To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   AKADEMIA FILMOWA   -   27/3/2007
Przed nami kolejne dwa spotkania w ramach prowadzonej w TCK przez Jerzego Armatę „Akademii Filmowej”. Pierwsze z nich poświęcone będzie kinu dokumentalnemu na świecie – wykład uzupełniony zostanie projekcją filmu „Odessa... Odessa!”. Drugi – dorobkowi polskiej dokumentalistyki – zobaczymy wówczas zestaw pięciu filmów – m.in. „Gadające głowy” czy „Nasiona”.

Ogloszenie

Kino dokumentalne na świecie
W pierwszy dzień kwietniowej Akademii odbędą się zajęcia o następującej tematyce: Pojęcia i rodzaje filmowego dokumentu. Robert Flaherty. Dżiga Wiertow. Szkoła brytyjska. Cinema verite. Nowe technologie – nowe spojrzenia. Ilustracją tego wykładu będzie film “Odessa... Odessa!” - reżyseria i scenariusz Michale Boganim, zdjęcia Jakob Hhre, Francja / Izrael 2004. Film ten to dokumentalna podróż z nostalgicznej ukraińskiej Odessy poprzez zamieszkaną przez emigrantów Małą Odessę w Nowym Jorku aż po Ashdod w Izraelu, dokąd część społeczności żydowskiej uciekła w nadziei na powrót do Syjonu. Odessa ze wspomnień i marzeń bohaterów staje się miejscem idealnym, w którym spełniają się sny o wolności i szczęściu.
Piwnice TCK, 21 kwietnia, godz. 17:00

Polskie kino dokumentalne
Drugi dzień wykładów obejmuje takie zagadnienia jak: Dokument przedwojenny. Czarna seria. Od rejestracji do „dokumentalnej kreacji” (Marcel Łoziński, Wojciech Wiszniewski). Jerzy Armata przedstawi również sylwetki dwóch twórców polskiego kina dokumentalnego: Kazimierza Karabasza i Krzysztofa Kieślowskiego, zaś wykład wzbogaci projekcja zestawu pięciu filmów krótkometrażowych: „Muzykanci”, „Elementarz”, „Gadające głowy”, „Wszystko może się przytrafić” i „Nasiona”.
„Muzykanci” (1960)
Reż.: Kazimierz Karabasz, zdj.: Stanisław Niedbalski. „Cierpliwe oko” kamery Kazimierza Karabasza przygląda się próbie amatorskiej orkiestry tramwajarzy.
„Elementarz” (1976)
Reż.: Wojciech Wiszniewski, zdj.: Janusz Zieliński. Stan świadomości społecznej Polaków lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Autor zespala tu symboliczny obraz alfabetu z tkwiącym głęboko w tradycji narodowej wierszem „Kto ty jesteś?”
„Gadające głowy” (1980)
Reż.: Krzysztof Kieślowski. Ludzie w różnym wieku i różnych zawodów odpowiadają na pytania: kim są i czego pragną. Jeden z najlepszych krótkich dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego.
„Wszystko może się przytrafić” (1994)
Reż.: Marcel Łoziński, zdj.: Arthur Reinhart. Sześcioletnie dziecko nawiązuje w parku znajomości z siedzącymi na ławkach starymi ludźmi. Konfrontacja doświadczeń
”Nasiona” (2005)
Reż.: Wojciech Kasperski, zdj.: Szymon Lenkowski. Przejmująca opowieść o małżeństwie mieszkającym w chacie na uboczu wioski otoczonej łańcuchem ałtajskich gór. Kiedyś doszło tu do ogromnej tragedii...
Piwnice TCK, 22 kwietnia, godz. 10:00

Akademia Filmowa to 10-cio miesięczny skondensowany kurs z zakresu krytyki, historii i teorii filmu skierowany do kinomanów, zwłaszcza tych, którzy później zamierzają pogłębić zdobytą wiedzę na uniwersyteckich studiach filmoznawczych czy w szkołach filmowych. Całość programu przedstawiona zostanie w dwudziestu dwugodzinnych wykładach, z których każdy ilustrowany będzie filmami uznanymi za najwybitniejsze w dziejach kina. Zajęcia odbywają się w Tarnowskim Centrum Kultury w jeden weekend miesiąca (w sobotę i niedzielę) , a prowadzi je krytyk filmowy, Jerzy Armata, dziennikarz “Gazety Wyborczej”.
Bilety w cenie 10,- zł dla osób zainteresowanych proponowaną przez nas tematyką, można nabyć w przedsprzedaży w Tarnowskim Centrum Kultury, lub bezpośrednio przed spotkaniem .
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, November 29, 2021 08:41:46
IP     : 52.90.49.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html