Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Sanguszkowie w Porębie Radlnej   -   29/5/2007
W poniedziałek, 28 maja w Porębie Radlnej gościli księżna Claude i książę Paweł Snaguszkowie. Dostojnych gości podejmowali proboszcz parafii w Porębie Radlnej ks. Kazimierz Dudek oraz wójt Grzegorz Kozioł.

Ogloszenie

Księżna Claude i książę Paweł Sanguszkowie odwiedzili przede wszystkim kościół parafialny, który ma dla rodziny nich wartość sentymentalną. Kiedy na początku XX wieku książę Eustachy Sanguszko i jego żona Konstancja doczekali się wreszcie męskiego potomka – Romana - jako wotum wdzięczności ufundowali świątynię, która do dziś służy mieszkańcom Poręby Radlnej jako kościół parafialny. Odwiedzenie kościoła Sanguszkowie planowali już od dłuższego czasu. Pośrednikiem pomiędzy mieszkającą w Brazylii rodziną a parafią był mieszkający w Krakowie hrabia Maciej Krasicki, który towarzyszył księciu Pawłowi i jego matce podczas wizyty. Zwiedzano przede wszystkim świątynię, gdzie goście szukali śladów przeszłości. Wyrazili swoją radość z faktu, że kościół znajduje się w bardzo dobrym stanie, a troskę o niego wykazuje nie tylko parafia, ale również władze gminy.

Sanguszkowie prosili o prywatnych charakter spotkania, obyło się więc bez przemówień i oficjalnych powitań; spotkanie na plebanii miało charakter kameralny, niemniej jednak nie zabrakło czasu na rozmowę. Rozmawiano zarówno o przeszłości, teraźniejszości, jak i przyszłości; ze strony książąt padła deklaracja o podtrzymywaniu kontaktów zarówno z parafią, jak i gminą. Sanguszkowie podkreślali swoją wolę współpracy w gminą, która mogłaby zmaterializować się podczas realizacji wspólnych inicjatyw. Wójt Grzegorz Kozioł, który z wykształcenia jest historykiem, podkreślał wielką rolę takich spotkań w procesie wychowania młodzieży w szacunku dla przeszłości.
Księżna Claude i książę Paweł wyrazili także swoje zadowolenie z faktu, że po tak wielu latach nareszcie mogą odwiedzać miejsca, które wiążą się z tradycję ich rodu – nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie. Jak podkreślał książę Paweł, Poręba Radlna dla rodziny Sanguszków ważna jest jeszcze z innego powodu. Tu znajdował się nie zachowany do dzisiejszych czasów dwór myśliwski, który w przekazach i dokumentach rodzinnych utrwalił się jako miejsce, gdzie można było odpocząć i miło spędzić czas. (pp)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(30-05-2007) future :
dwór myśliwski nie istnieje, ale są jeszcze - na szczęście - ruiny zamku na Górze św. Marcina w Tarnowie. Może nie mniejszym sentymentem książe Paweł i księżna Klaudia Sanguszkowie obdarzą i to miejsce, bądź, co bądź siedzibę rodu Tarnowskich i ostatnich właścicieli Tarnowa właśnie Sanguszków. Uszanują wolę księcia Pawła przekazującego w 1938 r. ruiny Zamku i przyległego terenu miastu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-05-2007) prezes :) :maniak1717@interia.pl 
Ruiny ZAMKU przekazal Miastu 11.11.1938 książe Roman Sanguszko, dziadek wizytującego Tarnów Pawła. Niestety wnuk nie znalazł chwilki czasu aby spotkać się osobiscie z władzami, mimo wcześniejszych ustaleń. Osobę, która napisała komentarz oraz wszystkich innych nieobojętnych na los zabytków serdecznie zapraszamy do naszego Stowarzyszenia Zamek Tarnowski.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-05-2007) prezes :
Podaję kontakt do Stowarzyszenia Zamek Tarnowski - e-mail : maniak1717@interia.pl, tel: 0609 484 321

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-05-2007) żal :
Nie znalazł czasu. A byłoby takie piękne zdjęcie. Razem potomek niegdyś nam panujacego książęcego rodu i aktualnie panujący Ryszard Pierwszy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-05-2007) tarnowianin :
Prezesie, cóż za maniery !Księstwo było prywatnie na zaproszenie Porębian a nie Tarnowian !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947