To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Siedemdziesiąt (jeden) lat tarnowskiej filatelistyki    -   18/12/2006
W sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczysta sesja naukowa poświęcona 70 rocznicy tarnowskiej filatelistyki. Piękny jubileusz świętowali tarnowscy filateliści już rok temu, ale ze względów organizacyjnych główne obchody odbyły się dopiero teraz, rok po tej dacie. Sobotniej sesji towarzyszyło otwarcie wystawy „70 lat filatelistyki w regionie tarnowskim”, którą można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Ogloszenie

Historia tarnowskiej filatelistyki sięga roku 1919, kiedy to pojawiło się w Tarnowie czasopismo "Echo Filatelisty". W roku 1926 zaczął się również ukazywać (w 4 językach) kwartalnik "Miedzynarodowy Filatelista", którego redaktorem i wydawca był Marian Haydzicki, wówczas uczeń III Gimnazjum w Tarnowie, animujący aktywnie ruch filatelistyczny w Tarnowie zarówno przed jak i po II wojnie swiatowej. 1 października 1935 r. ruch ten zorganizowany został w formie Tarnowskiego Klubu Filatelistycznego. Pierwszym prezesem Klubu był płk Marian Hoborski, późniejszy więzień KL Auschwitz, gdzie został zamordowany.
Tarnowski Klub wydawał, aż do wybuchu wojny, wspólnie z podobnymi klubami ze Lwowa, Śląska i Kołomyji "Ilustrowany Kurier Filatelistyczny".
Po drugiej wojnie światowej filateliści zorganizowali się w regionie dość szybko, już w 1946r. utworzono Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Filatelistycznego w Krakowie (od roku 1950 Polski Związek Filatelistów), na którego czele stanął Władysław Biestek. Powstała też sekcja młodzieżowa. Ważnym wydarzeniem w dziejach tarnowskiego PTF była zorganizowana w październiku 1948r. pierwsza wystawa (pierwsza w kraju po wojnie !), upamiętniająca Dni Tarnowa i Wiosnę Ludów. Z tej okazji Tarnowski Oddział wydał kartkę okolicznościową z Mauzoleum gen. Bema.
W czasach PRL, gdy reglamentacji podlegała wszelka zorganizowana działalność, bardzo szybko rosły szeregi członków PZF w regionie tarnowskim. To było bodaj najpowszechniejsze hobby Polaków, żyjących w PRL-u. Struktury PZF w oddziale tarnowskim liczyły jeszcze u progu przemian 1989/90 roku blisko 5 tysięcy członków.
Dziś, gdy filatelistyczne albumy nie są już - jak przez dziesięciolecia - jednym z niewielu "okien na wielki świat" a wokół powszechnie już dominuje "cywilizacja obrazka", szeregi entuzjastów znaczka i karty pocztowej, stopniały w regionie do kilkuset najwierniejszych filatelistyce osób. Są oni zorganizowani w 23 kołach seniorskich i tylko dwóch młodzieżowych. Właśnie dopływ świeżej krwi, brak kontynuatorów pięknej pasji wśród młodzieży - to największe bolączki działalności filatelistów tarnowskich w 71 roku ich zorganizowanej działalności.
O wielkiej pasji, najcenniejszych zbiorach, historii ruchu i jego dzisiejszych problemach rozmawialiśmy z Romanem Jaworskim, Józefem Muchą i Janem Skołuckim. Posłuchajcie fragmentów długiej rozmowy z nestorami tarnowskiej filatelistyki, twórcami wystawy i organizatorami sobotniej sesji w MBP. Pod koniec rozmowy dołączył prezes Marian Rawiński (prezes zarządu Okręgowego Polskiego Związku Filatelistycznego w Tarnowie): (((mp3)))

Na jubileuszową wystawę eksponowaną w Czytelni Naukowej MBP przy ul. Krakowskiej 4 składa się: „Tarnów w dokumentacji pocztowej 1791-1939” (ze zbiorów Stanisława Bema i „Jan Paweł II” (karty i znaczki ze zbiorów Jana Skołuckiego).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 03:47:58
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html