To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: (r)
  
   Sposób na rekina   -   300/3/2007
Animacja dla najmłodszych widzów. Oto Pyś - ryba z Bostonu, która za młodu straciła rodziców w rybackiej sieci. Wewnętrznie wypalony i samotny Pyś zgodnie obietnicą daną matce wyrusza w długą drogę do Rafy, by zamieszkać tam ze swoją ciotką Perłą. Tuż po przybyciu na Rafę Pyś spotyka miejscową piękność Kordelię i z miejsca się w niej zakochuje. Jako nowa ryba w mieście - nie znająca obowiązujących tu reguł - próbuje pospieszyć jej z pomocą, kiedy pojawia się Ćwiek, zły rekin tygrysi, który także ma na nią chrapkę bez pytania o zdanie. Kordelia, nie chcąc, by Pyś stał się karmą dla ryb, każe mu trzymać się z daleka.

Ogloszenie

Zdaniem Scotta Clevengera, jedną z inspiracji SPOSOBU NA REKINA było "nakręcenie podwodnego westernu". Wykorzystując takie klasyczne filmy z lat 50. ubiegłego stulecia jak "Gwiazda szeryfa" z Henry Fondą i Anthony Perkinsem, dodając do nich kroplę mistycyzmu" Clevenger przystosował szkic podwodnej opowieści Anuraga Mehty do potrzeb Wonderworld Studios, kierowanego przez Asha Shaha i Marka Dippé. Clevenger wyjaśnia: "Pomysł zasadzał się tym, że młody idealista szuka wsparcia starszego i mądrzejszego samotnika w mieście, gdzie żaden z nich nie jest zrozumiany". Tak narodziła się stanowiąca kościec fabuły relacja między Pysiem i Nerissanem. David Hillary, który wraz z Tinem Peternelem współprodukował film, mówi: "Jedna z pożytecznych nauk, jakie niesie SPOSÓB NA REKINA, głosi, że niezależnie od stopnia trudności okoliczności czy też od tego, jak bardzo czujesz się samotny, twoja determinacja pomoże ci pokonać każdą przeszkodę". Peternel, który jest także współautorem scenariusza, dodaje, że przenosząc historię pod wodę, twórcy stanęli przed trudnym zadaniem "nie tylko stworzenia oryginalnej na tle innych animacji i wciągającej fabuły, ale przede wszystkim wykreowania świata, który pobudziłby wyobraźnię".

"Ta historia toczy się na kilku poziomach, ale przede wszystkim chodzi o znalezienie swego miejsca w otaczającym świecie" - zauważa Chris Denk, który wraz z Peternelem dopracowywał scenariusz. Pytany o ulubioną scenę Denk wskazuje na sekwencję nauczania Pysia przez Nerissana. "Aby posiąść jakąś trudną umiejętność, nie wystarczy wytrenować w sobie nawyków, ale przede wszystkim trzeba tego chcieć i włożyć w to nieco wysiłku, co w końcu Pysiowi się opłaciło".

Jak mówi dalej Clevenger: "To, co odróżnia SPOSÓB NA REKINA od innych filmów animowanych, nie polega na różnicach między poszczególnymi postaciami, ale na tym, że akcja filmu rozgrywa się wśród społeczności zamieszkującej Wielką Rafę Koralową". W SPOSOBIE NA REKINA mieszkańcy Rafy jawią się jako grupa indywidualności goniących za własnymi sprawami i dbających o własne bezpieczeństwo, której członkowie nie myślą o połączeniu sił przeciwko Troyowi. "W końcu pojawia się ktoś z zewnątrz, który wreszcie zakwestionował sposób, w jaki funkcjonowała ta społeczność, i przekonał ją, że można działać inaczej" - dodaje Clevenger. Społeczność zjednoczyła się i uwolniła spod władzy tyrana. "Czasem wystarczy jedna osoba, by doszło do zmiany" - podsumowuje Clevenger.


Premiera : 23.03. 2007r.
USA, Korea Południowa, 2006
animowany, 77 min.
Reżyseria: Howard Baker, scenariusz: John Fox, Scott Clevenger

Więcej informacji: kliknij tutaj
Seanse w :
Kinie Millennium
Kinie Marzenie
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, November 29, 2021 08:48:30
IP     : 52.90.49.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html