To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pierwsza pomoc się opłaca!   -   27/2/2007
Któż z nas pamięta jeszcze cokolwiek z zajęć Przysposobienia Obronnego dotyczących udzielania pierwszej pomocy? W chwili zagrożenia zwykle panikujemy, nie wiemy jak ratować komuś życie, zabezpieczyć do czasu przyjazdu karetki – wiedza ta wymaga nieustannego doskonalenia, bo łatwo zapomnieć o czymś, z czym nie mamy do czynienia na co dzień. Na takie szkolenia Starostwo Powiatu Tarnowskiego przeznacza rocznie 10 tys. zł. 22 lutego w starostwie odbyła się konferencja poświęcona temu zagadnieniu – wzięła w niej udział Magdalena Michalska, uczennica IV LO, która dzięki natychmiastowej reakcji uratowała życie kobiecie, u której stwierdzono zatrzymanie akcji serca.

Ogloszenie

W dniu 14 lutego na przystanku w Tarnowie – Mościcach nagle zasłabła 25-letnia kobieta. Uczennica Magdalena Michalska wezwała pogotowie ratunkowe i z pomocą dwóch kolegów przystąpiła do natychmiastowej reanimacji. Później lekarze stwierdzili, że tylko dzięki fachowej pomocy nastolatki kobieta przeżyła i teraz wraca do zdrowia. Umiejętności udzielania pierwszej pomocy dziewczyna nabyła podczas kursu zorganizowanego w Szkole Ratownictwa Medycznego działającej w Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, jednostce podlegającej tarnowskiemu starostwu. Młoda ratowniczka z IV LO za swój czyn zostanie uhonorowana podczas najbliższej sesji Rady Powiatu – z rąk starosty odbierze specjalnie ufundowaną nagrodę.
-Ten przypadek uratowania życia drugiemu człowiekowi powinien zwrócić uwagę na to, co robimy od wielu lat. Szkolimy uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy, propagujemy wiedzę na ten temat. Uczestnikom kursów wręczamy certyfikaty, które odnawia się co roku - stwierdza wicestarosta Mirosław Banach. Starostwo Powiatowe w Tarnowie przeznacza blisko 10 tys. zł rocznie na takie szkolenia. Przechodzą je, oprócz uczniów także strażacy - ochotnicy, pracownicy starostwa oraz innych jednostek podlegających powiatowi.
Ratowników jednak wciąż jest niewielu, dlatego Mirosław Banach proponuje, aby w szkolenia włączyły się także firmy z terenu powiatu i miasta, tak, by w każdym zakładzie pracy znajdowała się przynajmniej jedna, dwie osoby, które potrafiłyby udzielić pierwszej pomocy. Wicestarosta zwróci się w tej sprawie w pierwszej kolejności do prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały, by skierował na szkolenia urzędników magistratu.

Szkoła Ratownictwa Medycznego działa w Tarnowie od 10 lat. W ostatnich miesiącach zainteresowanie szkoleniem jest ogromne – zajęcia prowadzone są nawet w soboty i niedziele. Przeszkolenie jednej osoby kosztuje około 300 zł – gromadzone w ten sposób pieniądze w całości przeznaczane są na zakup sprzętu, na którym ćwiczą uczestnicy. Nie są to tanie urządzenia – „fantom”, na którym ćwiczy się sztuczne oddychanie kosztuje 10 tys. zł! Jednak od powszechnej umiejętności udzielania pierwszej pomocy zależy bezpieczeństwo i życie nas wszystkich
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, November 29, 2021 18:52:15
IP     : 54.158.251.104
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html