To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   25 rocznica stanu wojennego    -   13/12/2006
Dokładnie ćwierć wieku temu generał Wojciech Jaruzelski, ówczesny I sekretarz PZPR i premier w jednej osobie, w sławetnym przemówieniu transmitowanym już tylko w jednym programie TV i jednym programie radiowym (drugi program TVP i trzy inne programy radiowe zostały zawieszone) ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Zawarte w przemówieniu kłamstwa, opakowane w patos, miały posłużyć za uzasadnienie zbrodniczej decyzji.

Ogloszenie

Jaruzelski wycierał sobie usta patriotyzmem, stawiając się w roli męża opatrznościowego działającego w stanie wyższej konieczności (czyni to - wbrew ujawnionym faktom, odsłaniającym haniebne kulisy podjęcia decyzji - do dziś). Stan wojenny był jednak w istocie zamachem stanu, brutalnie przerywającym trwający od sierpnia 1980 r. "festiwal" demokratyzacji życia społecznego w kraju. Sam Jaruzelski stanął na czele junty wojskowej, którą nazwał Wojskową Radą Ocalenia Narodowego. W noc z 12 na 13 grudnia 1981 r. na ulicach wszystkich polskich miast pojawiły się czołgi i uzbrojone patrole wojskowe Zmilitaryzowano zakłady pracy (w jednej chwili przedsiębiorstwami w całym kraju zaczęli kierować komisarze wojskowi, najlepiej według Jaruzelskiego rozumiejący przecież prawidła "ekonomii realnego socjalizmu"). Wyłącznie dziennikarze w mundurach zaczęli prowadzić monotematyczne audycje radiowe i telewizyjne, następnego dnia (13 grudnia przypadał w niedzielę) w kioskach ukazały się tylko połączone lokalne tytuły prasowe (co zresztą nie stanowiło wielkiej odmiany, ponieważ wszystkie regionalne dzienniki były przecież organami komitetów wojewódzkich partii) oraz tytuły centralne, wśród nich "Trybuna Ludu" oraz osławiony "Żołnierz Wolności".
Grozą wiało z każdej strony. W ciągu kilku godzin aresztowano tysiące działaczy NSZZ Solidarność i ugrupowań opozycyjnych wobec komunistycznego reżimu (ale też - w roli "listka figowego" decyzji - również prominentów odsuniętej i tak od władzy rok wcześniej ekipy E.Gierka). Przeżycia aresztowanych i internowanych opozycjonistów są na pewno najbardziej dramatyczne. Ale stan wojenny, którego znaczenia przez wiele dni wielu rodaków nie rozumiało, odczuli od razu wszyscy. Tuż po północy w całym kraju zamilkły telefony, już kilka godzin później przedostanie się z jednej miejscowości do drugiej, szczególnie jeśli znajdowały się na terenie różnych województw, było niemożliwe bez specjalnego dokumentu - pozwolenia wydawanego w urzędach gmin a po godzinie 20:00 wprowadzono godzinę policyjną ....
Na opisanie stanu emocjonalnego Polaków w pierwszych dniach stanu wojennego (według słów Jaruzelskiego miał on być zaczynem "normalizacjii") użyć można tylko dwóch słów: groza i upodlenie.

Posłuchaj przygotowanego przez nas dźwiękowego materiału, zawierającego wybrane fragmenty wspomnień Karola Krasnodebskiego, ówczesnego szefa tarnowskiej "S", późniejszego posła na Sejm "kontraktowy". Wspomnienia legendarnego tarnowskiego przywódcy "Solidarności", internowanego w tę pamiętną noc, przeplecione zostały fragmentami sławetnego przemówienia W.Jaruzelskiego oraz archiwalnymi materiałami ze Stoczni Gdańskiej z sierpnia 1980 r.: (((mp3)))
Uwaga: Jeszcze dziś w naszym portalu - pełna, czteroczęściowa wersja rozmowy wspomnieniowej z Karolem Krasnodębskim. Zapraszamy do jej wysłuchania. (pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, October 21, 2021 10:48:06
IP     : 3.238.232.88
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html