Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wystawa w Żabnie   -   30/1/2007
Galeria Gminnego Centrum Kultury w Żabnie zaprasza na wystawę Tadeusza Kowala, nauczyciela, animatora kultury związanego z zespołami folklorystycznymi, malarza i rzeźbiarza. T. Kowal specjalizuje się w rzeźbiarstwie sakralnym – wiele jego figur i płaskorzeźb zdobi ołtarze i wnętrza kościołów w regionie, w tym np. kaplicę bł. Karoliny Kózki. W 2002 r. pracował nad wystrojem kościoła Atyrau w Kazachstanie. Sakralny charakter mają także jego niektóre cykle malarskie. Wybór prac, obejmujący również malarstwo pejzażowe, oglądać będzie można do końca lutego.

Ogloszenie

Tadeusz Kowal urodził się 19 września 1955 r. w Woli Radłowskiej. Tu ukończył Szkołę Podstawową , a w 1974 r. Liceum Ogólnokształcące w Radłowie. Następnie kontynuował edukację na WSP w Częstochowie. Tam spotkał się ze środowiskiem plastycznym, które zainspirowało go do podjęcia samodzielnej twórczości. W 1979 roku rozpoczął pracę w Zespole Szkół w Brzesku, gdzie zaczęła się jego przygoda z folklorem. Przez siedem lat tańczył i śpiewał w Nauczycielskim Zespole Folklorystycznym. Doświadczenie to przeniósł na pracę z dziećmi, prowadząc przez 20 lat Dziecięcy Zespół Regionalny „Wolanie”. Równolegle rozwijał swoje zainteresowania plastyczne skupiając się szczególnie na malarstwie pejzażowym. Tadeusz Kowal jest także wspaniałym rzeźbiarzem, rzeźbi w drewnie, najczęściej rzeźby sakralne. W swoim dorobku artystycznym ma bardzo wiele figur i płaskorzeźb umieszczanych na ołtarzach kościołów na terenie całego regionu i nie tylko. Swoimi pracami zdobił kaplice Bł. Karoliny Kózki i cztery kapliczki na szlaku męczeństwa Błogosławionej. W latach 90-tych brał udział w projekcie budowy ołtarza w Niedomicach wg prof. Bronisława Chromego, a następnie wraz ze swoją żoną Małgorzatą wykonał wystrój Kościoła w Woli Radłowskiej - ołtarz, tabernakulum, drogę krzyżową, krzyże do kultu, „Ecce Homo” - Chrystusa przy słupie oraz ołtarzyk Matki Bożej „Woleńskiej”. W 2002 r. pracował nad wystrojem kościoła Atyrau w Kazachstanie - „Droga Krzyżowa” i „Grupa Ukrzyżowania”. Jest także autorem wielu kopii figur sakralnych, m.in. Matki Bożej w Biskupicach Radłowskich, figury Św. Stanisława ze Szczepanowa do kapliczki nad studnią, Św. Nepomucena w Wierzchosławicach oraz kopii rzeźbionego obrazu Matki Bożej Szkaplecznej w Strzelcach Wielkich.
W międzyczasie artysta malował cykle malarskie: „Pełna jest ziemia obecności Pana”, „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (w których prezentuje drogę w pejzażu polskim jako szczególne ujęcia losu człowieka), „Woda nie jedno ma imię” oraz cykle portretowe: „Błogosławiona Karolina” i „Jan Paweł II”.

Galeria Centrum Kultury prezentuje tylko niewielką cześć prac Tadeusza Kowala. Eksponowane obrazy zachwycają niebywałą ekspresją barw, ich tematyka zmusza widza do zastanowienia się nad sensem istnienia. Wystawę można oglądać do końca lutego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl