To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Morvay w Budapeszcie   -   06/5/2007
Podobnie jak to miało miejsce w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, po raz pierwszy na Węgrzech, pokazano obrazy autorstwa Gabriela Stanisława Morvay`a współczesnego malarza, którego życie i twórczość oscylowała pomiędzy Polską, Francją, Włochami i Hiszpanią. Wystawa “Powrót do kraju nigdy nie widzianego” otwarta została w Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii w Budapeszcie; gościem honorowym wernisażu była pani Joanna Stempińska, ambasador RP na Węgrzech. Sylwetkę i dokonania artystyczne Morvaya przedstawił dyrektor tarnowskiego muzeum Adam Bartosz.

Ogloszenie

Jest to już czwarta edycja wystawy, która rok temu – w kwietniu, miała miejsce w Villa Badia w Leno, w siedzibie Fondazione Dominato Leonense w pobliżu Cremony. Kolejno obrazy Morvay`a prezentowane były w salach tarnowskiego Ratusza na wystawie „Gabriel Morvay – powrót” (październik 2006 – styczeń 2007), a od lutego do końca marca br. w salach Oddziału Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Bochni, współpracującego z włoskim bankiem kredytowo-kooperacyjnym Cassa Padana z siedzibą w Leno, wspierającym Fundację i propagującym sztukę rejonu Doliny Padańskiej, gdzie przez wiele lat mieszkał i tworzył Morvay.
Dzięki trwającej od ponad roku współpracy Muzeum Okręgowego w Tarnowie z Ogólnokrajowym Samorządem Mniejszości Polskiej na Węgrzech, reprezentowanym przez dra Konrada Sutarskiego, mogło dojść do tej wystawy, także w Budapeszcie. Autorem scenariusza tej ekspozycji, jest profesor historii sztuki pani Maria Balsach – Dyrektor Katedry Sztuki i Kultury Współczesnej Uniwersytetu w Gironie (Hiszpania), autorka większości publikacji i tekstów o Morvay`u, która osobiście znała malarza. Mieszkał w jej domu rodzinnym, przyjaźnił się z jej rodzicami, ona także kilkakrotnie została uwieczniona na jego płótnach. Prezentowane obrazy pochodzą z dwóch prywatnych, włoskich kolekcji: adwokata Emilio Azzini z Casalmaggiore (26 płócien) i profesora Angel Amezketa z Rzymu (10 obrazów). Obydwaj panowie, są obecnie właścicielami większości obrazów Morvay`a, związanych z jego pobytem we Włoszech i tzw. włoskim okresem twórczości, prezentowanych na omawianej wystawie.

Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii w Budapeszcie, jest stosunkowo młodą, bo działającą od 9 lat placówką. Jej statutowym zadaniem, jest poszukiwanie i przedstawianie polsko-węgierskich związków, na przestrzeni tysiąca lat wspólnej, europejskiej historii. W oddanych rok temu do użytku, po gruntownym remoncie i modernizacji salach wystawowych, spełniających wszystkie wymogi współczesnej ekspozycji muzealnej, prezentowane są przede wszystkim polskie hungarica i węgierskie polonica. Także oddany w depozyt fragment tarnowskiej Panoramy Siedmiogrodzkiej. I w tym kontekście, znalazło się tutaj doskonałe miejsce do prezentacji twórczości Gabriela Morvay`a, którego ojciec był z pochodzenia Węgrem. I podobnie, jak to miało miejsce w życiu Morvay`a, uosabiającego wizerunek współczesnego obywatela zjednoczonej Europy, wystawa przygotowana została przez Hiszpankę (malarz żył i został pochowany w Sabadell, w Hiszpanii), prezentuje włoski okres jego twórczości (właścicielami obrazów są Włosi) i poprzez Polskę i Tarnów (miejsce jego narodzin i ojca Kazimierza, który przed II wojną był konserwatorem sztuki w Muzeum w Tarnowie), dotarła Węgry – skąd wywodził się ród Morvay`a ze strony ojca.
Przy powstaniu wystawy współpracowały ze sobą instytucje, organizacje i fundacje z różnych zakątków Europy: Bank Cassa Padana i Fondazione Domonato Leonense w Leno (Włochy), Muzeum Okręgowe w Tarnowie (Polska), Instytut Cervantesa w Budapeszcie, Instytut Polski w Budapeszcie, oraz Fundacja Dla Mniejszości Narodowych i Etnicznych a także Ogólnokrajowy Samorząd Mniejszości Polskiej na Węgrzech. Przygotowania do tej ekspozycji, zorganizowanej dzięki osobistemu zaangażowaniu i także przy wsparciu finansowym wiernych przyjaciół artysty, właścicieli obrazów, zjednoczyło we wspólnym działaniu dawnych i przysporzyło mu nowych przyjaciół.

Morvay, do tej pory znany był wyłącznie we Włoszech i w Hiszpanii. Teraz przyszła kolej na Polskę i Węgry. Artysta, poprzez swe obrazy, po wielu latach, odbywa podróż, tym razem do miejsc swego pochodzenia. Po Polsce, Węgrzech, być może przyjdzie kolej na Łotwę, skąd wywodziła się jego matka – rzeźbiarka Jadwiga Essers i Paryż, który malarz wybrał na miejsce swej ucieczki z reżymu komunistycznego, w 1956 roku. Odnosząc sukces artystyczny poza granicami Polski jest przykładem kosmopolity, dla którego malarstwo stało się sposobem na życie, wykraczającym daleko poza terytorium kraju rodzinnego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, April 20, 2024 03:34:39
IP          : 18.119.126.80
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html