To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Szukanie winnych wypadku    -   13/6/2007
Nie milkną echa niedzielnego wypadku lotniczego żużlowców Unii na lądowisku pod Górą Św. Marcina. Przyczyny wypadku bada komisja lotnicza i prokuratura. Analizowany jest m.in. wątek dotyczący zamknięcia lądowiska przed dwoma tygodniami. Prezes Aeroklubu Aleksander Rajski porusza z kolei zgłaszany przez niego już dawno problem konieczności wycinki drzew okalających lotnisko. W tej sprawie kilka razy zwracał się do prezydenta miasta, jako właściciela pasa gruntów. Ten jednak stanowczo oddala zarzuty, mówiąc, że to nie miasto jest decydentem w tej sprawie, a konserwator. Przy okazji, rzecznik prasowy magistratu zarzuca prezesowi Rajskiemu kłamstwo.

Ogloszenie

W swoim komunikacie zatytułowanym "Parada kłamstw w obliczu tragedii" Piotr Filip, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta, stwierdza m.in., że "(...)Prezes Aeroklubu Ziemi Tarnowskiej doskonale i od dawna wie, że jedyną instytucją kompetentną do rozwiązania problemu jest tarnowska Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, nie zaś Prezydent Miasta Tarnowa. Wynika to z faktu, iż teren parku wokół pałacu Sanguszków, jak i sam pałac wpisane są do rejestru zabytków. Stosowne przepisy w tej sprawie obowiązują od kwietnia 2004 roku, wydaje się więc, że to wystarczający okres czasu, aby się z nimi zapoznać.(...) Temat wycinki drzew na terenie lądowiska był w styczniu bieżącego roku przedmiotem opinii konserwatorskiej. Z jej treści wynika, że sporządzony przez Aeroklub Ziemi Tarnowskiej wniosek przede wszystkim zawierał błędy formalne i był niezgodny z zapisami ustawy o ochronie przyrody. Ponadto Andrzej Cetera, Kierownik Delegatury, poinformował, iż nawet w przypadku prawidłowo sporządzonego wniosku opinia konserwatora będzie negatywna, ze względu na „merytoryczne przeciwwskazania.” Opinia konserwatora datowana jest na 19 stycznia 2007 roku. Nie ma więc żadnego powodu, aby w czerwcu, po upływie blisko pół roku, Aleksander Rajski publicznie twierdził, że to władze miasta, nie reagują na jego apele.
Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała wystosował do służb konserwatorskich apel o wycinkę drzew i poprawę warunków bezpieczeństwa na tarnowskim lądowisku, ale na tym możliwości jego formalnych działań zostały praktycznie wyczerpane. Służby miejskie na wniosek i prośbę Aeroklubu opracowały opinię dendrologiczną drzew rosnących przy ulicy Błotnej, na jej podstawie obniżono korony 19 drzew o około cztery metry. Uwagi, iż władze miasta nie interesowały się problemem, czy lekceważyły go w tej sytuacji wydają się najdelikatniej mówiąc absurdalne. (...)
Reasumując – nie ma powodu kłamać, że władze miasta, obecne, czy poprzednie, lekceważąc pisma i apele przyczyniły się do tragicznego wypadku, nie jest również dobrym obyczajem tłumaczenie własnej inercji i bezczynności cudzymi niedopatrzeniami".

Poproszony o komentarz do zarzutów rzecznika, Aleksander Rajski nie chce ich komentować. Zwraca jedynie uwagę na to, że Aeroklub nie jest stroną w rozmowach z Konserwatorem, bo to Miasto jest właścicielem gruntów. Prezes Rajski przyznaje, że zdaje sobie sprawę z negatywnej opinii Pana Konserwatora, ale - według niego - to Miasto jest jedynym podmiotem, do którego mogą trafiać oficjalne prośby i monity o interwencję w tej sprawie.

Posłuchaj wypowiedzi prezydenta Ścigały na ten temat: (((mp3)))


fot. M.Stańczyk
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 03:17:16
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html