To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Muzealne powroty i cenne znalezisko    -   15/12/2006
Muzeum Okręgowe w Tarnowie wzbogaciło się o kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej (na zdjęciu). Obraz przedstawia „daleki plan” z kościółkiem w Sybinie na tle Pogórza Karpackiego. Warszawski antykwariat ustalił cenę fragmentu na 30 tysięcy złotych – ostatecznie udało się jednak wynegocjować 20 tys. zł, które wyłożone zostały z budżetu marszałka województwa małopolskiego. To już 14 obraz, spośród 28 zidentyfikowanych, który stał się własnością tarnowskiego Muzeum.

Ogloszenie

Posłuchaj wypowiedzi dyrektora Adama Bartosza na temat kolejnego, zakupionego fragmentu "Panoramy Siedmiogrodzkiej" : (((mp3)))

Do Muzeum Okręgowego w Tarnowie powrócił też z pracowni konserwatorskiej na Wawelu sztandar powstańczy z 1863 roku. Sztandar dwadzieścia pięć lat temu został ofiarowany Muzeum przez potomka powstańca, w rodzinie którego był on przechowywany od czasu jego przewiezienia na teren Galicji po upadku powstania w 1864 roku. Pamiątka eksponowana będzie w Dworze w Dołędze.
Posłuchaj wypowiedzi dyrektora Adama Bartosza nt. zrenowanego sztandaru: (((mp3)))

Zakończone zostały również prace konserwatorskie tarnowskiej Bimy, której groziło zawalenie. Koszty prac – 58 tysięcy złotych – pokryła Gmina Żydowska w Krakowie, Urząd Miasta Tarnowa oraz mieszkający w Izraelu żydowski właściciel tarnowskich kamienic. Przy okazji w zaprawie znaleziono monetę – szeląga litewskiego bitego w latach 60-tych XVII-wieku, co potwierdza datowanie powstania synagogi.
Znaleziona moneta pochodzi z czasów Jana Kazimierza; tzw. „boratynka” zwana szelągiem litewskim była bita w Kownie w latach 1662 – 1676. Na jej rewersie znajduje się Pogoń i monogram podskarbiego litewskiego.
Wykonane przy Bimie prace pozwoliły powstrzymać postępującą erozję jedynej pozostałości zniszczonej przez Niemców tarnowskiej synagogi. Kolejnym krokiem – jeśli znajdą się odpowiednie środki – powinna być odpowiednia aranżacja i zagospodarowanie placu wokół Bimy.
Posłuchaj, co na ten temat mówią dyrektor Muzeum Okręgowego Adam Bartosz i Remigiusz Dworaczyński z wykonującej prace Pracowni Archeologiczno – Konserwatorskiej w Tarnowie : (((mp3))).
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 03:47:26
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html