To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Plenerowe jasełka w "Cenacolo"   -   20/12/2006
Katolicka wspólnota „Cenacolo” („Wieczernik”) zaprasza wszystkich zainteresowanych na „Jasełka w plenerze”. Młodzi ludzie z kilku krajów przygotowali specjalną scenografię, która doda inscenizacji walorów autentyczności i oryginalności. Misterium odbędzie się dwukrotnie: 30 grudnia (sobota) i 6 stycznia 2007 (sobota) o godzinie 17-tej przy domu Wspólnoty w Porębie Radlnej (dawne gospodarstwo Wyższego Seminarium Duchownego, na zdjęciu). Dojazd od Góry Św. Marcina lub od Tarnowca – przy szkole należy skręcić z głównej drogi na Zawadę.

Ogloszenie
>

Podczas kończącego się właśnie festiwalu VITAE VALOR Wspólnota Cenacolo otrzymała Nagrodę Młodych - SEMEN 2006 - "za pomoc niesioną szczególnie młodym, uwikłanym w uzależnienia i pozbawionym poczucia sensu życia"

. Wspólnota „Cenacolo – Wieczernik” powstała w lipcu 1983 roku w Saluzzo (prowincja Cuneo) na północy Włoch. Została założona przez siostrę Elvirę Petrozzi, która przez wiele lat odczuwała w swym sercu potrzebę i wołanie Boże, aby poświęcić swe życie młodzieży zepchniętej na margines, rozczarowanej życiem, smutnej, błąkającej się po ulicach świata. Na terenie Polski Wspólnota rozpoczęła swoją działalność w roku 2001 roku. Aktualnie w Polsce istnieją trzy Domy Wspólnoty: w Gniezkowie, w Jastrzębiu oraz w Porębie Radlnej k. Tarnowa. Gospodarstwo w Porębie Radlnej podarowane zostało decyzją Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca. Wszystkie tego rodzaju obiekty w Polsce przeznaczone są dla chłopców, jednak w najbliższym czasie „Cenacolo” planuje otwarcie Domu dla dziewcząt.

Celem Wspólnoty jest niesienie pomocy materialnej i moralnej ludziom młodym, potrzebującym pomocy, szczególnie narkomanom, ale także wszystkim tym, którzy czują się uzależnieni w jakikolwiek sposób oraz pozbawieni sensu życia. „Cenacolo” stanowi konkretną propozycję sposobu życia na miarę człowieka ukierunkowanego na odkrywanie podstawowych wartości, takich jak akceptacja, współudział w cierpieniu drugiego i doświadczenie chrześcijańskiego życia. Aby wstąpić do Wspólnoty należy wziąć udział w tzw. kolokwiach, które są organizowane w Koszalinie (soboty, Dom Parafialny przy Katedrze koszalińskiej) i Katowicach (soboty, Dom Prowincjalny Sióstr Służebniczek na ul. Panewickiej 63, Katowice – Ligota). Po kolokwiach młody człowiek przyjeżdża do Domu Cenacolo ,aby poznać jak wygląda życie we Wspólnocie, a następnie może do niej wstąpić. Po wstąpieniu do Domu, przebywa w nim do około 6 miesięcy, a następnie zostaje przenoszony do jednego z innych Domów, znajdujących się na całym świecie. Wstępującemu przydzielony zostaje przebywający w „Cenacolo” dłuższy już czas towarzysz - „anioł stróż”, który opiekuje się nim, razem z nim cierpi i razem z nim przeżywa radości. Początki są trudne - jak w każdej terapii, a utrudnia to jeszcze zamierzony fakt, że we Wspólnocie nie ma żadnych specjalistów (lekarzy, pedagogów, psychologów), toteż znoszenie fizycznych konsekwencji zerwania z narkotykami jest bardzo trudne. Członkowie wspólnoty skazani są sami na siebie, a pomoc polega na wzajemnej współpracy. Pobyt w „Wieczerniku” ma przygotować młodego człowieka do samodzielnego życia. Po dwóch latach życia we Wspólnocie jej członkowie otrzymują możliwość sprawdzenia siebie w warunkach jakich wcześniej żyli, mogą na tydzień pojechać do domu rodzinnego. Po trzech latach pobytu można opuścić Wspólnotę i rozpocząć samodzielne życie – lub pozostać nadal w „Cenacolo”. Co najmniej trzyletni czas tu spędzony jest czasem, w którym młodym ludziom okazywana jest pomoc w rozeznaniu własnych problemów, odkrywaniu wartości pracy, szacunku dla niej i rozbudzaniu poczucia odpowiedzialności. Praca dla narkomanów jest stosowana jako terapia, która angażuje wolę i wyobraźnię zniszczone przez narkotyki. Wspólnota z własnego wyboru nie przyjmuje pomocy od żadnej instytucji publicznej. Jej członkowie żyją z pracy swoich rąk, bądź z tego co otrzymają od ludzi dobrej woli. Wszystko oddają Opatrzności Bożej, która kieruje osobami rozumiejącymi problemy młodzieży.

Główny akcent jest tu położony na rodzinny styl życia - po to, aby odbudować w młodych ludziach człowieka, osobę silną i wolną od wszelkiego zniewolenia. Podstawowymi celami wychowania są: szacunek do życia we wszystkich jego przejawach, poczucie sensu wspólnoty i znaczenie relacji między ludźmi, wola życia i wiara we własną przyszłość, rozmowy, pojednanie i zdolność dzielenia się wszystkim. Atmosfera przyjaźni, wzajemnego szacunku, wspólne przeżywanie ubóstwa w grupie, to wszystko ułatwia młodzieży poczucie akceptacji oraz pomaga im stawić czoła tym aspektom życia codziennego, które są mniej atrakcyjne.

W zasobach naszego portalu znajduje się kilkuczęściowy dźwiękowy reportaż z „Cenacolo" (wystarczy wstukać nazwę Cenacolo w wyszukiwarce bazy informacji).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, June 25, 2022 17:44:11
IP     : 3.238.125.76
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html