Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Przegląd Kina Rumuńskiego   -   20/1/2007
Nieczęsto zdarza się nam okazja przyjrzeć się, jak wygląda współczesna kinematografia jednego z krajów dawnego bloku socjalistycznego. Świadomość, że niemal tuż obok powstawać może dobre, ciekawe kino pozostaje na marginesie naszej pamięci. Tymczasem kinematografia rumuńska to odkrycie ostatnich dwóch lat – kolejne filmy zdobywają najwyższe uznanie i nagrody na najlepszych światowych festiwalach. Przegląd kina rumuńskiego, który proponuje nam Tarnowskie Centrum Kultury, zaprezentowany na Festiwalu Lato Filmów w Toruniu cieszył się dużą popularnością wśród publiczności i odbił się szerokim echem w mediach. W dniach 22 – 26 stycznia w piwnicach TCK zaprezentowane zostanie 8 filmów które obsypane zostały licznymi nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Ogloszenie
>

Na szczególną uwagę zasługuje m.in. film „Śmierć Pana Lăzărescu” w reżyserii Cristi Puiu. Obraz ten otrzymał następujące nagrody: Główna Nagroda w sekcji „Un certain regard”, Festiwal w Cannes (2005), Nagroda Specjalna Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (2005), Nagroda dla najlepszego reżysera, Nagroda publiczności, Nagroda dla najlepszego filmu rumuńskiego, Nagroda FIPRESCI oraz nagrody dla najlepszego aktora (Ion Fiscuteanu) i najlepszej aktorki (Luminiţa Gheorghiu) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transylwania (TIFF), Cluj-Napoca (2005).
Treść filmu: sześćdziesięciotrzyletni starzec, pan Lăzărescu mieszka w bloku wraz z trzema kotami. Jego żona umarła a córka wyemigrowała do Kanady. Pewnego dnia mężczyzna źle się czuje i wzywa pogotowie. Zanim przyjedzie karetka, prosi o pomoc sąsiadów. Nieco później, zbadawszy go i podejrzewając raka okrężnicy, lekarz postanawia umieścić go w szpitalu. Tam jednak na przeszkodzie stają inne priorytety i starzec, wzięty za alkoholika, zostaje odesłany do innego szpitala, potem do kolejnego... Coś, co na początku zdawało się zwykłą formalnością - zbadanie i wzięcie na obserwację medyczną pewnego starca, który wymiotował i narzeka na bóle głowy - przekształca się w nieustający koszmar.

Godnym uwagi jest również film „12:08 na wschód od Bukaresztu” w reżyserii Corneliu Porumboiu, który otrzymał następujące nagrody: Trofeum Camera d’Or i Nagroda Label Europa Cinema na Festiwalu w Cannes (2006), Nagroda dla najlepszego filmu w konkursie, dla najlepszego filmu rumuńskiego i Nagroda publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transylwania (TIFF), Cluj-Napoca (2006).
Opis: cała Rumunia oglądała transmisję na żywo z tego jak wściekły tłum zmusił dyktatora Ceauşescu do ucieczki z Bukaresztu helikopterem. W spokojnym miasteczku na wschód od stolicy, 16 lat od tej historycznej daty niejaki Jderescu, gospodarz pewnego programu w lokalnej telewizji zaprosił do studia dwóch gości, by podzielili się wspomnieniami rewolucjonistów. Jeden z nich to Pişcoci, stary emeryt, który pracuje czasami jako Święty Mikołaj, drugi to Mănescu, nauczyciel historii, który właśnie spłacił długi za napitki, wydając na to całą pensję. Ci troje próbują odpowiedzieć wspólnie na pytanie, które prześladuje ich od 16 lat: czy w ich mieście była czy też nie było rewolucji? Zbudowana z serii burleskowych epizodów z udziałem tych trzech sympatycznych postaci, ta smutna komedia osiąga punkt kulminacyjny w jednej z najlepszych scen kinematografii rumuńskiej wszechczasów: obłędny talk-show w zakurzonej lokalnej telewizji, z powalającym humorem, a przy tym z nadzwyczajnym efektem realności.

Warto także obejrzeć wstrząsający dokument „Dzieci z Dekretu” w reżyserii Florin Iepan. W październiku 1966, Nicolae Ceauşescu wydał słynny Dekret nr 770, który zabraniał Rumunkom dokonywania aborcji, pod karą pozbawienia wolności. Jedynie kobiety, które przekroczyły wiek lat 40, albo miały już przynajmniej czworo dzieci miały prawo do przerwania ciąży. Filmy te poruszają kwestie uniwersalne oraz charakterystyczne dla tego regionu świata.

Program:
22 stycznia, poniedziałek – godz. 17:00 - „Włoszki” reż.: Napoleon Helimis; godz. 18:30 - „12;08 na wschód od Bukaresztu” reż.: Cornelius Porumboiu.
23 stycznia, wtorek - godz. 17:00 - „ Śmierć Pana Lăzărescu” reż.: Cristi Puiu
24 stycznia, środa - godz. 17:00 - „Papier będzie niebieski” reż.: Radu Muntean, godz. 18:45 - „Tak spędziłem koniec świata” reż.: Celin Mitulescu.
25 stycznia, czwartek - godz. 17:00 - „Dzieci z Dekretu: reż.: Florian Iepan.
26 stycznia, piątek - godz. 17:00 - „Filantropia” reż: Nae Caranfil, godz. 19:00 - „Zachód” reż.: Cristian Muniu.

Przegląd organizowany jest przez TCK we współpracy z Instytutem Kultury Rumuńskiej i Ambasadą Rumunii. Piwnice TCK, Rynek 5, 22 – 26 stycznia, codziennie od godz. 17:00. Bilety w cenie 3 zł można zakupić w przedsprzedaży lub na godzinę przed seansem.

Na zdjęci plakat z filmu „Śmierć Pana Lăzărescu”.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl