To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Filmowy tydzień w Tarnowie    -   24/4/2007
W trakcie jednego z majowych tygodni (20-27 maja) Tarnów stanie się stolicą kina, nie tylko zresztą kina polskiego i nie tylko profesjonalnego. Międzynarodowy Festiwal „Dozwolone do 21”, poświęcony amatorskiej twórczości najmłodszych twórców filmowych, obchodził będzie w Tarnowie ćwierćwiecze swojego istnienia. 22 już edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej zapowiada się z kolei na jeszcze większą niż ta ubiegłoroczna, jubileuszowa. Poznaliśmy już najważniejsze szczegóły tego wielkiego festiwalu -jednego z największych wydarzeń kulturalnych roku w regionie.

Ogloszenie

Obie imprezy, choć organizowane oddzielnie – przez Tarnowskie Centrum Kultury i przez Pałac Młodzieży – odbywać się będą mniej więcej w tym samym czasie (TNF od 20 do 26 maja, Dd21 od 24 do 27 maja), niejako wzajemnie się dopełniając. Dla kinomanów, tarnowskich i przyjezdnych, bez żadnych ograniczeń wiekowych, oznacza to zupełnie wyjątkową możliwość obcowania ze sztuką filmową, w bardzo różnych jej przejawach, przez cały tydzień, od rana do późnego wieczora każdego dnia.

Tarnowska Nagroda Filmowa 20 – 26 maja

Jedna z najważniejszych imprez - “wizytówek” naszego regionu rusza po raz 21. To wydarzenie promująe dorobek polskiej kinematografii, a przy tym najstarsza po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni impreza związana z polskim filmem. W tym roku TNF odbędzie się w dniach 20 – 26 maja, a jej program adresowany jest do widzów w każdym wieku. W projekcjach konkursowych zobaczymy 16 wybranych polskich filmów fabularnych zrealizowanych od poprzedniej do obecnej edycji, które walczyć będą o statuetki Leliwity, Maszkarona i Jury Młodzieżowego. W tym roku po raz pierwszy Jury Dziecięce przyzna statuetkę Malowanego Koguta. Po raz drugi w historii Festiwalu zostanie z kolei wręczona nagroda za całokształt twórczości (statuetka Filmowca), której Laureatem jest Janusz Morgenstern. Zaproszenie do objęcia roli Przewodniczącego Jury 21 Tarnowskiej Nagrody Filmowej przyjął aktor, reżyser teatralny, pedagog Jan Machulski, zaś w składzie Jury znajdą się wybitni przedstawiciele polskiej kinematografii oraz środowisk kulturotwórczych Tarnowa.
Podczas Festiwalu nie zabraknie innych propozycji, które corocznie wzbogacają program – w tym roku będą to: projekcje plenerowe na tarnowskim Rynku (zobaczymy filmy z udziałem Jana Machulskiego), trzydniowy, przedpołudniowy przegląd filmów dla dzieci “Kino Młodego Widza”, wystawa wideo-art Lecha Majewskiego (autora plakatu 21 TNF) – „Krew Poety”, happening Jerzego Kaliny, otwarta debata z udziałem krytyków filmowych, spotkania z twórcami prezentowanych filmów oraz wielkie koncerty plenerowe - “Seriale, seriale...” i muzyka filmowa Henri Seroka, Wojtka Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego w wykonaniu VOOVOO oraz wielki, finałowy koncert muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego, który wystąpi z udziałem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej.
Tarnowska Nagroda Filmowa od lat wspierana jest i rekomendowana przez znaczące osoby i instytucje, w tym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Tarnowa. TNF patronują największe branżowe i nie tylko media ogólnopolskie i regionalne: TVP3, TVP Kultura, TVP1, Kino Polska, Jedynka Polskie Radio, Trójka Polskie Radio, Radio Rzeszów, Gazetę Wyborczą, Internetowy Serwis Filmowy Stopklatka, Miesięcznik Filmowy KINO, Onet.pl, RMF Classic, filmnews.pl i niemal wszystkie media lokalne:ESKA Tarnów, RDN Małopolska, Twoja Telewizję Kablową, Galicyjski Tygodnik Informacyjny TEMI, Gazetę Krakowską, Dziennik Polski, Akcenty, Gazetę internetowa www.tarnowska.u2.pl, portale internetowe: independent.pl, tarnow.pl, tarnow.net.pl, inTARnet.pl, timi.pl, tarnina.pl.

Filmy konkursowe XXI Tarnowskiej Nagrody Filmowej :

“Aleja gówniarzy” - reż. Piotr Szczepański
Rozgrywająca się podczas jednej łódzkiej nocy opowieść o ucieczce, miłości i poszukiwaniu swojego miejsca. Jeden z trzech zupełnie premierowych debiutów tegorocznej TNF !

“Bezmiar sprawiedliwości” - reż. Wiesław Saniewski
Łukasz (Robert Olech), absolwent prawa, nie chce pracować w zawodzie prawnika. Jego ojciec wysyła go do swojego kolegi, wziętego adwokata (Jan Frycz), który ma przekonać syna do zawodu. ”Kim są sędziowie, prokuratorzy, adwokaci? Czym kierują się ludzie ferujący wyroki? Jaki jest ich stan ducha? O tym, jak wygląda polski wymiar sprawiedliwości opowiada ten film” - pisał w “Kinie” Piotr Śmiałowski.

“Braciszek” - reż. Andrzej Barański
Film biograficzny z Arturem Barcisiem - historia skromnego zakonnika, apostoła dobroci z Wieliczki, brata Alojzego Kosiby, przez współzakonników nazywanego pieszczotliwie "Alojzaczkiem". Pełnił on obowiązki kwestarza i jałmużnika, słynął z pogody ducha i wielkiej dobroci. Ludziom spotykanym na ulicach Wieliczki dawał uśmiech i dobre słowo.

“Chaos” - reż. Xawery Żuławski
Trzej bracia szukają własnej recepty na szczęście. Łączą ich marzenia o lepszym życiu; różni – droga, którą idą do celu. W filmie zobaczymy m.in. Borysa Szyca, Magdalenę Cielecką i Pawła Wilczaka. Jeden z trzech zupełnie premierowych debiutów tegorocznej TNF !

“Chłopiec na galopującym koniu” - reż. Adam Guziński
Dramat. Film jest adaptacją opowiadania Tarjeia Vesaasa pt. „Dziki jeździec”. Historia pisarza, przeżywającego kryzys twórczy; to i brak dochodów prowadzi do emocjonalnego oddalenia się od żony. Gdy chory syn jedzie do miasta na operację, ona i on będą mieli okazję zastanowić się nad tym, co i czy cokolowiek ich jeszcze łączy...

“Co słonko widziało” - reż. Michał Rosa
Józef (Krzysztof Stroiński) to 50-latek, który nie może znaleźć pracy. Marta (Dominika Kuźniak) to nastolatka, która marzy o wyjeździe do Norwegii. 13-letni Seba (Damian Hryniewicz) chce z kolei poznać prawdę o swojej rodzinie. „Ich przeżycia świadczą o tym, że z każdego życiowego zakrętu można wyjść z podniesioną głową. I to jest piękne” - pisała Dominika Kaszuba na megafon.pl

“Fundacja” - reż. Michał Bajon
Historia hochsztaplera, robiącego interes życia na nieszczęściu innych. W filmie zobaczymy Jana Nowickiego i Macieja Stuhra.

“Jasminum” - reż. Jan Jakub Kolski
Obraz obsypany już wieloma nagrodami.. W pewnym klasztorze mieszkają zakonnicy, posiadający pewną niezwykłą cechę. Każdy z nich pachnie innym, owocowym zapachem: jeden czeremchą, drugi czereśnią, trzeci śliwą, a zapachy te mają szczególne właściwości... W rolach głównych: Janusz Gajos, Grażyna Błęcka – Kolska, Adam Ferency, Krzysztof Pieczyński, Franciszek Pieczka, Bogusław Linda i Krzysztof Globisz.

“Jasne błękitne okna” - reż. Bogusław Linda
Jeden telefon. Spotkanie z przyjaciółką z dzieciństwa. Rozbudzona po latach przyjaźń, która zostanie wystawiona na ciężką próbę. W rolach głównych gwiazdy małego ekranu – Joanna Brodzik i Beata Kawka.

“Kto nigdy nie żył” - reż. Andrzej Seweryn
Dramat obyczajowy. Młody, charyzmatyczny ksiądz Jan (Michał Żebrowski) na co dzień pomagający trudnej młodzieży, dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Wiadomość ta całkowicie odmienia jego życie... W filmie występują m.in. tarnowianka Joanna Sydor i Andrzej Seweryn. Muzykę napisał Jan A.P. Kaczmarek – w jednej z piosenek śpiewa Robert Janowski, który zagrał także jedną z ról.

“Palimpsest” - reż. Konrad Niewolski
Thriller jednego z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia. Inspektor policji prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa. Wszystko wskazuje, że zbrodni dokonał ktoś z bliskiego otoczenia ofiary. Bandyta sprytnie jednak zaciera ślady, plącze wątki, prowokuje zmysłowe doznania i retrospekcje. Obsada: Andrzej Chyra, Robert Gonera, Magdalena Cielecka, Tomasz Sapryk, Adam Ferency.

“Plac Zbawiciela” - reż. Joanna Kos – Krauze i Krzysztof Krauze
Grand Prix ostatniego festiwalu w Gdyni. Młode małżeństwo z dwójką dzieci ma wkrótce odebrać klucze do swojego wymarzonego mieszkania. Dramat rozpoczyna się w momencie, gdy okazuje się, że ich developer zbankrutował… “To dramat, który głęboko zapada w pamięć i dosłownie potrząsa widzem poprzez ukazanie zarówno szarej polskiej rzeczywistości ekonomicznej, jak i cierpienia w zaciszu domowego ogniska.(..) gorzka opowieść o przemocy i bólu, polegających nie tyle na fizycznych razach, co raczej na ograniczaniu wolności, poniżaniu i pozostawianiu samemu sobie” - pisała w portalu onet.pl Dagmara Romanowska.

“Przebacz” - reż. Marek Stachurski
20-letni Stan (Bartosz Turzyński) należy do ulicznego gangu - pewnej nocy pod silną presją grupy gwałci młodą dziewczynę Joannę (Aleksandra Nieśpielak). Podczas ucieczki przed policją, po próbie kolejnego włamania, łamie nogę. Trafia do szpitala, w którym pielęgniarką jest... Joanna. Dziewczyna nie rozpoznaje swojego oprawcy, ale chłopak poznaje dziewczynę. Jeden z trzech zupełnie premierowych debiutów tegorocznej TNF !

“Rezerwat” (roboczy tytuł: “Praskie miraże”) - reż. Łukasz Pałkowski Komedia obyczajowa, w której zobaczymy tarnowianina Marcina Kwaśnego, będącego także współautorem scenariusza. Film jest opowieścią o trójce tylko pozornie nie mających ze sobą nic wspólnego ludzi. Każdy z nich na nowo będzie musiał zdefiniować podstawowe pojęcia, co to jest moralność, lojalność, przyjaźń? Wewnętrzna transformacja poszczególnych bohaterów to jednakże dopiero początek drogi…

“Statyści” - reż. Michał Kwieciński
Komedia w koprodukcji polsko – chińskiej. Do Konina przyjeżdża chińska ekipa zdjęciowa, by zrealizować film pt. „Smutny wiatr w trzcinach”. W charakterze statystów zaangażowani zostają do niego mieszkańcy miasta. Praca na planie, konfrontacja z obcokrajowcami i konieczność podporządkowania się rygorom pracy w filmie prowokuje wiele zabawnych sytuacji. Reżyser „Statystów” jest na dużym ekranie debiutantem, choć w dorobku ma spektakle teatralne, widowiska Teatru Telewizji i seriale tv. W głównych rolach: Bartosz Opania, Kinga Preis, Anna Romantowska, Krzysztof Kersznowski – Gralewski i Krzysztof Stelmaszczyk.

“Z odzysku” - reż. Sławomir Fabicki
Dramat – opowieść o losach 19-latka z biednej, śląskiej rodziny, który musi dokonać ważnych wyborów moralnych. Próbuje uczciwie zarobić pieniądze, aby w ten sposób pomóc w uzyskaniu prawa do legalnego pobytu Ukraince, w której się zakochał. Uczciwość okazuje się jednak o wiele trudniejsza, niż mógł przypuszczać... Debiutancki film nie został, wbrew oczekiwaniom, nagrodzony na festiwalu w Gdyni. Uhonorowało go za to inne gremium – był polskim kandydatem do tegorocznego Oscara.

***

Imprezy towarzyszące:

Happening Jerzego Kaliny
Urodzony w 1944 roku artysta jest akcjonerem, performerem, twórcą scenografii, wielokrotnie nagradzanych filmów, reżyserem teatralnym, autorem witraży; przygotowywał m.in. ołtarze polowe podczas wizyt Jana Pawła II i oprawę plastyczną pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki. J. Kalina związany był z Tarnowem – mieszkał tu w latach 1958-65, uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, następnie studiował na warszawskiej ASP (malarstwo i tkanina eksperymentalna). Jak stwierdza Maryla Sitkowska z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zajmują go problemy zniewolenia i ograniczeń egzystencjalnych, które próbuje przełamać środkami sztuki, postawionej w bezpośredniej konfrontacji z codziennymi realiami.
Ulice Tarnowa, 20 maja

Przegląd filmów z udziałem Jana Machulskiego
Przewodniczący jury 21 TNF (urodzony w 1928r), w wieku 26 lat debiutował jako aktor, a dziesięć lat później jako reżyser teatralny. Od 33 lat jest wykładowcą na Wydziale Aktorskim łódzkiej PWSFTiT. Zdobywca m.in. Złotej Żaby na Camerimage 2003 i Offskara – Polskiej Nagrody Kina Niezależnego (2005). Kinomanom zawsze będzie się kojarzył m.in. z takimi filmami jak (jako aktor bądź reżyser): „Wyspa Złoczyńców”, „Sublokator”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Polskie drogi”, „Vabank” i „Vabank II czyli Riposta”, „Kingsajz”, „Szwadron”, „Psy”, „Psy II: Ostatnia krew”, „Kiler”, „Kilerów 2-óch”, „Superprodukcja” czy „Vinci”.
Wieczorne projekcje na tarnowskim Rynku od 20 do 23 maja

Wideo-art Lecha Majewskiego „Krew Poety”
Absolwent PWSFTViT w Łodzi, wcześniej studiował malarstwo na ASP. Członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Reżyserowane przez niego filmy i spektakle były wysoko oceniane przez krytyków filmowych w Wielkiej Brytanii i USA. W 1990 roku na zaproszenie przeniósł się do Hollywood, by podjąć współpracę ze studiem Davida Lyncha. W 1996 roku L. Majewski był jednym z producentów filmu opartego na jego scenariuszu – „Basquiat”, w którym zagrali m.in. Gary Oldman, Benicio del Toro, Dennis Hopper, Tatum O’Neil, Courtney Love i David Bowie jako Andy Warhol. Z kolei jego „Wojaczek” objechał festiwale m.in. w Rotterdamie, Berlinie, Jeruzalem, Rio de Janeiro, Londynie, Mexico City, Sao Paulo, Nowym Jorku, Montrealu i Los Angeles, zdobywając ponad 20 nagród, w tym tytuł Najlepszego Europejskiego Niezależnego Filmu w roku 2000 w Barcelonie, Najlepszego Filmu Europejskiego w Corato i Grand Prix w Kłajpedzie. Artysta sięgnął również w stronę opery, reżyserując m.in. „Króla Ubu” z muzyką Krzysztofa Pendereckiego; premiera została uhonorowana Złotą Maską. L. Majewski to także autor powieści, poeta oraz kompozytor – w 1996 roku wspólnie z Józefem Skrzekiem stworzył muzykę i libretto do autobiograficznej opery „Pokój Saren”.
Artysta jest autorem plakatu tegorocznej TNF. W Galerii TCK zobaczymy jego wideo-art „Krew poety”, prezentowaną dotąd na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (2007) oraz w nowojorskiej Museum Of Modern Art. Na projekt składa się unikalna sekwencja 33 wideoartów prezentowanych symultanicznie, które, w opinii kuratora MoMA Laurenca Kardisha „poruszają zaniedbane przez inne media, niezagospodarowane obszary psyche współczesnego człowieka”.
Wystawa videoartu czynna w TCK od 20 – 26 maja

Kino Młodego Widza
Przedpołudniowy przegląd najpiękniejszych polskich filmów dla dzieci (5 – 10 lat), połączony z warsztatami. Dodatkowo Jury Dziecięce przyzna swoją nagrodę – statuetkę „Malowanego Koguta”.
Projekcje w kinie Marzenie w dniach 21-23 maja

Koncert plenerowy
Koncert „Seriale, seriale...” w wykonaniu Krzysztofa Herdzina, Mariusza Bogdanowicza i Piotra Biskupskiego, z udziałem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Usłyszymy także muzykę filmową Henri Seroka, z udziałem kompozytora i orkiestry. Henri Seroka jest mieszkańcem Stanów Zjednoczonych, narodowości belgijskiej, ale polskiego pochodzenia. W rodzimych produkcjach jego muzykę słyszymy m.in. w „Zabij mnie glino”, „Sztuce kochania”, „U Pana Boga za piecem”, „To ja, złodziej” czy w „Karierze Nikodema Dyzmy”.
Rynek, 24 maja, godz. 20:30

Otwarta debata
„Ośrodki kultury a kultura filmowa” – tak zatytułowano debatę o wpływie festiwali i przeglądów organizowanych w mniejszych ośrodkach, na kształtowanie kultury. Wezmą w niej udział krytycy i organizatorzy festiwali filmowych.
Sala Lustrzana, 25 maja, godz. 16:00

Muzyka Filmowa Wojtka Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego Tych panów specjalnie przedstawiać nie trzeba: W. Waglewski (m.in. Osjan, I’Ching) – dwukrotny laureat „Fryderyków” i „Paszportu Polityki”; M. Pospieszalski (współpraca m.in. z Maanamem, Stanisławem Sojką, Anna Marią Jopek, 2Tm2,3), autor muzyki do filmów „Sezon na leszcza” i prezentowanego na tegorocznej TNF „Co słonko widziało” – wystąpią razem, w plenerowym koncercie, wraz z jedynym w swoim rodzaju, istniejący od dwudziestu dwóch lat zespołem VooVoo i jego gośćmi.
Rynek, 25 maja, godz. 20:30

Gala Finałowa - Muzyka Filmowa Krzesimira Dębskiego Zakończenie XXI Tarnowskiej Nagrody Filmowej i plenerowy koncert z udziałem kompozytora i Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Kompozytor jest autorem muzyki do niezliczonej ilości filmów – m.in. „Starej Baśni”, „W pustyni i w puszczy”, „Ogniem i mieczem”, „Deja Vu”, „Kingsajz”, seriali „Na dobre i na złe”, „Złotopolscy”, „Na Wspólnej”.
Rynek, 26 maja, godz. 20:30

Posłuchaj zapowiedzi festiwalu. Kolejno mówią: o programie konkursu, nowinkach festiwalowych i nagrodach - mówi Anna Grygiel, o programie imprez towarzyszących TNF i oczekiwaniach organizatorów - mówi jeden z jurorów Jerzy Armata i na koniec, o skali przedsięwzięcia i jego tegorocznym budżecie - mówi dyrektor TCK Tomasz Kapturkiewicz: (((mp3)))
(PD,MP)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 15:47:22
IP          : 18.188.241.82
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html