Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   P(rywatna) K(omunikacja) S(amochodowa)   -   20/2/2004
W Tarnowie i powiecie tarnowskim większość zarejestrowanych autobusów znajduje się już w rękach prywatnych przewoźników. PKS i MPK utraciły monopol na świadczenie usług transportowych. W ciągu kilku minionych lat liczba autobusów w Tarnowie i powiecie tarnowskim znacznie wzrosła i wynosi obecnie 693. Tylko 302 autobusy mają dawni wielcy przewoźnicy - PKS i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - spółka z o.o.

Ogloszenie

Jeśli weźmie się pod uwagę tylko liczbę pojazdów kursujących w pow. tarnowskim, to będzie ona jeszcze mniejsza - o 40 (tyle ma ich bocheńska filia tarnowskiego PKS-u). Pewną częścią autobusów dysponują jeszcze niektóre zakłady pracy.
Ponad połowę zarejestrowanych autobusów mają firmy prywatne regularnie świadczące swoje usługi przewozowe. Konkurencja na tym polu jest coraz ostrzejsza. - Oczywiście, odczuwamy to na własnej skórze, ale trudno obrażać się na sam fakt konkurencji. Jest ona wpisana w ten ustrój, w naszym państwie działa wolny rynek - mówi Zdzisław Janik, dyrektor przedsiębiorstwa PKS w Tarnowie.

Prywatną konkurencję odczuwa też MPK. Przetargi na świadczenie usług przewozowych na niektórych miejskich bądź podmiejskich liniach wygrywają czasem także prywatne firmy transportowe.

W przeszłości między różnymi przewoźnikami dochodziło do ostrych scysji, jedni drugich posądzali o nieuczciwą konkurencję. Dzisiaj wiele wątpliwości usuwa obowiązująca ustawa Prawo przewozowe.
- Ustawa, owszem, jest, otwartą kwestią pozostaje problem, czy wszystkie jej zapisy są przez wszystkich przestrzegane - twierdzi dyrektor Janik.

Krzysztof Mądel jest współwłaścicielem jednej z największych prywatnych firm przewozowych w powiecie. - Rzeczywiście, kiedyś między prywatnymi i dawnymi państwowymi przewoźnikami dochodziło do wielu nieporozumień, lecz obecnie jest w zasadzie porządek. Sprawy związane z organizacją komunikacji znalazły się w niezależnych rękach, koordynuje je urząd marszałkowski. Ktoś w końcu zrozumiał, że tak właśnie powinno być.

Zdaniem wielu pasażerów, prywatna komunikacja ma przede wszystkim tę zaletę, że potrafi zaproponować niższe ceny biletów za przejazdy. Jej wadą jej mniejsza regularność kursów i - w wielu przypadkach - zły stan techniczny autobusów.
Obecnie z wnioskiem o dopłaty do biletów na przejazdy ulgowe, których zasady określone są w ustawie, mogą występować do urzędu marszałkowskiego wszyscy przewoźnicy. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy to czynią. Być może - z jakichś powodów - niektórych odstrasza perspektywa bardzo skrupulatnej kontroli księgowości firmy. (ziob)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(20-02-2004) zwlennik jakości :
Często obserwuję tych prywatnych przewoźników i niestety nie tylko widzę, ale i czuję jakimi pojazdami oni dysponują. To w ogromnej większości całkowity złom, na którym ktoś nakleił barwne folie. Nie chodzi mi tu o firmy przewozowe z tradycją jak MPK, PKS czy nawet firma p.Mądla, ale o te pozostawiąjące po sobie czarną smugę "pojazdy", które z trudnością pokonują każde wzniesienie. Zastanawiającym jest fakt, kto i gdzie wyknuje przeglądy i dopuszcza te pojadzy do ruchu /dziwnie większość ma rejstrację spoza Tarnowa/ . Czy naprawdę nie ma takich służb, które mogłyby wyeliminować je z naszych dróg?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-02-2004) RYGLICZANIN :PIOTR812OP.PL 
6 DLA FIRMY MĄDEL ONI SA NAJLEPSI A JAKIE AUTOBUSY W PKSACH W TAKICH JEZDZI SIE ZA GRANICE.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-02-2004) Smyrdyk smyrdyk :
zwlennik jakości lekko przesadza zapewne ma kogoś w PKS-ie i troche mu żal a niby PKS-y to same super sprawne autka nie kopca i są takie zadbane że hej. Nie przesadzajmy z tymi sądami. Każdy się boryka z kłopotami finansowymi a firmy prywatne udowadniają że nadmiernie rozbudowana administracja w takiej firmie jest poprostu zbędna. Przez to mogą być tańsi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl