To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Czy ta "jaskółka" rozpocznie wiosnę ? - nowe pliki   -   21/3/2007
Wejście na giełdę prawdopodobnie jeszcze w tym roku, prywatny właściciel z większościowym pakietem dopiero za 3 lata - takie informacje o planach względem tarnowskich "Azotów" przywiózł do Tarnowa, na środowe, wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji skarbu, wiceminister skarbu Paweł Szałamacha. Jego zdaniem kapitalizacja spółki na GPW wyniesie minimum 600 milionów złotych, o co gotów był nawet założyć się z szefem sejmowej komisji skarbu - Aleksandrem Gradem. Poseł PO z kolei proponował ministrowi zakład, że debiut "Azotów" nie odbędzie się do 30 listopada, jak optymistycznie zakłada resort.

Ogloszenie
>

Projekt ministerstwa zakłada, że Skarb Państwa pozostanie wiodącym akcjonariuszem ZAT. - Nasz pakiet będzie wynosił około 40 % udziałów w kapitale i głosach. Po zrealizowaniu w perspektywie dwu-, trzyletniej strategii wzrostu wartości firmy sprzedamy nasz pakiet inwestorowi strategicznemu, uzyskując tym samym premię za kontrolę nad firmą - powiedział podczas zaimprowizowanej króciutkiej mini-konferencji prasowej wiceminister Szałamacha.
Szczegółowy kalendarz dalszej prywatyzacji mamy jednak poznać dopiero po zakończeniu procesu likwidacji Nafty Polskiej i po zwrocie przez ten podmiot 80% akcji ZAT, których Nafta Polska nadal jest właścicielem. Prezes NP Marek Drac-Tatoń mówił podczas posiedzenia komisji, że przekazanie akcji ZAT (i ZAK) na rzecz Skarbu Państwa nastąpi w maju, w połowie roku rozpocznąć się mają prace nad prospektem emisyjnym tarnowskich "Azotów".
Jesienny debiut giełdowy tarnowskich zakładów ma być pierwszym z etapów zaplanowanej przez ministerstwo prywatyzacji. Kapitalizacja giełdowa ZAT nie będzie niższa niż 600 mln zł - minister Szałamacha gotów był się o to założyć.
Przypomnijmy, że według wyceny dokonanej na potrzeby wstrzymanej kilka miesięcy temu umowy sprzedaży PCC, wartość 100 procent akcji przedsiębiorstwa wynosiła ok. 450 mln zł.

W środowym posiedzeniu komisji, odbywającym się w restauracji "Kasyno", wzięli udział posłowie (zarówno członkowie komisji, jak i parlamentarzyści ziemi tarnowskiej), wiceminister skarbu, wiceminister gospodarki (P.Poncyliusz), szefowie firm chemicznych w Polsce, przedstawiciele związków zawodowych i samorządowcy z regionu. Podczas wielogodzinnej debaty posłowie opozycji i przedstawiciele związków zawodowych oskarżali rząd o brak spójnej wizji dotyczącej przyszłości sektora chemicznego w kraju. Poseł Jan Bury (PSL) i poseł Krystian Łuczak (SLD) pytali m.in., czy ministerstwo w ogóle chce prywatyzować polską chemię, czy chce zachować nad nią kontrolę. Z kolei poseł Wiesław Woda (PSL) brakiem wizji i faktycznego, uzgodnionego przez rząd programu tłumaczył m.in. liczne opóźnienia, przesunięcia i nagłe zatrzymania wydawałoby się zaawansowanych już procesów, dotyczących przekształceń w tym sektorze. Ten były wojewoda tarnowski zaproponował nawet, aby już dziś sejmowa komisja skarbu zapisała sobie w kalendarzu wyjazdowe posiedzenie w Tarnowie i debatę na temat prywatyzacji "Azotów" .... 21 marca 2008 r. Poseł Woda był gotów założyć się, że za rok będzie wiadomo na ten temat tyle, ile dziś, czyli niewiele.
Również posłowie Platformy Obywatelskiej wypowiedzi ministrów Szałamachy i Poncyliusza odebrali, jako sygnał, że w Ministerstwie Skarbu Państwa nie podjęto jeszcze jednoznacznych decyzji w sprawie dalszych losów tarnowskiego przedsiębiorstwa. - Brakuje przede wszystkim szczegółowego i realnego kalendarza dalszego procesu - dowodził przewodniczący sejmowej komisji skarbu, Aleksander Grad. Przesłana przez ministra informacja a także wypowiedzi wiceministra Szałamachy, zamiast konkretów, tj. ostatecznych i pewnych decyzji, zawierają i nadal posługują się głównie takimi pojęciami jak "prawdopodobnie " i "przypuszczalnie". W tej sytuacji poseł Grad nie wierzy w skuteczność planu wprowadzenia ZAT na giełdę przed końcem tego roku. - Jestem gotów założyć się z panem ministrem o to, że debiut giełdowy "Azotów" nie dokona się przed 30 listopada. To przestaje być realny termin, skoro ciągle poruszamy się w tak niedookreślonej przez rząd materii - mówił Grad, kierując swe słowa do Szałamachy.
Zawodu rezultatami debaty nie krył po zakończeniu posiedzenia prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała, były prezes Zakładów Azotowych w Tarnowie - Mościcach : - Wszyscy chyba opuszczali posiedzenie, z przeświadczeniem, że nie dowiedzieliśmy się wiele na temat dalszej ścieżki prywatyzacyjnej tarnowskich zakładów i ich przyszłości. Jestem zawiedziony przebiegiem debaty. Przedstawiciel rządu nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie dotyczące terminarza i dalszej ścieżki postępowania, na dobrą sprawę nadal nie wiemy, co nas w przyszłości w Tarnowie czeka. Koncepcja prywatyzacyjna ciągle jest modyfikowana. Po odstąpieniu od projektu prywatyzacji przez inwestora branżowego mieliśmy do czynienia z próbą konsolidacji zakładów w Tarnowie i Kędzierzynie oraz wspólnego wejścia na giełdę, potem mówiono o indywidualnych wejściach obydwu zakładów na giełdę, dzisiaj usłyszeliśmy z kolei, że Zakłady Azotowe w Tarnowie – Mościcach wejdą na giełdę, a dla Kędzierzyna nadal będzie się poszukiwać inwestora branżowego. Zdaniem wielu fachowców czas pracuje na niekorzyść zakładów chemicznych. Rosnące ceny gazu i konkurencja, zwłaszcza ta zza wschodniej granicy, mogą negatywnie rzutować na przyszłe wyniki i sytuację przedsiębiorstw.
Podczas debaty Ryszard Ścigała wyrażał jednak zadowolenie z powtarzanej przez ministerstwo deklaracji o możliwości prywatyzowania Zakładów poprzez giełdę, co poczytywał sobie za osobisty sukces i wyprowadzonego za jego kadencji z dużej zapaści przedsiębiorstwa. Pytał jednak, czy oby na pewno ścieżka giełdowa jest zgodna ze strategią rządu. Gdy w 2005 roku rozważaliśmy ten wariant prywatyzacji, analitycy określali drogę przez giełdę, jako sprzeczną z tą strategią - powiedział Ścigała.

Posłuchaj krótkiej rozmowy dziennikarzy przysłuchujących się debacie z wiceministrem Pawłem Szałamachą : (((mp3))).
Zapraszamy też do wysłuchania historycznego zapisu zaimprowizowanej w środę konferencji prasowej z prezesem zarządu ZAT Jarosławem Witą (historycznego, bo to pierwsza taka rozmowa prezesa Wity z dziennikarzami od momentu objęcia przez niego stanowiska) : (((mp3)))
Posłuchaj też:
- rozmowy z posłem Aleksandrem Gradem: (((mp3)))
- krótkiej rozmowy prezydentem R.Ścigałą: (((mp3)))
- krótkiej rozmowy z Zygmuntem Bargerem, przewodniczącym NSZZ Pracowników Zakładów Azotowych w Tarnowie - Mościcach: (((mp3)))

Posłuchaj "gorących" fragmentów zapisu z posiedzenia Komisji Skarbu Państwa w ZAT
- część 1 (((mp3)))
- część 2 (((mp3)))
- część 3 (((mp3)))

PD, MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Tue, March 19, 2024 08:57:06
IP          : 3.85.63.190
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html