Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rozbójnicze praktyki "tepsy"    -   20/12/2006
Centrum Powiadamiania Ratunkowego to taka instytucja, do której dzwonimy wykonując połączenie alarmowe. W jednym z pierwszych w Polsce, tarnowskim CPR przez całą dobę czuwają strażacy i pracownicy medyczni. Jak pokazują statystyki, dzięki temu rozwiązaniu skrócił się czas dojazdu do chorego a ilość tzw. „zgonów przedszpitalnych” spadła o połowę. Jednak dalsze funkcjonowanie Centrum może stanąć pod znakiem zapytania – Telekomunikacja Polska S.A. postanowiła właśnie, z dnia na dzień, podnieść stawki za łącza o... 355%.

Ogloszenie
>

„Informujemy, że z dniem 1 stycznia 2007 r. Telekomunikacja Polska wprowadza zmiany w Cenniku usługi krajowe łącza dzierżawione itp. Z pewnością dla większości z Państwa będzie to miła wiadomość (...)” – tak zaczyna się wysłane przez TP S.A. pismo, które otrzymały tarnowskie Pogotowie Ratunkowe i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej. Z nowego cennika wynika, że o ile dotychczasowy abonament w przypadku pogotowia wynosił 390,90 zł miesięcznie, o tyle nowy – 1.324,60 zł. Jeszcze więcej zapłaci Straż Pożarna. TP S.A. tą „miłą dla większości z Państwa wiadomość” uzasadnia „koniecznością dostosowania cen do poziomu kosztów oferowania usług”. W przykładowym piśmie – jednym z wielu które otrzymały CPR-y w całym kraju, datowanym na 3 października, a otrzymanym np. 23 października, Telekomunikacja pisze, iż abonentom „przysługuje prawo wypowiedzenia zawartej z TP umowy” w terminie... do 30 listopada. „Jeśli skorzystają Państwo z tego prawa, TP nie przysługuje roszczenie odszkodowawcze, z zastrzeżeniem roszczenia z tytułu ulgi przyznanej Abonentowi” (!)

Dla utrzymywanej przez Miasto i Powiat instytucji, która nie generuje zysków, a zajmuje się ratowaniem ludzkiego życia to prawdziwy cios. CPR-y nie mogły i nie mogą ot tak, w ciągu kilku dni zrezygnować z łączy związanych z całym systemem i nagle zacząć korzystać z usług konkurencji. Zdaniem Powiatowego Rzecznika Konsumentów, dyrektora Pogotowia Ratunkowego i Starosty Tarnowskiego, działania Telekomunikacji Polskiej S.A. stanowią „nadużywanie dominującej pozycji na rynku”, ocierając się o praktyki monopolistyczne. W związku z tym stosowne pisma otrzymały Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprawą z pewnością zajmie się także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta i inne właściwe instytucje. Póki co, powiatowi przyjdzie jednak zacisnąć zęby i płacić, mimo iż przecież CPR to instytucja związana z bezpieczeństwem narodowym, a w całej UE telekomunikacyjni operatorzy zobowiązani są do pewnych świadczeń na rzecz takich organów.

Jednak „wyjaśnianie” i „negocjowanie” nieuzasadnionej i lichwiarskiej podwyżki usług telekomunikacyjnych w wydaniu TP S.A. może długo potrwać. Z dotychczas nakładanych na Telekomunikację ogromnych kar firma ta zdaje sobie nic nie robić. Przed laty wielokrotnie zdarzało mi się pisać na temat „tepsy” i zgłaszane przez czytelników problemy mogłyby być udanym kabaretem gdyby nie fakt, iż były prawdziwe. Do dziś z łezką w oku wspominam, jak przy próbie uzyskania na informacji numeru telefonu do Urzędu Regulacji Telekomunikacji, przez pół godziny przełączany byłem pomiędzy różnymi wewnętrznymi działami TP S.A., jakby centralny urząd stanowił po prostu wewnętrzny referat Telekomunikacji Polskiej Es A. Mimo upływu czas najwyraźniej w monopolistycznym molochu nie zmieniło się nic. Wiedzą o tym ci, którzy po latach znienacka otrzymali rachunek za kilka lat korzystania z usług, z których nie korzystali, wiedzą o tym ci, którzy próbowali dodzwonić się na „błękitną linię”, wiedzą o tym ci, którzy próbowali skorzystać z usługi trochę bardziej skomplikowany niż zwykły telefon i wiedzą o tym ci, którzy z usług TP S.A. próbowali zrezygnować. Dlatego wątpię, by sprawa kilkusetprocentowej podwyżki dla CPR-ów w Tarnowie i w całym kraju została szybko rozwiązana. Co więcej – podobne tej sytuacje będą się powtarzać – do momentu, aż rynek telekomunikacyjny w Polsce zostanie wreszcie „prawdziwie” uwolniony, a monopolistyczny moloch o post-PRL-owskiej mentalności zderzy się z dynamicznie rozwijającą się konkurencją. Wyniki tego zderzenia mogą być dwa – reforma TP S.A. w zakresie poszanowania klienta chociażby, lub masowy odpływ klientów i upadek firmy – co wielu byłych usługobiorców przyjmie bez żalu, o ile nie z entuzjazmem.

Posłuchaj fragmentu środowej konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Tarnowie poświeconej temu tematowi (wypowiadaja się dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie Marek Latała, Starosta Mieczyslaw Kras i Powiatowy Rzecznik Konsumentów Jerzy Pilch): (((mp3))).

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(21-12-2006) oleg :
Przecież w Tarnowie jest konkurencja dla TPSA to Multimedia Polska ale oni chyba jeszcze są za słabi

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-12-2006) Jakub Kwaśny www.sld.org.pl :
Muszę stwierdzić, że miałem ogromną satysfakcję, gdy poinformowałem Panią z TP SA, że rezygnuje z usług tej firmy :-) Jeszcze większą, gdy odmówiłem negocjacji tydzień później, gdy tepsa próbowała jeszcze namówić mnie na pozostanie w sieci. I tym większa była moja satysfakcja gdy powiedziałem, aczkolwiek bardzo delikatnie co myśle o firmie w której ta Pani pracuje. Pod tym względem czuje się szczęśliwy! Nic już mnie z TP SA nie łączy :P

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-12-2006) i co :
Panie Jakubie Kwaśny SLD- jak Pan komunsta może być przeciwko państwowym monopolom, które Pana partii tajk wiele dały? Jak to możliwe, że komunista może nie popierać państwowego monopolisty. Co z pracownikami tej jakże zasłużonej firmy- zostaną na bruk wywaleni? Oj towarzysze Pęczak, Jagiełło, Długosz i Jakubowska nie tego Pana przecież uczyli nie ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl