Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zbrodnia, która wciąż trwa ...    -   06/4/2007
W ostatni wielkopostny weekend gościła w Tarnowie pani Ewa Siemaszko - laureatka (wspólnie z ojcem Władysławem) I edycji Nagrody im. J. Mackiewicza. Nagrodę otrzymała za niezwykłą dwutomową monografię pt. "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945". Temat "wołyński" zdominował spotkanie autorskie, które odbyło się z udziałem pani Ewy w restauracji "Pasaż". Spotkanie, ilustrowane specjalnie przywiezionymi przez autorkę wstrząsającymi, archiwalnymi fotografiami, głęboko poruszyło obecnych na sali.

Ogloszenie
>

- Zbrodnia dokonana przez Ukraińców na Polakach przed ponad 60 laty nadal trwa - przekonywała Ewa Siemaszko podczas swojego wykładu. Zbrodnia trwa nie tylko w umysłach zbrodniarzy i ich dzieci, wciąż wychowywanych w antypolskiej atmosferze, zbrodnia ta trwa również w naszej świadomości. Nie dokonano żadnych rozliczeń, nie można dziś nawet oszacować pełnej liczby ofiar tych bestialskich mordów, historię tych wydarzeń zakłamuje się na Ukrainie a przemilcza w Polsce. Brakuje nam przywódców, którzy stanowczo stawialiby tę kwestię w stosunkach polsko - ukraińskich i dążyli do rozliczenia zbrodni, upamiętnienia ofiar. W ten sposób polski naród, dla którego tożsamość historyczna i szacunek dla przodków zawsze były przecież fundamentem, ginie.... Pani Ewa wyraziła nawet obawę, że spustoszenie poczynione w świadomości Polaków przez lata komunizmu oraz kilkunastoletni już okres politycznej poprawności w stosunkach z niepodległą Ukrainą, jest nieodwracalne. Dziś na hasło "ludobójstwo na Wołyniu" większość rodaków reaguje zdziwieniem. Te wydarzenia w powszechnej pamięci historycznej Polaków w ogóle nie funkcjonują - dowodził gość spotkania zorganizowanego przez Teatr Nie Teraz.
W tym tez kontekście, jak bolesny wyrzut zabrzmiało zadane przez panią Stanisławę Wiatr-Partykę, jedną z uczestniczek spotkania, retoryczne pytanie : A gdzie jest młodzież? Dlaczego tego nie słucha ?
Od pesymizmu trudno się było uwolnić, bowiem na sali - poza nami - nie zasiadł ani jeden przedstawiciel prasy, gorąco skądinąd i wielokrotnie na spotkanie zapraszanej. Brakło też reprezentantów władz, na przykład tych związanych z edukacją.

Posłuchaj krótkiej rozmowy z panią Ewą Siemaszko : (((mp3)))

Od kilkunastu lat nareszcie bez większych problemów możemy głośno mówić o zbrodni katyńskiej i gehennie jaką przeżyły (a często nie przeżyły) setki tysięcy naszych rodaków w latach 40-tych XX w. w Związku Sowieckim. Mimo politycznych już tylko oporów rosyjskich prokuratorów, nikt z polskich historyków nie ma żadnych wątpliwości - sowieckie zbrodnie na polskich oficerach i urzędnikach w Katyniu, Charkowie i Miednoje nazywane są po imieniu - to było ludobójstwo. Przypomnę, łącznie pozbawiono tam strzałem w tył głowy około 20 tysięcy osób.
W tym samym czasie, w którym następuje odblokowywanie zakłamywanych przez lata PRL-u informacji dotyczących zbrodni sowieckich, z przyczyn, nad którymi mało kto się zastanawia, nie następuje podobne odblokowanie, dotyczące zbrodni ukraińskich na Polakach. A te swą skalą i okrucieństwem przewyższają te sowieckie !
Nie chodzi o żadne relatywizowanie, czy stopniowanie zbrodni. Niemniej jednak to, co wydarzyło się w ostatnich kilku latach wojny na polskich Kresach - głównie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej - może być porównywane jedynie z dwoma innymi wydarzeniami we współczesnej historii. Podobnej krwawej jatki, jeśli chodzi o rozmiary zbrodni i najbardziej wyszukane, bestialskie sposoby mordowania, dokonali jedynie Turcy w czasie I wojny światowej (ponad półtora miliona zamordowanych Ormian) i Hutu w 1994 r., w czasie wojny domowej w Rwandzie (około miliona ofiar wśród plemienia Tutsi). Zastanawiałem się oczywiście, czy w tym gronie nie wymienić Niemców. Pamiętam zarówno o rozmiarach holokaustu, jak i perfidii planu nazistów wobec Żydów. W ostatecznym jednak procesie unicestwiania ludności pochodzenia nie-aryjskiego brały udział zorganizowane (i głównie zmilitaryzowane) grupy nazistów ale jednak nie setki tysięcy krwiożerczych cywilów. Nie zamierzam przy tym w jakikolwiek sposób usprawiedliwiać Niemców, zwracam jedynie uwagę na różnicę w kwestii "techniki i organizacji zabijania".
Na Wołyniu, w Armenii i w Rwandzie swoich sąsiadów mordowały całe wioski. I wszędzie tam, a w Niemczech przecież tak się już nie dzieje, zbrodniarze usiłują teraz przemilczeć, zakłamać a w najlepszym przypadku zrelatywizować swoją zbrodnię, zrzucając odpowiedzialność za nią na ... ofiary.
W pozornie "cywilizowanej", bo przecież "pomarańczowej" części Ukrainy dzieje się podobnie. Masowe mordy banderowców na ludności polskiej usiłuje się przedstawiać, i wmawiać taką "prawdę historyczną" kolejnym pokoleniom, jako rezultat "zawiłości dziejowych", które ponoć doprowadziły do wojny domowej toczonej na Kresach (terenach obecnej Ukrainy Zachodniej) między Polakami a Ukraińcami, w której obie strony wykazywały się wówczas podobnym okrucieństwem. To wierutne kłamstwo powtarzane jest na Ukrainie z gebelsowską konsekwencją. Mordercom stawia się na Zachodniej Ukrainie pomniki. Dziesiątek i setek tysięcy polskich ofiar ludobójstwa, których trupy rozsiane są po całym Wołyniu, Podolu i w reszcie Ukrainy Zachodniej, nie można upamiętnić choćby prostą tablicą czy głazem.
Co najgorsze, zgadzam się tu z panią Ewą Siemaszko w całości, "punkt widzenia" Ukraińców rozpaczliwie poszukujących tożsamości historycznej i narodowej poprzez nawiązanie do "bohaterskich" kart historii OUN i UPA, nie wzbudził dotąd żadnego poważnego głosu sprzeciwu polskich władz.
Argumenty tych, którzy wmawiają nam, że "tak trzeba" znamy choćby z wewnętrznej dyskusji o lustracji. Ci sami ludzie przekonują nas, żeby już nie wracać do historii, nie próbować jej rozliczać, żeby raczej spalić archiwa... W przypadku ludobójstwa na Wołyniu nawoływani jesteśmy przez reprezentantów naszych elit politycznych nie tylko do powściągania się od stawiania tego problemu w kontaktach międzynarodowych, ale nawet od niezbyt głośnego rozpamiętywania tej "dawno przecież zapomnianej" historii w naszym kraju !
W imię źle rozumianej "dobrosąsiedzkiej przyjaźni", "strategicznych interesów geopolitycznych" i czort jeden wie jakich jeszcze "nadrzędnych" względów, pozwala się zatem Ukraińcom na nieskrępowane fałszowanie historii. Ba, nawet udziela im w tym dziele rozgrzeszenia !
Korzyści z uprawiania tej swoistej niepamięci w stosunkach z Kijowem są żadne. Możemy się o tym przekonać codziennie z serwisów prasowych.
Jest tylko jedna droga do prawdziwego uregulowania stosunków z Ukrainą i oparcia ich o trwały fundament. Jest nią oddanie historycznej prawdy, przyznanie przez władze w Kijowie, co stało się w latach II wojny światowej na Wołyniu i kto jest winien tej zbrodni. Oczywiście nie wierzę, że może to nastąpić za rok, czy dwa. Ale Polska musi zacząć domagać się od Ukrainy rozpoczęcia historycznego rachunku sumienia. Testem dobrej woli w tej sprawie powinno być pozwolenie na oddanie czci ofiarom przez żyjących potomków pomordowanych, poprzez upamiętnienie miejsc ich kaźni. Do czasu rozpoczęcia takiego procesu ja osobiście wycofuję swoje poparcie dla "pomarańczowej rewolucji". Poparłem ją, jak wielu rodaków, wierząc, że Ukraińcy zrozumieją, że nie chcemy im wyrządzić żadnej krzywdy. Chcemy, aby stali się w pełni demokratycznym narodem, bo tylko taki naród może zacząć zmagania ze swoją historią. Dotychczas nic nie wskazuje, aby ten proces miał się rozpocząć.
Czy ruszy, zależy także od postawy naszych polityków. Już za rok, podczas obchodów 65 rocznicy mordów wołyńskich będziemy mogli ocenić, czy i ewentualnie w jakim stopniu politycy na co dzień wycierający sobie usta patriotyzmem, są zdeterminowani do podjęcia faktycznych działań w tej kwestii. Na razie zbrodnia wciąż trwa ...

Piotr Dziża
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 15)Dodaj komentarz
(08-04-2007) Czytelnik :
Trzeba pamiętać, a co ważniejsze mówić o tym w szkołach. Serdeczne podziękowania dla Autorki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-04-2007) gość :
Proponuję znowu zająć im Kijów, wziąść pod but i wytłumaczyć kto tu rządzi !!!! Wtedy zaczną nas kochać jeszcze mocniej niż dotychczas........ A może lepiej zastanowic się za co nas nienawidzą??? Nie, to jednak za trudne......

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-04-2007) do gość :
tak, nienawidzą nas za swój wstyd, poczucie winy z tytułu masowych mordów dokonanych na polskich kobietach i dzieciach, częstokroć wyrywanych żywcem z łon ciężarnych matek

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-04-2007) do gościa :
tobie też poprawni politycznie wyprali mózg, jak młodym Ukraińcom się teraz pierze. No to mała lekcja histrorii. Kijów zajmowaliśmy wraz z wojskami Petlury, który sprzymierzył się z Piłsudskim i odbijał wraz z nami Kijów bolszewikom, czyli ruskim. Prawdziwie niepodległościowe, antybolszewickie środowiska ukraińskie w latach II RP znajdowały u nas sojuszników a Tarnów był np. przystankiem dla rządu emigracyjnego atamana Petlury. W tym samym czasie komuniści z KPZU działali jak dziś Osama Bin Laden chcąc przyłączyć Zachodnią Ukrainę do bolszewickiej Ukrainy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-04-2007) gość :
Pieprzysz facet. Na Wołyniu Polaków mordowali nacjonaliści ukraińscy z UPA, którym Niemcy mgliście obiecywali wolną ukrainę. To nie miało nic wspólnego z komunizmem. Ta nienawiść trwa od roku 1648/ wiesz co to za data?/ A wiesz jak zakończyć nienawiść? Na pewno nie ustanawianeim wiecznych relacji -kat ofiara. TRZEBA ZNALEŹĆ ŹRÓDŁO NIENAWIŚCI I JE USUNĄĆ !!!!. Nie zastanowiło cię dlaczego nienawidzą nas również Ltwini ???, a dlaczego my nienawidzimy Rosjan ? To się puknij w łeb i pomyśl!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-04-2007) do gościa :
nacjonalistów z UPA było parę tysięcy. Czy myślisz, że mogliby sterroryzować wielomilionową społeczność i sami - bez pomocy mieszkańców całych wsi ukraińskich - wymordować setki tysięcy Polaków ? źródłem nienawiści jest zawsze kłamstwo

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-04-2007) gość :
Nie sterroryzować a podżegać, a co podżegać ? trwające setki lat prawdziwe lub wyimaginowane poczucie krzywdy. A jakie kłamstwo jest ŹRÓDŁEM nienawiści, bo nie bardzo rozumiem? Dopuki nie zrozumiemy ,że Ukrainiec to taki sam człowiek jak my, który ma prawo do swojego kraju na swojej ziemi- podobnie jak Litwin Białorusin ,Słowak itd, doputy nienawiść się nie zakończy. Lach na Ukrainie jest postrzegany jako odwieczny ciemiężca ,traktujący Ukaińca jak niewolnika, nie pozwalający mu wyznawać swojej wiary i pragnący przyłączyc ukraińskie ziemie do Polski. Zrozum ja nie twierdzę ,że tacy jesteśmy ,ale potrafię zrozumieć ,ze tak nas widzą.Ukraińcy. Dla nas UPA to "banderowcy" w rozumieniu "bandyci" dla nich to powstańcy walczący o niepodległość. Tak jak nasi z powst. list. styczń. i wszystkich innych. Tego nikt nie zmieni do końca świata !!!! i albo się pogodzimy ,że nasza granica jest na Bugu ,a za nią jest państwo i naród który jest i liczebnie i terytorialnie większy od nas, a człowiek który tam mieszka jest równoważny nam, albo upiory przeszłości będą trwać. Dopiero dając to jasno do zrozumienia można zacząc poważną dyskusję nad przeszłością, a nie zaczynać od dzieci wydartych z łon matek. Ta paniusia spełnia taka samą rolę jak Erika Steinbach. Sieje nienawiść i na dodatek próbuje na niej zarabiać. A powtórzę jeszcze raz: nie ma tekiej ludzkiej siły która NAKAŻE Ukraińcom przeprosić. Moga to zrobić sami gdy wspólnie z nami będą patrzyć w przyszłość.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-04-2007) Lwów :
Chłopcy z PiS jechali "wspierać pomarańczowych" i nie PiSną ani słowa o Wołyniu. Tacy już są. Patriotyzm pokazowy, faryzejskość rzeczywista. A Ukraina...? Rozpadnie się na 2 części w ciągu 5 lat. Za karę za zbrodnie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-04-2007) Tarnowianin :
poco nam Ukraińcy nasz kochana władz choćby tarnowska da nam radę bez ukrainców mają lepsze demokratyczne i nowatorskie metody to nie byle kto to PO partja pro europejska co nie prawda to zobaczcie ilu jest Polaków choćby w angli to nie ostatnie lata to ogromny wysiłek Grada, Balcerowicz ,Rokity TUska i koalicjantów z SLD a teraz PIS dokłada swoje obietnice a ich dzieci tańczą z gwiazdami i za gwiazdorskie many todemokracja żeby ktoś kradł inny m usi to upracować

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-06-2007) Ania :ankacezar@interia.pl 
Zawsze lubię czytać wypowiedzi ludzi, którzy mało wiedzą lub nic nie wiedzą o historii ... a szczególnie o UPA . Niemcy będąc w Polsce i walcząc z Polakami ( którzy walczyli o swój kraj) nazywali ich bandytami - można było spotkać tabliczki z napisem w języku niemieckim - UWAGA BANDYCI - każdy Polak powie, że on nie był bandytą a patryiotą. A o ukraińcach tak łatwo mówimy że są zbrodniarzami i wymordowali tysiące polaków. Szkoda ze nikt nie pamięta, że oni walczyli za swoją UKRAINĘ!! i szkoda że nikt nie pamięta ilu ukraińców wymordowali Polacy. I po zakończeniu II wojny Światowej zawieźli ich z ziem wchodnich do byłych obozów niemieckich w Oświęcimiu i tam przez 2 lata trzymali - kobiety, dzieci, cywilów, a za co ?? Nie rozumiem ludzi, którzy oceniają coś nie mając pojęcia o czym mówią - z całym szacunkiem do wiedzy moich przedmówców.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-07-2007) Seba :
Ano właśnie skoro nie rozumiesz osób którzy oceniają coś nie majac o tym pojecia to po co sama tak robisz, Ja tego na przykład nie rozumiem.My Polacy nie potępiamy Ukraińców jako naród, który w przeszłości doznał od nas różnych krzywd.My z całą zaciętością potępiamy Ukraińskich Nacjonalistów spod znaku OUN-UPA bo przez tych terrorystów i barbarzyńców mamy teraz popsute stosunki.Jak poczytacie pracę pani Ewy to się dopiero wypowiadajcie, poczytajcie sobie ilu ukraińców wymordowali faszyści z OUN-UPA.To nacjonaliści ukraińscy sa problemem , nie Ukraińcy.Oni nie walczyli, oni mordowali.Bo jak można walczyć z kobietami, dziećmi, starcami, nieuzbrojonymi ludźmi? A pewnie że wywieźli ich na zachód do lepszych majątków i gospodarstw, a jak wtedy dopiero UPA przestało skutecznie działać.Ot akcja Wisła była niezbędna żeby to barbarzyństwo zatrzymać,szkoda tylko ze w niej także ucierpieli cywile Ukraińscy.OUN UPA nigdy nie pozbędą się tego brzemienia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-07-2007) Seba :
Żeby co niektórym klapki z oczu zdjać, zacytuje tutaj list od Tarasa Bulby do Stephana Bandery. Pochodzi on z akt które opracował w Kanadzie prof Wiktor Poliszczuk, Ukrainiec, który postanowił na własną rekę , z narażeniem życia sprawę rozwikłać.Przyjaciel Polaków i przodownik w pojednaniu Polsko-Ukraińskim. "- Z listu otwartego Tarasa Bulby-Borowca do OUN Bandery z 29 września 1943 r.: “Uzurpujecie sobie prawo do suwerennej ogólnoukraińskiej władzy państwowej, do czego, jako jedno z wielu politycznych ugrupowań nie macie najmniejszych podstaw ... Wasze postępowanie sprowadza się do barbarzyńskiego mordowania bezbronnych kobiet i dzieci spośród mniejszości narodowych i palenia oraz rabunku ich mienia, czym ściągacie na cały naród ukraiński wieczną hańbę ... Bicie wyciorami i rozstrzeliwania chłopów ukraińskich, palenie i rabunek ich mienia stało się waszym codziennym zajęciem ... doprowadziliście do tego, że dziś nikt nie chce z Ukraińcami rozmawiać- . Przez Was cały świat kulturalny traktuje Ukraińców ... jak zwyrodniałych barbarzyńców i zwyczajnych bandytów.” (DARO, f. R-30, op. 2, spr. 43, kk. 100-102). * DARO - Derżawnyj Archiw Rowinskoj Obłasti ** DAHOU - Derżawnyj Archiw Hromaćkich Objedinienij Ukrainy. "

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-09-2007) grzeg75 :
Do Ani, Naturalnie, że rozumiemy że "powstańcy" ukrainscy walczyli o wolność rozrąbując siekierami polskie niemowlęta. Robili to z reguły w nocy, bo w dzień mogły być wyrównane siły. Grabież majątków pomordowanych również otworzyła im drogę do samodzielnego państwa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-06-2008) jen :
Bestialskie mordy, wyrafinowane tortury, grabież oto co dokonała UPA na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Wstyd kiedy zabito ogrom starców, kobiet i dzieci a starć z tzw. wojskiem to UPA miała jak na lekarstwo. Nie ma w niej zadnego męstwa. Zaiste jest się czym chwalić , że mordowali bezbronnych ,małych ,słabych a potem jeszcze kradli co się da, gdy ciała ofiar jeszcze nie ostygły.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-12-2008) zygmunt B :zygmuntb4-interia@.pl 
Do szanownej Ani.Użyła Pani zwrotu"Szkoda że nikt nie pamięta że oni walczyli o wolną Ukrainę".Niech Pani pamięta że każdy z banderowców to obywatel II Rzeczpospolitej. NIe ma racjonalnego wytłumaczenia dla działań UPA. Po 17.09.1939r stawiano na zachdniej Ukraine bramy powitalne -witając władzę radziecką, po 22.06.1941r stawiano bramy powitalne -faszystowskim Niemcom. Polacy jednych i drugich nie witali-uważali i jednych i drugich za okupantów. Od obu okupantów ludność polska wycierpiała nie mało.I choć obaj okupańci wojowali poniżej jakichkolwiek norm etycznych to jednak ludność wiejską traktowali jako zaplecze frontu-dostarczającą żywność.UPA zmieniła te kanony wojny. Nie walczyła otwarcie z sowietami a Niemców wręcz wspierała tworząc 14 dywizję grenadierów SS.UPA za największego wroga wybrała sobie bezbronną ludność wiejską ,która z polityką nie miała nic wspólnego.Jak wymordowanie ludności polskiej w szczególności wiejskiej miało przynieść Ukrainie wolność-to niedorzecznośc i niczym nie uzasadnione LUDOBUJSTWO.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl