To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Ministerstwo milczy, szanse maleją ...    -   21/5/2007
-Sytuacja wokół i wewnątrz Zakładów Azotowych jest zła - ocenia poseł Aleksander Grad, przewodniczący sejmowej komisji skarbu. Poseł poinformował w poniedziałek dziennikarzy, że ministerstwo skarbu nie odpowiada na poselskie zapytania dotyczące przyszłości tarnowskich "Azotów". Niepokoi go również sytuacja w samej firmie, jego zdaniem zarząd firmy nie wywiązuje się z obietnic wypłat nagród z zysku pracownikom ZAT. Zdaniem posła coraz mniej realny jest scenariusz giełdowej prywatyzacji ZAT jeszcze w tym roku. Z tą ostatnią diagnozą nie zgadza się poseł PiS, Edward Czesak.

Ogloszenie
>

W ubiegłym tygodniu minął kolejny termin, w którym Ministerstwo Skarbu było zobowiązane do odpowiedzi sejmowej komisji skarbu na zapytania dotyczące przyszłości Zakładów Azotowych w Tarnowie. Strona rządowa nadal nie przedstawiła żadnych konkretów dotyczących największego przedsiębiorstwa w naszym regionie mówi poseł Grad i przypomina, że pod koniec marca w Mościcach odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji skarbu. Jej członkowie, w jednogłośnie przyjętym stanowisku, wystąpili do premiera o „pilne przedstawienie sposobu i harmonogramu likwidacji Nafty Polskiej z możliwością realizacji prywatyzacji Zakładów Azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie przed zakończeniem likwidacji Nafty Polskiej” oraz jak najszybszego określenia ścieżek prywatyzacyjnych obu spółek wraz z podaniem harmonogramu ich realizacji. - Rząd miał 30 dni na odpowiedź. Pod koniec kwietnia wiceminister Paweł Szałamacha poprosił o przesunięcie o dodatkowe kilkanaście dni. Termin minął w ubiegłym tygodniu, odpowiedzi nadal jednak nie ma - dodaje przewodniczący sejmowej komisji skarbu.
Aleksander Grad oświadcza zatem: "Jako przewodniczący, zdecydowałem się na oficjalne ponaglenie. Moją intencją jest nie tylko zachowanie standardów prawnych przez stronę rządową, ale przede wszystkim względy społeczne. Pracownicy firmy oraz mieszkańcy Tarnowa i regionu mają prawo wiedzieć, jaka będzie przyszłość zakładu. Jest to tym istotniejsze, że w zeszłym roku wstrzymano prywatyzację przedsiębiorstwa, pozbawiając pracowników 10 tysięcy złotych premii, a samą firmą kilkuset milionów złotych na inwestycje. Ludzi nie można traktować przedmiotowo i skazywać ich na życie w niepewności.
Zaniepokojenie musi budzić fakt, iż rząd nie podejmuje zdecydowanych kroków, które zapewniłyby spokojną przyszłość Azotom nie wykorzystując najlepszego ku temu okresu – dobrej koniunktury w przemyśle chemicznym. Tym bardziej że zauważalny jest już jej spadek.
Wyjaśnienia wymagają powody zmniejszenia o niemal 4 miliony złotych kwoty, która w formie nagrody z wypracowanego w zeszłym roku zysku, miała trafić do tych, którzy ten zysk wypracowali. Rada Nadzorcza zdecydowała, że pieniądze te trafią do akcjonariuszy – czyli przede wszystkim do Nafty Polskiej (łącznie mają otrzymać z Azotów 10 milionów). Niemal równocześnie podejmuje się decyzje o zwiększeniu wynagrodzeń dla członków rad nadzorczych spółek zależnych od ZAT za udział w posiedzeniach. Na przykładzie Tarnowa jaskrawo widać także złą praktykę obsadzania Rad Nadzorczych ludźmi, którzy swoim postępowaniem podważają zaufanie załogi do tego gremium. Dowodem na to, jest choćby zapis ze stanowiska związków zawodowych, którzy podkreślają, że „członkowie rady nie mają z Zakładami Azotowymi, poza comiesięcznym pobieraniem pensji, nic wspólnego”.
Dzieje się to w sytuacji, gdy załoga od kilku miesięcy nie może wybrać przedstawicieli do Rady Nadzorczej."


Poseł Grad ujawnił też podczas poniedziałkowej konferencji prasowej informację, z której wynika, że władze giełdowe planują debiut emisyjny ZAT dopiero w roku 2008. - Coraz więcej wskazuje zatem, że do prywatyzacji nie dojdzie w tym roku. A to, przy jednoczesnej sprzedaży Kędzierzyna i gasnącej koniunkturze w branży, oznacza, że Zakłady Azotowe tracą kolejne szanse na dobrą prywatyzację i rozwój - podkreśla poseł PO. Posłuchaj wypowiedzi Aleksandra Grada: (((mp3)))

Według posła PiS Edwarda Czesaka (członka sejmowej komisji skarbu) nie ma jednak zagrożeń dla procesu prywatyzacji największego tarnowskiego przedsiębiorstwa. Według niego wszystko zmierza do szczęśliwego finału a prace, związane z wprowadzeniem Azotów na giełdę w tym roku przebiegają, zgodnie z harmonogramem. Posłuchaj wypowiedzi posła Czesaka: (((mp3)))
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, May 9, 2025 18:31:43
IP          : 13.59.149.79
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html