To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   CZWARTY ekstra FILM - “Wielka cisza”   -   26/3/2007
Podczas kwietniowego, czwartkowego seansu zaprezentowany zostanie oczekiwany i głośny już, a przy tym niezwykły i pełen skupienia film Philipa Gröninga pt. „Wielka cisza”. Gröning jest nie tylko twórcą scenariusza do tego film, ale również jego reżyserem i autorem zdjęć - o możliwość zrealizowania swojego pomysłu, by udokumentować życie mnichów w Wielkiej Kartuzji, Gröning starał się przez prawie dwadzieścia lat. Powstały obraz jest wynikiem czteromiesięcznego pobytu reżysera w klasztorze Grande Chartreuse we Francji, w czasie którego mieszkał on razem z zakonnikami i przyglądał się ich życiu...

Ogloszenie

Początkowo przeor klasztoru kartuzów odmawiał prośbom reżysera, lecz po kilkunastu latach, widząc zdecydowanie i wytrwałość twórcy zdecydował się im ulec. Warunkiem udzielenia zgody, było nieangażowanie ekipy i dodatkowego sprzętu, co w znaczący sposób wpłynęło na wyraz filmu. Obraz jest wynikiem czteromiesięcznego pobytu reżysera w klasztorze Grande Chartreuse we Francji, w czasie którego mieszkał on razem z zakonnikami i przyglądał się ich życiu. Zakonnicy żyją według surowych kodeksów Kościoła rzymskokatolickiego, przestrzegając tradycyjnych rytuałów i praw. Ich klasztor położony jest we francuskich Alpach, z dala od innych siedzib ludzkich, przez co mnisi żyją w odosobnieniu, oddając się modlitwie i codziennym czynnościom, takim jak szycie, gotowanie, prace rolnicze, porządki. Zajmują się także innymi zakonnikami, wymagającymi opieki. Mieszkają w oddzielnych celach, unikają kontaktów ze światem zewnętrznym.
Reżyser przedstawiając widzom te sceny nie ingeruje w nie, rezygnuje z komentarza i interpretacji. Film ten jest pełen wyciszenia, w zasadzie całkowicie pozbawiony dialogów. Te „braki” autor rekompensuje widzowi pięknymi obrazami. Ukazuje klasztor kartuzów zimą, zasypany śniegiem, a także piękno przyrody alpejskiej oraz surowe klasztorne wnętrza. Od czasu do czasu na ekranie pojawiają się twarze mnichów, patrzące prosto w kamerę, pełne spokoju i radości. Gröning poprzez swój obraz pragnie jak najwierniej ukazać życie klasztoru Grande Chartreuse, ale nie wszystko może dojrzeć oko kamery; to, co naprawdę istotne i ważne rozgrywa się przecież poza nią, w ludzkim wnętrzu.
Produkcja: Francja / Szwajcaria / Niemcy 2005; scenariusz, reżyseria i zdjęcia: Philip Gröning; muzyka: Michael Busch, Philip Gröning; czas: 169 min. Bilet na jednorazowy pokaz tego filmu można nabyć w przesprzedaży w kasie kina Marzenie w cenie 12 zł (dla członków Akademii Filmowej – 6 zł).
Kino Marzenie, ul. Staszica 4, 12 kwietnia godz. 18:30

InTARnauci, tradycyjnie już, mogą otrzymać bezpłatne wejściówki na tę kolejną projekcję w ramach cyklu. Zaproszenia na seans w "Marzeniu" powędrują do inTARnautów, którzy będą mieć trochę szczęścia w losowaniu przeprowadzonym w środowe popołudnie (11 kwietnia około godziny 16:00). Do tego czasu na nasz adres: redakcja@intarnet.pl można nadsyłać zgłoszenia z tematem wiadomości CZWARTYekstra FIlM a w środku wiadomości zawierajace dane kontaktowe - imię, nazwisko + nr. tel. kontaktowego. Zwycięzców o wygranej i sposobie jej odebrania (wymagana jest wcześniejsza, osobista rezerwacja miejsc w kinie) poinformujemy bezzwłocznie, drogą telefoniczną.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, November 29, 2021 08:01:31
IP     : 52.90.49.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html