To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowskie „Wigilie” (film)   -   22/12/2006
Zwyczaj dzielenia się opłatkiem tak mocno splótł się z naszym życiem, że panuje już niepodzielnie pod koniec roku we wszelkich spotkaniach oficjalnych i towarzyskich. Nic zatem dziwnego, że w Bożonarodzeniowym okresie takich „opłatkowych” spotkań jest bez liku – swój opłatek mają środowiska twórcze, swój – włodarze miast i gmin, członkowie poszczególnych stowarzyszeń i klubów etc etc. Nie inaczej w ostatnich dniach było w Tarnowie – w świąteczny nastrój wprowadzić nas miała „Msza Beatowa”, życzenia składano sobie podczas wernisażu Witolda Pazery w BWA, dzień później w podobnej intencji salę konferencyjną Urzędu Wojewódzkiego wypełnili samorządowcy, by ostatecznie zakończyć wszystkie celebracje wspólnym kolędowaniem na tarnowskim Rynku, gdzie „wigilia” trwała już drugi dzień z rzędu.

Ogloszenie

Wszystkim tym obyczajom przyglądałem się w ostatnich dniach z mieszanymi uczuciami – i tak tytułem przykładu: jednych raziły wędliny na stołach w Urzędzie Wojewódzkim, boć to był piątek, inni pałaszowali je ze smakiem wkrótce po tym, jak wystawszy się w długiej kolejce złożyli życzenia biskupowi. Nawiasem mówiąc, niewiele mniejsza kolejka ustawiała się do uścisków z prezydentem Tarnowa Ryszardem Ścigałą i można było się tylko zastanawiać, kto ściska Ryszarda Ścigałę jako Ryszarda Ścigałę, a kto jako „prezydenta” po prostu.
Mieszane uczucia wyzwoliła we mnie także manifestowana głośno odraza mojego redakcyjnego kolegi, który wzdryga się słysząc hasło „Msza Beatowa” (Katarzyny Gartner, z udziałem m.in. tarnowskiego chóru Gos.pl). Pomimo owego wzdrygnięcia, nie zadrżała mu ręka, kiedy to zapowiadając wigilię środowisk twórczych użył określenia „Pazerna Wigilia”, z racji towarzyszącego opłatkowi BWA wernisażu malarstwa Witolda Pazery, przez większość tarnowian kojarzonego z satyrycznymi rysunkami w Temi. Tłumaczenie, że „wigilia” to jednak nie pojęcie wyłącznie religijne i oznacza „przeddzień” jakoś mnie nie przekonuje, szczególnie gdy jest „z dużego Wu” pisana. Mieszane uczucia może także wywoływać swoisty „cytat” z obyczaju kolędowania, czyli „Wigilia na Rynku” i pomysł jej świętowania nie przez jedno popołudnie ale - tak jak w tym roku - przez … dwa dni.
Z jednej strony ten barwny chaos straganów, kolędników, pastorałek, żłóbków z żywymi zwierzętami itp. cieszy oczy i w świąteczny nastrój wprawia, z drugiej – razić może, gdy wszystko to zaczyna się wkręcać w uszy i oczy za wcześnie i zagłusza potrzebę adwentowej zgoła jeszcze refleksji, razić też może, gdy kolędnicy w śpiewie nie wprawieni, a ówdzie jakiś podchmielony jegomość chętnie w chór się włącza, pokrzepiwszy się wprzódy „wigilijnym” grzanym winem lub „wigilijnym” grzanym piwem.

Jest jednak jeszcze inne spojrzenie – „wspólne tarnowian świętowania” to okazja do wspomożenia bliźnich. Wprawdzie zupy od Fundacji Kromka Chleba na Rynku w tym roku zabrakło (kucharzowi, który ją zawsze gotował życzymy szybkiego powrotu do zdrowia !), ale jej cegiełki można było nabyć w Urzędzie Wojewódzkim. Od jak najlepszej strony pokazało się stowarzyszenie „U Siemachy” – wespół z posłanką Urszulą Augustyn i prezydentem Tarnowa Ryszardem Ścigałą przygotowano ponad 2 tysiące paczek dla małych dzieci, których rodzice znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Prezenty otrzymają dzieci i młodzież z Domów Dziecka, tarnowskich organizacji pozarządowych, instytucji charytatywnych. W paczkach, które dostaną znalazła się żywność, zabawki, artykuły szkolne.
Wcześniej, w czwartek już tradycyjnie ponad tysiąc bochenków chleba oraz ponad 200 paczek z żywnością rozdało najuboższym Duszpasterstwo Akademickie Tratwa w Tarnowie. Artykuły do świątecznych paczek przygotowali przedsiębiorcy z regionu. Współorganizatorem akcji było RDN Małopolska.

Jako rzekłem, te różne oblicza „opłatków” i „szopek” wprawiają mnie w pomieszanie i czasem zastanawiam się, czy to źle, gdy coś mnie razi, czy może już całkiem bywa źle, że coś mnie nie razi, a może powinno. Z mojej osobistej perspektywy rzecz cała wygląda tak, że z niejakim zawstydzeniem, ale jednak cieszę się z tego całego ludycznego kolorytu. Zręcznie lawiruję między półmiskami, czyniąc nadludzkie wysiłki by jednak kilkudziesięciu osobom tych wszystkich najlepszych życzeń nie składać, wcinam bigos na Rynku, popijam grzanym winem z gospodarstwa agroturystycznego, ówdzie kosztuję naleweczki, wpycham sianko ze Skrzyszowa i podarowaną drewnianą łyżkę do torby, oglądam stragany, macham mikrofonem i aparatem, próbując jednocześnie nie stracić betlejemskiego światełka, rozmyślam na czyim opłatku nie byłem, doganiam prezydenta by złożył życzenia inTARnautom, spozieram na ludowy zespół obrzędowy, to znów nasłuchuję występującego na Rynku chóru kolędników złożonego m.in. z włodarzy miasta i powiatu oraz dyrektora Teatru Wojciecha Markiewicza, próbuję odgadnąć kto w takiej konstelacji mógłby być Turoniem, a wszystko to czynię jednocześnie plotkując z innymi dziennikarzami i złośliwie wchodząc w kadr Małopolskiej Telewizji Kablowej. Syty wrażeń wreszcie docieram przed komputer, zgrywam to wszystko – i – o zgrozo, jak to wszystko posklejać?!
Ano, sklejam to właśnie tak, śpiesząc się do przedświątecznych zajęć rodzinnych i choć pewnie głupstwa piszę, to jednak całkiem nieźle mi idzie, bo zapisałem prawie całą stronę i jest już pod co odpowiednie pliki podpiąć. :-)

Kłaniam się więc nisko i świadom faktu, że na naszym portalu w Wigilię pojawi się pewna niespodzianka, życzę wszystkim internautom, żeby już po sprawdzeniu jaki to prezent świąteczno- noworoczny przyszykowaliśmy (i nadal szykujemy), w ten świąteczny czas Boże broń do nas nie zaglądali, komputera ani telewizora nie włączali, tylko przeżyli Boże Narodzenie w rodzinnej atmosferze, zostawiając całe codzienne zamieszanie i zabieganie hen – za progiem.

Prawdziwie Radosnych Świąt !

Posłuchaj pierwszego fragmentu "Mszy Beatowej" z udziałem chóru Gos.pl: (((mp3)))
Posłuchaj drugiego fragmentu "Mszy Beatowej" z udziałem chóru Gos.pl : (((mp3)))
Posłuchaj krótkiej rozmowy z Witoldem Pazerą :(((mp3)))
Posłuchaj, co o wspólnym przedsięwzięciu z „U Siemachy” mówi poseł Urszula Augustyn (((mp3)))
Posłuchaj jak wybrzmiewa kolędniczy chór tarnowskich samorządowców: (((mp3)))
Zobacz film z tarnowskiego Rynku (kolędę śpiewają "Kumotry"): (film)
A na koniec posłuchaj życzeń złożonych Tobie i Twojej Rodzinie przez prezydenta Ryszarda Ścigałę: (((mp3)))


M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, June 19, 2024 03:59:00
IP     : 100.28.2.72
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html