To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   CZWARTY ek stra FILM   -   15/1/2007
Pierwszy w tym roku seans w ramach cyklu CZWARTY ek stra FILM zaplanowano już w najbliższy czwartek 18 stycznia o godz. 18:30. Zobaczymy głośny dokumemt Marcela Łozińskiego "Jak to się robi". To propozycja godna szczególnej uwagi, po pierwsze ponieważ porusza ona temat, który interesuje nas wszystkich, a mianowicie: polityka i politycy a po drugie przedstawia go w sposób wyjątkowo oryginalny, zwłaszcza jeżeli poznamy historię powstawania tego dokumentu. Jak zwykle mamy dla inTARnautów zaproszenia na tę projekcję.

Ogloszenie
>

Marcel Łoziński to jeden z najważniejszych polskich dokumentalistów. Oto po trzech latach oddał w ręce widzów wstrząsający film pt.„ Jak to się robi”. „Jak to się robi” to dosyć nietypowy eksperyment specjalisty od marketingu politycznego Piotra Tymochowicza. Celem tego eksperymentu było udowodnienie, iż obecnie każdego można doprowadzić na szczyty władzy, przeciętnego człowieka można przeobrazić w popularnego polityka. Tymochowicz zorganizował casting, podczas którego wyłonił grupę ludzi „z predyspozycjami”, a następnie przez trzy lata prowadził ku władzy. Nauki Tymochowicza skupiły się na wyzbyciu się wstydu oraz przyswojeniu technik manipulacji, niezbędnych przy uzyskiwaniu głosów wyborców. Przez cały ten czas „młodym politykom” towarzyszyła kamera Marcela Łozińskiego, który skrupulatnie ukazywał los uczestników eksperymentu oraz powody odejścia niektórych z nich. Ostatecznie ostał się jeden - Darek. Widz śledzi jego próby zaistnienia w świecie polityki, jest światkiem jego parokrotnych zmian przekonań – raz bliżej mu do SLD, kiedy indziej do PiS-u albo Samoobrony. Losy Darka znakomicie przedstawiają zakłamanie świata polityki: niedorzeczność i paradoksy często wywołują śmiech, jednak gdy emocje opadną nadchodzi refleksja: to nie jest śmieszne, to jest przerażające.
W epoce, kiedy skład polskich elit politycznych pozostawia wiele do życzenia, Marcel Łoziński z gorzkim uśmiechem na twarzy pokazuje, że "rząd dusz" to jedynie parę zgrabnych socjotechnicznych tricków. Łoziński opowiada o świecie, w którym cynizm i polityczna skuteczność ważą więcej niż jakiekolwiek idee, a partyjne barwy są jedynie mniej lub bardziej malowniczym dodatkiem do koloru, kupionego pod okiem specjalisty od wizerunku, krawatu. Efekt chłodnej obserwacji Łozińskiego jest tyleż komiczny co porażający.

- Zapraszając Państwa na tę jednorazową, wyjątkową projekcję filmu odsłaniającego kulisy życia politycznego - mówi Anna Grygiel z TCK -zachęcam do jego obejrzenia, zwłaszcza teraz, kiedy świat polityki jawi się nam nienajlepiej. Może Marcel Łoziński odsłoni przed nami jakąś tajemnicę której nie znamy, której nie rozumiemy.
Aby zachęcić do obejrzenia tego filmu, Anna Grygiel przytacza fragmenty kilku opinii: To jeden z niewielu po 1989 roku współczesnych polskich filmów politycznych z prawdziwego zdarzenia. Polityczny znaczy w tym wypadku drażniący. Taki, który nie może spodobać się żadnej partii. To film, w którym przyglądamy się grze o władzę okiem zewnętrznego, ironicznego obserwatora. Wszystko razem śmieszne i przykre. (…)Odraza do obecnej polskiej polityki, jaka bije z dokumentu Łozińskiego, bierze się stąd, że staje się ona tak dalece beztreściowa, oderwana od rzeczywistości, skupiona na sobie samej, na grze o władzę, w której dowolnie żongluje się pomieszanymi pojęciami lewicy i prawicy.
Tadeusz Sobolewski, "Gazeta Wyborcza"

Łoziński świetnie uchwycił, jak z nieukształtowanego osobowościowo człowieka można stworzyć prymitywnego lecz niezwykle zręcznego manipulatora. Pokazał, że dla ludzi polityka to sfera posługiwania się kłamstwem, które ma omamić tłum. Nie było dotąd (…) równie istotnego i aktualnego filmu.
Rafał Świątek, "Rzeczpospolita"

[Tymochowicz] tłumaczy kandydatom na posłów: musicie umieć wyglądać i musicie umieć manipulować. Jak się nauczycie, zadzwonię do Marka, Leszka, Andrzeja i was wkręcę. Wasze poglądy się wymyśli i dopisze w knajpie na kolanie. Mówi im: społeczeństwo to debile. Zapytajcie je, czego chce, a później to obiecajcie, niezależnie, jak bardzo nieracjonalne i niezrealizowane byłoby to chcenie. Powtarza: człowiek jest jak produkt. Jak pasta do butów.
Ewa Winnicka, "Polityka"

Na pojedynczą projekcję filmu TCK zaprasza 18.01. do kina „Marzenie” o godzinie 18.30. Bilety do nabycia w kasie kina , koszt 12 zł., a dla członków Akademii Filmowej, cena biletów wynosi 6zł.

KONKURS dla inTARnautów
Na zwycięzców ogłaszanego właśnie mini-konkursu filmowego czekają dwa podwójne bezpłatne zaproszenia na w/w seans. Wystarczy, że nadeślecie zgłoszenie zawierające choć jeden tytuł innego filmu Marcela Łozińskiego. Zaproszenia rozlosujemy w czwartek rano (przed godziną 11:00) wśród osób, które nadeślą nam do tego czasu prawidłowe odpowiedzi na adres: redakcja@intarnet.pl . Listy powinny zawierać w temacie wiadomości hasło CZWARTY ekstra FILM, imię, nazwisko oraz oraz ewentualny tel. kontaktowy. Zwycięzcy zostaną poinformowani o wygranej oraz sposobie jej odebrania niezwłocznie, drogą elektroniczną.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 05:13:01
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html