To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   655 rocznica śmierci Spycimira Leliwity   -   28/2/2007
„Działo się w Krakowie roku pańskiego 1330...” – tak zaczyna się dokument lokacyjny Tarnowa (choć sam gród istniał wcześniej) – pozwolenie króla Władysława Łokietka na przeniesienie z prawa polskiego na niemieckie komesa Spycimira, wojewody krakowskiego. Uznawany za założyciela Tarnowa Spycymir umarł 27 marca 1352 roku – z okazji tej rocznicy stowarzyszenie Zamku Tarnowskich zaprasza w dniu 28 marca o godz. 18:00 co Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku na uroczyste spotkanie.

Ogloszenie

Kim był Spicymir? Mówimy tu o czasach, w których rozpoczął się proces jednoczenia ziem polskich po rozbiciu dzielnicowym – Władysław Łokietek szukając oparcia w Małopolsce odsuwał od władzy przedstawicieli starych rodów rycerskich, dopuszczając do urzędów „homines novi”, pod warunkiem, że będą wierni księciu. „Takim nowym człowiekiem był zapewne rycerz Spycimir” – pisze Kazimierz Bańburski. I choć o jego przodkach nie wiadomo nic pewnego, „bardzo wątłe poszlaki wskazują, że jego przodkowie lub ona sam przybyli z terenów Górnych Łóżyc. (...) Imię słowiańskie tłumaczy się jako „doświadczający pokoju”, zawołanie zaś – leliwa. (...) I być może w Długoszowskim przekazie, iż Leliwici przybyli do Polski z obcych stron (szlachetny ród Leliwitów wywodzący się znad Renu i krwi niemieckiej), tkwi jakieś ziarno prawdy. Spycimir w czasach panowania Władysława Łokietka bardzo szybko wspina się po szczeblach urzędniczej drabiny. W 1312 r. jest zaledwie łowczym krakowskim. W ciągu 8. lat, do 1320., zdążył sprawować urzędy: kasztelana sądeckiego, wiślickiego i wojewody krakowskiego. Liczy zaś sobie ok. 30 lat. Jest człowiekiem obdarzonym ogromną przenikliwością. Doskonale rozumie zachodzące wtedy zmiany w polityce zagranicznej i gospodarce kraju. Drogą do kariery, oprócz wiernej służby księciu a później królowi, jest też wchodzenie w koligacje rodzinne z możnymi rodami małopolskimi. (...) Jeszcze za życia Władysława Łokietka Spycimir otrzymał drugą po królu godność świecką w państwie, kasztelana krakowskiego w 1331 r. Po jego śmierci w 1333 r., stał się zaufanym doradcą i dyplomatą Kazimierza Wielkiego. Dnia 12 maja 1344 r. otrzymał Spycimir od tego władcy potwierdzenie na piśmie przywilejów swoich poprzedników, odnoszących się do Tarnowa i wsi przyległych.” Spycimir umiera 27 marca 1352 roku; dziedzicem Tarnowa zostaje jego młodszy syn Rafał, protoplasta Tarnowskich.
Na zdjęciu: akt lokacyjny Tarnowa

Tarnowskie Centrum Informacji, Rynek, sala nr 22, 28 marca godz. 18:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, March 28, 2024 09:36:56
IP          : 3.235.227.36
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html