To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Trzeci "ARTFest"    -   11/12/2006
Już po raz trzeci z inicjatywy Galerii Miejskiej BWA, we współpracy z innymi instytucjami, artystyczny rok w Tarnowie zakończy "ARTFest". 14 i 15 grudnia w jego ramach będziemy mogli podziwiać w Teatrze - muzyczny spektakl „Era Wodnika” Sambora Dudzińskiego, wystawę Andrzeja Dudzińskiego "Dyptyki i Koperty" w Młynie Szancera a także usłyszeć tam jazzowy koncert legendarnego trębacza, jakim jest nie kto inny, tylko Tomasz Stańko (wystąpi z zespołem).

Ogloszenie
>

„Era Wodnika”
Pierwszą z artystycznych propozycji tarnowskiego "ARTFestu" jest spektakl muzyczny „Era Wodnika” Sambora Dudzińskiego (to on jest wykonawcą muzyki m.in. na flecie ukraińskim we „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”). Era Wodnika to opowieść o dialogu dwóch światów – zewnętrznego i duchowego, poszukiwanie świata w sobie. Projekt jest próbą przyjrzenia się kondycji pokolenia trzydziestolatków. -Jest to widowisko teatralne będące zapisem czystej emocji, oparte na pieśniach – stwierdza autor. -Zależy mi na odróżnieniu pieśni od piosenki. Owej różnicy nie rozstrzygam na poziomie werbalnym, a w sposób intuicyjny. „Przede wszystkim przeżyć a potem zrozumieć, przy czym rozumienie nie powinno być celem”. W „Erze Wodnika” woda jest tworzywem w sferze optycznej i brzmieniowej (bowiem instrumenty wodne stanowią scenografię spektaklu), oraz ideowej zawartej w tekstach. Woda pojmowana jest przez nas jako źródło, nurt, oczyszczenie, ocean doznań, rzeka życia.
Instrumentarium wykorzystywane w spektaklu jest rzeczywiście nietypowe – usłyszymy bębny wodne, bulgotniki kubkowe, bulgotawki wiadrowe, chlapaczki do nagłaśniania kroków, reverbe, lira, koza, dzwony rurowe wodne – skonstruowano specjalnie do spektaklu. Artyści wykorzystują także: kamienie, niutnie, beczkę, fujary, gongi, elektryczne piano, elektryczną gitarę, perkusję, perkusjonalia, saksofon, flety oraz grające „dziwadła”.
Teksty: Bogna Woźniak; muzyka Sambor Dudziński i Era Wodnika. Występują: Bogna Woźniak (wokal, flet, kamienie), Sambor Dudziński (wokal, piano, beczka, grające dziwadła), Michał Litwiniec (saksofon, flety, perkusjonalia, gitara elektryczne, bas), Filip Danielak (bębny przeróżne, bulgoty).
14 grudnia - rozpoczęcie ArtFest – BWA, g. 18:00; spektakl – Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, g. 19:00

Andrzej Dudziński – Dyptyki i Koperty
„W cyklu „Dyptyki i Koperty” ślady czegoś to ślady pędzla, węgla albo kredki na papierze, który sam jest śladem: śladem wykonanej pracy, która gdzieś posłużyła i następnie została odesłana" – pisze o wystawie Teresa Anna Stepnowska. Jak Andrzej Dudziński powiedział w jednym z wywiadów: „w „Kopertach” była zapisana historia pocztowej wędrówki. Kiedy rozkładałem je na stole, niemal za każdym razem uderzało mnie to, że były już zaczęte. Tak, jakbym brał nowy arkusz papieru czy blejtram, który zawierał już jakieś wskazówki. Czasami wystarczało niewiele ingerencji z mojej strony. I tak zacząłem się zajmować kompozycjami, w których punktem wyjścia jest przypadek”.
„Tak wyraźna osobowość i poczucie humoru obecne w jego pracach mogą się brać jedynie z wielkiej siły wewnętrznej i z wewnętrznego przekonania” pisał o Andrzeju Dudzińskim David Driver na łamach „The Times”. „Życie w naszej cywilizacji jest mocno komiczne i jakby niedbałość, lekki dotyk artysty pozwala uchwycić coś z jej równoczesnej powagi i błazeństwa. Właśnie taka, niepoważnie poważna jest twórczość Dudzińskiego” - napisał w 2000 roku w San Francisco Czesław Miłosz. Wystawie prac opatrzonych tytułem „Koperty, fotografie, assemblages”, któremu towarzyszyć będą koncerty i premierowa projekcja filmu „Dudi”, w reżyserii Małgorzaty Łupiny.
Urodzony w 1945 roku artysta studiował na Politechnice Gdańskiej, PWSSP w Gdańsku oraz warszawskiej ASP. Debiutował w 1970 r. w „Szpilkach”, gdzie regularnie zamieszczał rysunki z cyklu „Dudi”, przestawiające stworzonego przez siebie ptaka. Współpracował z „Kulturą”, „Ty i Ja” i „Polityką”, autor postaci „Pokraka” w „Tygodniku Powszechnym”. Laureat Brązowej Szpilki za 1973 r. Od 1980 r. mieszka w Nowym Jorku, gdzie z powodzeniem zajmuje się grafiką użytkową, plakatem i malarstwem.
Młyn Szancera, 15 grudnia, g. 18:00
Podczas wernisażu czeka nas przedpremierowy pokaz filmu "Dudi" w reżyserii Małgorzaty Łupiny.

Tomasz Stańko Kwartet
Koncert legendy jazzu. Tomasz Stańko miał 20 lat i dyplom krakowskiej Akademii Muzycznej, kiedy w roku 1962 utworzył swój pierwszy zespół, Jazz Darings, z pianistą Adamem Makowiczem. Grupę tę, czerpiącą inspirację z wczesnych nagrań Ornette Colemana oraz innowacji Coltrane’a, Milesa Davisa i George’a Russella, historycy muzyki często przywołują jako pierwszy europejski zespół free jazzowy, ale dla samego Stańki jej znaczenie przyćmiło rok później zaproszenie do kwintetu Krzysztofa Komedy. Stańko grał z Komedą pięć lat, wystąpił na jedenastu jego albumach, nagrywał większość tego, co Komeda skomponował i zrealizował w Polsce dla filmu.
W Polsce Kwintet Stańki cieszył się kultową sławą ikony hip-kultury, od fenomenalnego międzynarodowego debiutu na Berliner Jazztage’70 znano go także w Niemczech i reszcie Europie. Na początku lat 70-tych Stańko został zapamiętany jako jeden z kamieni milowych rozwoju sztuki i kultury jazzu w Polsce i Europie. „Jeden z najbardziej emocjonalnych trębaczy w Europie” współpracował m.in. z Krzysztofem Pendereckim i Donem Cherrym, ma na koncie liczne nagrania dla teatru i filmu, koncerty na całym świecie. W roku 2004 Tomasz Stańko został uhonorowany przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, drugiego co do ważności polskiego odznaczenia cywilnego. Jesienią 2004 r. Stańko wystąpił jako kurator dwóch międzynarodowych festiwali w Polsce: „Podpisano: Stańko” w warszawskiej Fabryce Trzciny i Jesieni Jazzowej w Bielsku Białej.
Kwartet Tomasza Stańko w obecnym składzie (Tomasz Stańko – trąbka, Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja) zaistniał na światowej scenie jazzowej w 2002 roku albumem „Soul of things”. Tarnowski koncert odbędzie się w ramach tournee promującego najnowszy krążek "Lontano".
Młyn Szancera, 15 grudnia, g. 20:00

Posłuchaj krótkiej zapowiedzi imprezy. Zaprasza na nią jeden z głównych pomysłowców "ARTFestu" - dyrektor BWA Bogusław Wojtowicz : (((mp3)))
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 00:21:51
IP          : 3.16.81.94
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html