Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Luty w Bibliotece   -   30/1/2007
Kilka wystaw – od „Wielkiej historii małych przedmiotów” – po ekspozycję poświęconą Agnieszce Osieckiej i „Anioły dnia powszedniego”, ciekawie zapowiadające się otwarcie wystawy „Kimona japońskie”, ze zbiorów Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i wreszcie: współorganizowany z innymi instytucjami kolejny Salon Poezji, tym razem poświęcony twórczości J. W. Goethe’go – tak wygląda "wokółczytelnicza" oferta Miejskiej Biblioteki Publicznej w lutym. Uzupełniają ją pozycje stałe – takie jak spotkania w ramach klubów literackich, czy propozycje poszczególnych filii adresowane do najmłodszych...

Ogloszenie
>

Wśród wystaw wybrać się można na ekspozycję przedmiotów codziennego użytku z ich opisem historycznych („Wielka historia małych przedmiotów”, MBP, Galeria Ekologiczna, Filia Nr 18, ul. Romanowicza 38), lub „A mnie wspominaj czule” – wystawę materiałów literackich i fotograficznych z okazji 10. rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej (MBP, Galeria „13”, Filia Nr 13, ul. Starodąbrowska 4). W dniu 3 lutego, o godz. 17:00 w „Galerii Plastycznej” - Filia Nr 8, ul. Traugutta 1 (MFK) odbędzie się wernisaż prac (ceramika, tkactwo, drewno) Zofii Gołębiowskiej – Tabaszewskiej . Uzupełnieniem plastycznych wrażeń będzie występ Grupy Teatralnej z Mościc w spektaklu poetyckim opartym na wierszach Ernesta Brylla z tomu: „Wołaniem wołam cię”, w opracowaniu i reżyserii Autorki wystawy. Kolejny „wernisaż” zaplanowano na 13 lutego, godz. 12:00 – wtedy to w Galerii „Czerwone Słońce” - Filia Nr 9, ul. Krzyska 116 otwarta zostanie wystawa „Kimona japońskie” ze zbiorów Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Komentarz przedstawi kustosz z Mangghi – P. Katarzyna Nowak.

Kilka dni wcześniej, 11 lutego o godz. 11:00 w Ratuszu rozpocznie się XXXVII Tarnowski Salon Poezji. Tym razem będzie to spotkanie z poezją jednego z najwybitniejszych poetów doby romantyzmu, prozaika, uczonego, polityka i dramaturga, twórcy „Fausta” - J. W. Goethego w 175 rocznicę śmierci. Organizatorami Salonu tradycyjnie są: Miejska Biblioteka Publiczna, Tarnowski Teatr i Muzeum Okręgowe.
W lutym nie zabraknie Wieczoru autorskiego” – Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Ryszardem Lisem autorem nowego albumu poetycko – fotograficznego „Urok Tarnowa” (Czytelnia Naukowa, ul. Krakowska 4, 14 luty godz. 18:00 ).

Wśród stałych propozycji Biblioteki znajdują się jeszcze spotkania w ramach klubów literackich. Jednym z nich jest Klub Literacki „13” , którego oferta kierowana jest do starszych miłośników poezji i prozy. Podczas spotkania, które odbędzie się 15 lutego od godz. 16:00 w Filii nr 13 (ul. Starodąbrowska 4), U. Szuster wygłosi wykład pt. „Tadeusz Gajcy – przedstawiciel pokolenia Kolumbów”. Tadeusz Gajcy (ps. „Karol Topornicki” i „Roman Oścień”) był żołnierzem Armii Krajowej, poetą czasu wojny, współtwórcą i ostatnim redaktorem naczelnym wydawanego w podziemiu podziemiu almanachu społeczno-kulturalnego „Sztuka i Naród. Obok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego uważany za najwybitniejszego poetę Pokolenia kolumbów. W poezji czasu wojny podejmował m.in. temat dojrzewania, poszukiwania wartości, budowania fundamentów dla dorosłego życia. Napisał jedynie pięć erotyków, inspirowanych miłością do Wandy Sucheckiej. Jeden z nich, Miłość bez jutra, uważany jest za jeden z najpiękniejszych w liryce polskiej. Zginął 16 sierpnia 1944 w powstaniu warszawskim jako żołnierz AK; wraz z nim zabity został poeta Zdzisław Stroiński.
Drugi klub MBP tworzy „Grupa Młodych Autorów” skupiająca literacko młodzież szkolną i pracującą. Opiekunem merytorycznym Grupy jest tarnowski poeta Zbigniew Mirosławski. Jak co miesiąc, również w lutym, w dniu 22.02 o godz. 16:30 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Staszica 6 odbędą się Warsztaty poetyckie. Każdy, kto pisze wiersze lub małe utwory prozatorskie, może przyjść na spotkanie, pokazać swoją twórczość i…. zostać członkiem Grupy. Młodzi twórcy zamieszczają swe utwory w cyklicznym piśmie wydawanym przez Bibliotekę pt. „ASPIRACJE. Magazyn literacki młodych”. Ponadto MBP wydaje indywidualne tomiki poetyckie poszczególnych członków klubu.

Stałą propozycją MBP są również prelekcje i wykłady. Oto i one:
„Język zwierciadłem kultury“ – cykl prelekcji dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, promujący piękno i bogactwo języka ojczystego - prowadzony przez pracowników Biblioteki. Rok 2006 ogłoszony został Rokiem Kultury Języka Polskiego. Terminy do uzgodnienia telefonicznie 014 / 688-80-23 wew.26
Oddział Starych Druków i Książki XIX - wiecznej proponuje prelekcje w oparciu o własne zbiory nt. dziejów książki, historii ilustracji książkowej. Terminy do uzgodnienia telefonicznie 014 / 688-80-21 wew.13
Dział Informacyjno – Wydawniczy – prelekcje nt.: historia Biblioteki, źródła informacji o książce, internet, zbiory, katalogi. Terminy do uzgodnienia telefonicznie 014 / 688-80-21 wew.19

Pozostałe propozycje:
Wspomnienie karnawału – maski przebierańców
Wystawa pokonkursowa prac plastycznych młodzieży szkolnej.
MBP, Galeria Plastyczna, Filia Nr 8, ul. Traugutta 1 – wręczenie nagród dn. 1.02. godz. 12.00
To i owo na zimowo
Wystawa prac konkursowych dzieci z przedszkola Nr 6.
MBP, Galeria „13”, Filia Nr 13, ul. Starodąbrowska 4

KONKURSY DŁUGOTERMINOWE
Opowieści krakowskie
Konkurs plastyczny z okazji Roku Krakowa, mający na celu wykonanie za pomocą różnorodnych technik, prac płaskich i przestrzennych związanych tematycznie z legendami krakowskimi, zabytkami, folklorem, zwyczajami. Mogą to być ilustracje do utworów literackich: wierszy, baśni, opowieści lub uproszczone makiety słynnych zabytków.
Konkurs prowadzi Filia nr 2, ul. Gumniska 25. Termin dostarczenia prac – 16 marca.
Marzanna Konkurs plastyczny dla dzieci przedszkolnych i z młodszych klas szkoły podstawowej na wykonanie postaci marcowej Marzanny.
Konkurs prowadzi Filia nr 8, ul. Traugutta 1. Termin dostarczenia prac – 9 marca.

BIBLIOTECZNE PRZEDSZKOLA

„Bajki poczytajki”
Godzina głośnego czytania bajek, baśni i dziecięcych powiastek połączona z literackimi zgadywankami i konkursami. Zajęcia dla dzieci przedszkolnych.
MBP, Kącik Kubusia Puchatka - Oddział dla Dzieci i Młodzieży ul. Staszica 6, wszystkie soboty lutego, godz. 13:00 – 14:00
Kącik Krasnoludków
„Był sobie krasnal” – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci - spotkania z bohaterami bajek Lucyny Krzemienieckiej z okazji setnej rocznicy urodzin pisarki.
MBP, Filia Nr 13, ul. Starodąbrowska 4, czwartki godz. 13:00 – 14:00
„Czytanie rozwija wyobraźnię” Piątkowe głośne czytania bajek dla dzieci z Przedszkola Nr 5 oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej (osoby niepełnosprawne).
MBP, Filia Nr 5, ul. ks. W. Bajdy, piątki godz. 10:00 – 11:00

Wydawnictwa własne
(do nabycia w MBP przy ul. Krakowskiej 4)

„Ocalić od zapomnienia – Patroni tarnowskich ulic O – Z” - tom II
„Ocalić od zapomnienia – Patroni tarnowskich ulic A – M” - tom I
„Tarnowskie Kalendarium” (od VIII w. do 2004 r)
„Pogoń” Tygodnik polityczny i ekonomiczno – społeczny 1881-1914. Cz.I, II, III, IV na płytach CD-ROM
„Unia” Dwutygodnik ekonomiczno – społeczny 1882-1888 na płycie CD-ROM
„Pogoń” i „Unia” na płycie DVD
„Tarnów i jego okolice w legendach”.
„ASPIRACJE. Magazyn literacki młodych” – pismo Grupy Młodych Autorów
Ryszard Lis: „Urok Tarnowa” – album poetycko-fotograficzny

Na reprodukcji – J. W. Goethe, któremu poświęcony jest najbliższy "Salon Poezji"
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl