To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Tarnów i nowoczesne technologie” po raz drugi    -   28/3/2007
Po raz drugi odbyła się w Tarnowie konferencja naukowa „Tarnów i nowoczesne technologie”, organizowana przez senatora RP prof. Kazimierza Wiatra, pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Księdza biskupa Wiktora Skorca. Współgospodarzem konferencji, odbywającej się w Sali Lustrzanej, był prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała.

Ogloszenie

Na program konferencji, odbywającej się w Sali Lustrzanej, złożyły się sześć referatów. Profesor Jerzy Lis mówił na temat Małopolskiego klastera czystych energii, dr Sławomir Kopeć wygłosił referat „Małopolski klaster Technologii Informatycznych”, a prof. Kazimierz Wiatr: „Akceleracja obliczeń w ultraszybkich zastosowaniach”. O „Etycznych refleksjach nad mediami elektronicznymi” mówił ksiądz dr Michał Drożdż, jednym z tematów było również „Zastosowanie informatyki w służbie zdrowia na przykładzie Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie”.
Zdaniem prezydenta Ryszarda Ścigały choć tarnowska konferencja jest przede wszystkim forum spotkania ludzi nauki i studentów, ma jednak dla miasta również dodatkowe znaczenia. Projekty naukowe i badawcze z czasem winny bowiem przekładać się na poprawę sytuacji tarnowskiego przemysłu, na codzienną działalność lokalnych firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a więc i na sytuację lokalnych samorządów. Witając przybyłych do Tarnowa gości i uczestników konferencji Ryszard Ścigała przywołał wykład inauguracyjny I Roku Akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie wygłoszony w 1998 roku przez profesora Franciszek Ziejkę. Wykładowca odwoływał się m.in. do czasów I Rzeczypospolitej, gdy w Tarnowie istniała kolonia Akademii Krakowskiej oraz do faktu powołania w 1998 roku właśnie w Tarnowie pierwszej w kraju państwowej wyższej uczelni kształcącej na poziomie licencjackim i inżynierskim. - Idea utworzenia Akademii Tarnowskiej, którą jako prezydent miasta wspieram z pełnym zaangażowaniem, jest śmiałym wyzwaniem, ale jeśli mamy wytyczony jasny, wyraźnie sformułowany cel, jeżeli wiemy, dokąd chcemy zmierzać, dużo łatwiej będzie tam dotrzeć - mówił w Sali Lustrzanej Ryszard Ścigała. Prezydent przypomniał także refleksje księdza profesora Michała Hellera, który odbierając w roku 2001 wyróżnienie Tarnoviae Merenti mówił o swoich, jak to wówczas określił, futurystycznych wizjach: „(...) Twórzmy w Tarnowie środowisko. Mamy obecnie w Tarnowie kilka wyższych uczelni. Otaczajmy je naszą troską, współdziałajmy z ich władzami. Środowiska nie tworzy się natychmiast lecz całorocznymi zasiewami i całorocznym spulchnianiem ziemi. Prędzej czy później taka polityka musi wydać plon. Wtedy już uniwersytet tarnowski będzie prostą konsekwencją poprzednich dokonań...” Ryszard Ścigała odniósł się tamtej wypowiedzi sprzed sześciu lat: -Mam wrażenie, że tę radę wybitnego uczonego udaje nam się stopniowo wcielać w życie, a dzięki takim konferencjom jak dzisiejsza wizje księdza profesora Hellera sprzed kilku lat stają się jakby mniej futurystyczne.

Posłuchaj, co w przerwie konferencji powiedział nam prof. Kazimierz Wiatr (((mp3)))

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 27, 2021 23:28:33
IP     : 35.175.107.77
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html