści, chór, balet i orkiestra pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka Opery Krakowskiej.
"Księżniczka czardasza”
Słynna operetka Emmericha Kalmana w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej. Historia Austro – Węgierskiego mezaliansu. Libretto autorstwa Leo Steina i Béli Jenbacha przenosi nas do Budapesztu, gdzie na scenie teatru Orfeum występuje Sylvia, gwiazda kabaretu i czardasza. Właśnie trwa jej pożegnalny występ przed wyjazdem na tournée po Stanach Zjednoczonych. W Sylvii szaleńczo zakochał się młody książę Edwin, na przekór woli całej swojej rodziny. Niespodziewanie Edwin otrzymuje rozkaz powrotu do Wiednia, gdzie czeka na niego... dawna narzeczona. Jak zakończy się historia tej trudnej miłości? Gorące rytmy czardasza i czar atmosfery austro-węgierskich salonów przełomu XIX i XX wieku sprawiły, że „Księżniczka czardasza” stała się ulubionym tytułem publiczności na całym świecie. Kilkakrotnie przenoszono ją na ekran, a za najlepszą ekranizację uważa się niemiecki film telewizyjny z 1971 roku, w którym wystąpiła Anna Moffo i René Kollo. W Polsce operetkę wystawiono dwa lata po wiedeńskiej prapremierze, w 1917 roku w Warszawie; w tytułowej partii wystąpiła Olga Orleńska.
Co ciekawe, niewiele brakowało, by przebój „Artystki, artystki, artystki z variété” pochodził z zupełnie innej operetki! Pierwotnie tytuł dzieła Emmericha Kálmána miał bowiem brzmieć „Niech żyje miłość”, ale kompozytor był zmuszony przerwać nad nim pracę z powodu wybuchu I wojny światowej. Kiedy po podpisaniu traktatu pokojowego powrócił do kompozycji, ukończył operetkę już jako „Księżniczkę czardasza” i pod takim tytułem wystawiono ją z powodzeniem w Wiedniu, po raz pierwszy w listopadzie 1915 roku.
W dziejach Opery Krakowskiej to najsłynniejsze dzieło Kálmána inscenizowano trzy razy, pierwsza realizacja miała miejsce na początku lat 60.
Sala koncertowa MCK, ul. Traugutta 1, 20 listopada g. 18:00.
Bilety w cenie 50 zł do nabycia w Mościckiej Fundacji Kultury w godz. od 8:00 do 18:00 ; tel/fax 6334 46 21 .
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, December 7, 2022 18:14:42
IP     : 44.210.77.106
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html