Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Powiatowy projekt planowania zawodu   -   10/2/2004
Planowanie kariery zawodowej powinno się rozpocząć w gimnazjum. Dziecko w tym wieku nie podejmie jeszcze ostatecznej decyzji, to jest zrozumiałe, ale konsultując swój pomysł z doradcą, pedagogiem czy psychologiem, może dokonać właściwego wyboru szkoły, gdzie rozwinie swoje zainteresowania. W Tarnowskim starostwie powstał unikalny w skali kraju projekt utworzenia powiatowego systemu doradztwa zawodowego.

Ogloszenie

Naczelnik wydziału edukacji i ochrony zdrowia w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, Edmund Juśko podziela pogląd, iż warunkiem sukcesu absolwentów na rynku pracy jest planowanie kariery zawodowej właśnie w szkole.
Wydział opracował projekt utworzenia powiatowego systemu doradztwa zawodowego opartego na sieci szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest powiat tarnowski. Przewidziano utworzenie szkolnych ośrodków doradztwa zawodowego w 6 szkołach ponadgimnazjalnych, utworzenie 5 międzyszkolnych ośrodków doradztwa zawodowego, utworzenie szkolnych ośrodków doradztwa zawodowego w 9 szkołach gimnazjalnych w gminach, przeszkolenie grupy 28 doradców zawodowych.
Skutki realizacji programu są przewidywalne. Kontakt z doradcą pozwoli na określenie indywidualnych zainteresowań uczniów i ich predyspozycji psychofizycznych. Spodziewać się można większej trafności wyboru drogi edukacyjnej i zawodowej przez absolwentów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, wzrostu liczby absolwentów podejmujących kształcenie, wzrostu liczby absolwentów znajdujących zatrudnienie. Osobom ukierunkowającym swoje zainteresowania przez wiele lat łatwiej będzie podjąć decyzję o utworzeniu własnej firmy. System przyczyni się do określenia potrzeb i preferencji rynku pracy i pracodawców. Nie wyklucza się możliwości monitorowania losów absolwentów, śledzenia ich drogi zawodowej.

Małopolski Kurator Oświaty, Elżbieta Lęcznarowicz pozytywnie oceniła projekt. -Gratuluję gorąco i bardzo popieram inicjatywę wprowadzenia programu "Planowanie kariery zawodowej warunkiem sukcesu absolwentów na rynku pracy". Przygotowanie młodzieży do bardzo zmiennego rynku pracy znajduje się obecnie wśród głównych priorytetów edukacyjnych. Jesteście pierwszym powiatem, który w tak kompleksowy sposób zaproponował przygotowanie młodzieży do lepszych wyborów dróg edukacyjnych i zawodowych - napisała do starosty Michała Wojtkiewicza, zaznaczając, iż realizacja projektu ograniczy zarówno stresy młodzieży związane z wyborem dalszego kształcenia, jak również pozwoli na szybszą i lepszą adaptację młodych ludzi na rynku pracy. (kis)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 1)Dodaj komentarz
(10-02-2004) znaczy sie łokej :
Znowu urzeniki wzięły się za walkę z bezrobociem planowany spadek 28 szt Były takie czasy że ludzi do roboty werbowano na wyjazdach po mszy w kościele - gostków proszono czy aby przypadkiem łaskawie nie zechcieli popracować dla dobra socjalistycznej Ojczyzny.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl