To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: (r)
  
   Babel   -   21/11/2006
Na najnowszy film Alejandro Gonzaleza Inarritu (m.in. "21 gramów") składają się trzy historie, rozgrywające się w Maroko, Tunezji, Meksyku i Japonii. Wszystko zaczyna się od wypadku, który przerywa wakacje pewnego małżeństwa. W nietypowach dla siebie rolach - gwiazdy, m.in. Cate Blanchett i Brad Pitt.

Ogloszenie

"Babel" uaktualnia biblijny mit, pokazujący źródło i przyczynę braku porozumienia między ludźmi. Realizowany przez ponad rok na 3 kontynentach, z udziałem wielonarodowej obsady (min. Brad Pitt, Cate Blanchett, Gael Garcia Bernal, Koji Yakusho oraz wielu niezawodowych aktorów z Maroka, Meksyku i Japonii), film stał się dla wielu zaangażowanych w niego osób momentem osobistej fizycznej i psychicznej przemiany, bliskiej przemianie, jakiej ulegają bohaterowie obrazu. Podczas gdy Babel opowiada historię ludzi, którzy gubią się przy przekraczaniu kulturowych i komunikacyjnych granic, reżyser i ekipa filmowa musieli stawić czoła tym samym wyzwaniom na długo przed rozpoczęciem zdjęć.

W przeciwieństwie do obu poprzednich filmów („Amores Perros”, „21 gramów”), które były realizowane w krajach i warunkach znajomych i wcześniej „oswojonych” przez reżysera, Babel oznaczał dla Inarritu nie tylko głębsze zaangażowanie w bardziej skomplikowaną emocjonalną i intelektualną podróż, ale również stał się okazją do zgłębienia innych kultur i ich widzenia świata. Jak to bywa w takich przypadkach, zderzenie przeciwstawnych kulturowo punktów widzenia zakończyło się przemianą nie tylko osobistej perspektywy reżysera, ale także samego procesu twórczego.

Jednym z głównych celów reżysera było niestosowanie punktu widzenia outsidera przy opowiadaniu historii bohaterów wywodzących się z różnych miejsc na świecie. Aby to osiągnąć, zastosował metodę „obserwacji i przyswajania”. Nie tylko starannie obserwował lokalne zwyczaje, ale postanowił zatrudnić naturszczyków, którzy pomogli mu zrozumieć kulturowe subtelności. Aby film rzeczywiście opowiedział historie z punktu widzenia bohaterów, a nie z punktu widzenia reżysera, Inarritu pozwolił swoim aktorom-amatorom na samodzielne kreowanie reakcji na sytuacje, które w różnych krajach mogą być zupełnie inaczej odbierane.

Babel, Wieża Babel. Było tak: mieszkańcy ziemi mówili jednym językiem, ale byli także niedojrzali i zarozumiali. Chcieli mierzyć się z Bogiem. Dlatego zaczęli budować wieżę, której wierzchołek miał sięgać nieba. Bóg jednak się obraził i zamiast nieba zesłał na nich piekło. Na ziemi. Pomieszał budowniczym języki, zburzył wieżę. Alejandro González Iñárritu nowym budowniczym Wieży Babel poświęcił swój najnowszy film.

Iñárritu, pupil krytyków i pieszczoch festiwali, autor znakomitego „Amores perros” (2000) i przechwalonych „21 gramów” (2003) w trzecim filmie przygląda się współczesnej Wieży Babel, czyli barierom językowym, kulturowym, prywatnym. Tradycyjnie już Meksykanin popisuje się także warsztatową woltyżerką. Jest antywojenny i antyamerykański, mnoży wątki i tematy (terroryzm, samobójstwo, imigracja), przeplata je ze sobą nawzajem, nie gubiąc przy tym sedna sprawy. „Babel” rozgrywa się na trzech kontynentach, a obok gwiazd (Brad Pitt, Cate Blanchett, Gael García Bernal), występują aktorzy niezawodowi.
Przypadkowa tragedia w Maroku, gdzie spędza wakacje pogrążona w depresji po starcie dziecka para (Blanchett i Pitt) staje się wprowadzeniem do historii dwójki młodych pasterzy z odległej wioski, następnie Iñárritu przenosi się na pogranicze amerykańsko-meksykańskie, wreszcie do Japonii. Zmiana miejsc, adresów, twarzy i języków. Wieża Babel.

Łukasz Maciejewski, MACHINA, numer 11 / 2006


Premiera : 10.11.2006
USA, 2006
dramat, 142 min.
Reżyseria: Alejandro González Inárritu
Obsada: Cate Blanchett - Susan, Brad Pitt - Richard, Gael García Bernal - Santiago, Mahima Chaudhry - Sonia Sehgal, Jamie McBride – Bill.

Więcej informacji: kliknij tutaj

Seanse w :
Kinie Millennium
Kinie Marzenie > kliknij tutaj
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, December 7, 2022 18:17:06
IP     : 44.210.77.106
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html