Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Słabe i mocne strony Powiśla   -   05/2/2004
Dostęp do konkurencyjnej cenowo siły roboczej, porozumienia współpracy pomiędzy samorządami, wolne i przygotowane technicznie tereny inwestycyjne, doświadczenie w warzywnictwie i sadownictwie, to niektóre mocne strony Powiśla Dąbrowskiego wskazane przez warszawską firmę konsultingową, która opracowała diagnozę powiatu.

Ogloszenie

Opracowanie powstało w ramach programu finansowanego przez Bank Światowy, we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy. Władze powiatu dąbrowskiego chcą dzięki temu ocenić sytuację regionu i w oparciu o opracowanie przygotować projekty ożywienia gospodarczego, które poprawią życie mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego. Opracowanie zlecono specjalistycznej firmie z Warszawy.
Diagnoza została przygotowana m.in. w oparciu o ankiety przeprowadzone wśród mieszkańców powiatu i miejscowych przedsiębiorców. Jako najmocniejsze strony powiatu wymieniono konkurencyjną cenowo siłę roboczą, porozumienie z innymi samorządami, przygotowane tereny inwestycyjne, tradycje warzywnicze i sadownicze, bliskie położenie szlaków komunikacyjnych.

Szans rozwoju powiatu fachowcy upatrują w zmianie kierunków edukacji i chęci młodzieży do dalszego kształcenia, pojawieniu się nowych źródeł finansowania w związku z wejściem Polski do UE, integracji środowiska przedsiębiorców, rozwoju agroturystyki. Korzystna dla powiatu byłoby także wdrożenie strategii rozwoju powiatu i województwa oraz dobra opinia inwestorów o Powiślu.
Za słabe strony powiatu uznano niedostosowane do realiów kwalifikacje grupy producenckiej, bezrobocie - jawne i utajnione, niską aktywność bezrobotnych, duże odległości od aglomeracji miejskich, brak tradycji przemysłowych i szerokiego lokalnego rynku zbytu. Przedsiębiorcy wskazywali również na zbyt wysokie podatki lokalne i wysokie opłaty za wynajem lokali. Zwracali również uwagę na niesprzyjający klimat w stosunkach z lokalnymi władzami.
Stwarza to zagrożenie niekorzystną koniunkturą, głównie w rolnictwie, odpływem wykształconych kadr, czy niemożnością skorzystania z programów pomocowych, których zasady wymagają własnego wkładu finansowego samorządów. Negatywne skutki może nieść ze sobą także wejście Polski do UE poprzez wzrost konkurencyjności rynku i nowe regulacje prawne. (baja)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 1)Dodaj komentarz
(09-02-2004) Kos :
Za 1.000 zł sam bym napisał taką eksperyzę jak konsultnaci z Warszawy. Oni wzieli za to kilkadziesiąt tysięcy. Przyjma robótka, tym bardziej że wszyscy z Dabrowy wiedza co "odkryli" konsultanci. Kto nie wiem może przeczytać np. w strategii powiatu dąbrowskiego sporządzonej kilka lat temu. A można było te pieniądze wydać na coś konkretnego...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947