To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Premiery w Solskim    -   23/1/2007
„Shirley Valentine” – gościnny spektakl w wykonaniu Agnieszki Schimscheiner oraz „Moralność pani Dulskiej” – premiera w setną rocznicę napisania i wystawienia sztuki (15 grudnia 1906) – to najnowsze propozycje tarnowskie Teatru im. L. Solskiego na najbliższe miesiące. W przypadku premiery tych okrągłych jubileuszy i tarnowskich konotacji jest więcej – 150 lat temu urodziła się Gabriela Zapolska, a Ludwik Solski był animatorem i realizatorem premiery jej sztuki. W dodatku nasze miasto było miejscem prób do pierwszego przedstawienia. Ale to nie wszystkie propozycje teatru w tym sezonie...

Ogloszenie

„Shirley Valentine”
to sztuka mająca ciekawą genezę. Jej autor, Willy Russell, był niegdyś damskim fryzjerem. Wysłuchawszy wielu zwierzeń swoich klientek postanowił napisać monodram, nawiązujący do poruszanych wówczas tematów. Tak powstała sztuka, której bohaterka nie godzi się z szarą codziennością i próbuje coś zmienić w swoim życiu. Tekst okazał się na tyle ciekawy, że zainteresowała się nim sama Krystyna Janda. Interpretując go aktorka odniosła wielki sukces, a spektakl zyskał miano teatralnego przeboju. Shirley wykreowana przez Jandę była tak bardzo charakterystyczna i sugestywna, że kolejne odtwórczynie tej roli nie miały łatwego zadania. Nic zatem dziwnego, iż wcielająca się w Russellowską bohaterkę Małgorzata Gadecka obawiała się przyjęcia spektaklu przez publiczność. Sztukę w jej interpretacji obejrzała między innymi stalowowolska publiczność, którą zaciekawił realizm wielu scen rozgrywających się... w kuchni.
„Ten tekst jest z pewnością o wielu małżeństwach, które nie potrafią osiągać życiowych kompromisów. Ale jest też o samotności i dziecięcej wręcz bezradności człowieka. Co ważne, ta opowieść mieni się dowcipem, żartem, a Shirley zjednuje sobie sympatyków dzięki sile swej osobowości, temperamentowi, poczuciu humoru i w końcu zbuntowaniu. Przecież po naszych ulicach chodzi wiele kobiet podobnych do niej, być może też marzących o zmianie swojego życia...” - napisała o spektaklu Agnieszka Schimscheiner.
Przekład: Małgorzata Semil, reżyseria: Grzegorz Matysik, scenografia: Elżbieta Wójtowicz –Gularowska, opracowanie muzyczne: Agnieszka Bubka. Shirley Valentine - Agnieszka Schimscheiner. Czas trwania:
Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, 10 luty, Mała Scena, godz. 18:00

Moralność pani Dulskiej
Premiera w setną rocznicę napisania i wystawienia znaczącej społecznie sztuki (15.XII.1906 roku) oraz 150 rocznicę urodzin Zapolskiej (30 marca 2007 rok), ze względu na Patrona Teatru L. Solskiego – animatora i realizatora premiery “Moralności” oraz Tarnów, jako miejsce prób prapremierowgo przedstawienia w 1906 roku. Awangardowość Zapolskiej i nonkonformizm Solskiego są warte przypomnienia w obliczu znaczących dla teatru polskiego rocznic, zaś towarzyszący premierze objazd ma być dokładnym odtworzeniem prezentacji spektaklu przed 100-ma laty przez istniejący wówczas Teatr Gabrieli Zapolskiej (Jarosław, Rzeszów, Tarnów, Nowy Sącz, Jasło, Sanok, Sambor – marzec 1907; Stryj, Drochobycz, Borysław, Kołomyja, Czerniowce, Stanisławów, Lwów, Tarnopol, Złoczów – kwiecień 1907).
Do udziału w tym wydarzeniu teatr zaprosił znaną aktorkę średniego pokolenia, pedagoga PWST w Krakowie Agnieszkę Schimscheiner oraz Tadeusza Woźniaka popularnego kompozytora i piosenkarza. W przedstawieniu bierze udział cały zespół tarnowskiej sceny oraz gościnnie pp. Grzegorz Janiszewski i Marzena Gorska. „Efektem realizacji przedsięwzięcia będzie zaspokojenie potrzeb kulturalnych i edukacyjnych mieszkańców Tarnowa, środkowo – wschodniej Małopolski oraz promocja miasta i polskiej twórczości zagranicą” – czytamy w materiałach prasowych. „Tym samym możemy kontynuować rozpoczętą w minionych latach współpracę międzynarodową, która sprowadzała się do bezpośrednich kontaktów tarnowskiej sceny z Teatrem Voskresienia we Lwowie (udział Tarnowskiego Teatru w Festiwalu “Złoty Lew”). Projekt jest znakomitym połączeniem tradycji z postępem, co stanowi główny cel Tarnowskiej Strategii Rozwoju Kultury na lata 2005 - 2014.”
Scenariusz i reżyseria Krzysztof Miklaszewski, scenografia Małgorzata Czerwińska, muzyka Tadeusz Woźniak, choreografia Zofia Rudnicka.
Premiera: Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Duża Scena, 3 marca

To jednak nie wszystkie propozycje „Solskiego”. W planach znajduje się m.in. bajka „Sindbad żeglarz” i szereg innych propozycji. O niektórych – jak o musicalu o Świętym Franciszku, z udziałem młodzieży – już pisaliśmy. W tym przypadku część spektakli jest już zakontraktowana; podobnie jak w przypadku „Żab”, pokazywanych w Grecji, musical będzie prezentowany „wyjazdowo”, tym razem w kilku polskich miastach, m.in. w sanktuariach franciszkańskich i u sióstr klarysek.
-Rozmiar wielu naszych przedsięwzięć zależy od pieniędzy - mówi dyrektor teatru Wojciech Markiewicz. - W ubiegłym roku udało się nam pozyskać 246 tys. zł dofinasowania, w tym roku liczymy na ponad 500 tysięcy zł ze źródeł zewnętrznych. Chcemy działać ponadterytorialnie, wzbogacając mapę teatralną regionu.

Posłuchaj, co o wspomnianych oraz o kolejnych premierach i przedsięwzięciach mówią dyrektorzy Wojciech Markiewicz i Grażyna Nowak (((mp3)))

Na zdjęciu: dyrektor W. Markiewicz podczas konferencji prasowej.

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, June 19, 2024 05:12:54
IP     : 100.28.2.72
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html