To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   We Włoszech o polskim papieżu i Jego Ojczyźnie   -   08/5/2007
29 kwietnia 2007 roku w zabytkowej Villa Badia, w siedzibie Fondatione Dominato Leonense w Leno, w pobliżu Bresci, w północnych Włoszech, będzie miało miejsce otwarcie wystawy „Karol Wojtyła – człowiek i jego ziemia”. Wystawa potrwa do końca czerwca br. Część ekspozycji przygotowało tarnowskie Muzeum Okręgowe.

Ogloszenie
>

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwszą stanowią archiwalne zdjęcia Karola Wojtyły, z lat 1952 -1954, gdzie w gronie przyjaciół wędrując po Beskidach i Bieszczadach, uczestniczył w wyprawach turystycznych, rowerowych i spływach kajakowych. Organizatorem tego fragmentu wystawy jest Wydawnictwo i Studio Filmowe „Anima Media” z siedzibą w Bielsku-Białej, współproducent m.in. filmu o Papieżu „Tryptyk Rzymski”, wyświetlanego obecnie na ekranach polskich kin. Zdjęcia te zimą, można było oglądać na wystawie w budynkach Arsenału, w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie (w Polsce pod tytułem „Prowadzi nas szlakami prawdy”). Po Leno, wystawa ta pojedzie do Rzymu i Bolonii. Towarzyszy jej album: „Karol Wojtyła. Wiara, droga, przyjaźń. Wędrówki z przyjaciółmi (1952-1954)”. Od 18 maja br., polska edycja wystawy będzie prezentowana na Zamku Królewskim w Warszawie.
Druga część ekspozycji, została poświęcona ziemi Papieża, czyli Małopolsce. Ten człon wystawy został opracowany i przygotowany przez pracowników Muzeum Etnograficznego w Tarnowie: panią Urszulę Gieroń, Danutę Ceterę, Patrycję Wietrzyk, a część poświęcona kulturze romskiej – przez dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie – Adama Bartosza. Tworząc scenariusz tarnowskiej ekspozycji, wybrano eksponaty, które ze względu na swoje szerokie spektrum mogą przybliżyć obcokrajowcom – w tym przypadku Włochom, kulturę materialną i tradycję naszego regionu, właśnie poprzez przykłady tradycyjnej, nieprofesjonalnej sztuki ludowej. Stąd na wystawie znajdą się współczesne obrazy malowane na szkle, autorstwa Anny Słowińskiej z Kościeliska, 27 drewnianych i często polichromowanych rzeźb ludowych przedstawiających czynność i prace przy gospodarstwie (np. Żniwiarze, Międlenie lnu, Cięcie drewna), tradycyjne zawody (np. Kowal, Harmonista, Skrzypek), czy wreszcie przedstawienia o tematyce religijnej (np. Chrystus Frasobliwy, Papież, Majówka, Matka Boska). Kolejne prace to malarstwo ludowe (26 obrazów olejnych), przedstawiające pory roku i towarzyszące im cykliczne zajęcia i prace przy gospodarstwie, a także obrzędy ludowe (np. Kolędnicy, Wigilia). Na wystawie znajdą się również przykłady rękodzieła artystycznego, zdobionego w sposób charakterystyczny dla Zalipia (wszystko malowane w kwiaty, ceramika i użytkowe przedmioty z drewna). Całość uzupełnią zdjęcia z Zalipia, pokazujące obejścia gospodarstw i wnętrza domów, typowe dla tego miejsca, określające jego „geniusz loci”. Zarówno obrazy na szkle, jak i zjawisko kulturowe wsi Zalipie, są wyjątkowe także w skali naszego kraju. To także sztandarowe przykłady polskiej ludowej sztuki, tak bliskiej sercu ojca świętego – Jana Pawła II. Ta sztuka, w rejonie Małopolski, w niemal niezmienionej formie, przetrwała do naszych czasów.

Ze względu na martyrologiczne wątki, bardzo bliskie sercom Polaków, które odcisnęły niezatarte piętno na świadomość społeczną – niemalże wszystkich Polaków, a także na życiorys samego ojca świętego, wystawę wzbogacono o sekcję związaną z Romami i miejscem ich męczeństwa i zakłady w okresie II wojny światowej, w pobliskiej Szczurowej. Całość uzupełniają archiwalne zdjęcia ukazujące tradycyjne zawody i styl życia Cyganów, który powoli odchodzi w niepamięć i zachował się jedynie na dawnych kliszach i pożółkłych fotografiach.
Muzeum w Tarnowie, poprzez prezentowany wybór, a także różnorodność wątków tematycznych w tym, pochodzących w jedynej w Europie – romskiej kolekcji muzealnej, pozwoli zobaczyć postać Papieża, jako człowieka w kontekście kraju, z którego pochodził i który na zawsze pozostał bliską Jego sercu ziemią – Małopolską.

Żeby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego taka wystawa i w takim miejscu, należy cofnąć się o rok wstecz. Dokładnie w kwietniu, upływa rok od otwarcia wystawy poświęconej polskiemu malarzowi Gabrielowi Stanisławowi Morvayowi, która zapoczątkowała współpracę pomiędzy Muzeum Okręgowym w Tarnowie a Bankiem Cassa Padana i Fondazione Dominato Leonense z siedzibą w Leno. O tym, że we Włoszech znajdują się prace tarnowianina, że tu mieszkał, tworzył i oprócz swoich prac, pozostawił liczne i wierne grono przyjaciół, propagatorów jego sztuki, dowiedzieliśmy się właśnie rok temu. Od tej pory tarnowskie Muzeum, zorganizowało w Ratuszu wystawę „Gabriel Stanisław Morvay – powrót. 1934, Tarnów - 1988, Sabadell”. Wystawie prezentowanej na przełomie roku (październik 2006 – styczeń 2007), towarzyszył katalog prac malarza, a samemu wernisażowi spektakl teatralny w reżyserii rzymianina - Alberto Macchi. Po Tarnowie, dzięki zaangażowaniu pracowników działu sztuki, wystawa ta prezentowana była w Bochni, w salach Oddziału Krakowskiego Banku Spółdzielczego z którym Cassa Padana, podpisało umowę o współpracy, a aktualnie można ją oglądać w Muzeum i Archiwum Węgierskiej Polonii w Budapeszcie. W trakcie wernisażu wystawy podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Tarnowem a Casalmaggiore we Włoszech, miastami związanymi z życiem i twórczością Morvaya.

Jesienią ubiegłego roku, dyrektor Muzeum - Adam Bartosz brał udział w konferencji „Dama Bianca”, w zamku Padeernello, prezentując Zamek w Dębnie i jego Białą Damę. Pracownicy Banku i Fundacji, kilkakrotnie odwiedzili Tarnów. To właśnie, w trakcie jednej z wizyt, podczas oglądania zbiorów muzealnych, w towarzystwie dyrektora banku – pana Luigi Pettinati, zrodził się pomysł wystawy etnograficznej w Leno. Współudziałowcy banku Cassa Padana, jednego z ważniejszych banków kredytowo-kooperacynych we Włoszech, zostali odpowiednio przygotowani do odbioru wystawy o Papieżu i jego ziemi. Na początku marca br., grupa licząca około 400 osób, odwiedziła Małopolskę. Oprócz Krakowa, Włosi mogli zobaczyć inne miejsca związane z Polską i Papieżem, m.in. Wadowice, a także Jasną Górę, Częstochowę, Łagiewniki i Oświęcim. W ostatnim czasie włoska ekipa filmowa nakręciła film o Polsce - Małopolsce, który będzie emitowany w trakcie trwania wystawy w Leno. Cała wystawa, zarówno przygotowana przed „Anima Media”, jak i przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, adresowana jest do „Pokolenia Jana Pawła II.”

Dzięki zbiorom i pracownikom tarnowskiego muzeum, Tarnowowi znów przypadł zaszczyt reprezentowania Polski, tym razem we Włoszech, w niewielkim Leno, w pobliżu Bresci, przed może niezbyt liczną, ale za to bardzo świadomą społecznością, która została znakomicie przygotowana do odbioru prezentowanej ekspozycji.
Wystawę objął patronatem Konsul Polski w Mediolanie, Adam Szymczyk.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 07:14:22
IP          : 18.221.208.183
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html