To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   67 rocznica transportu   -   13/6/2007
13 czerwca uroczystością w tarnowskim Ratuszu rozpoczęły się obchody 67 rocznicy wyjazdu z Tranowa pierwszej grupy ponad 700 więźniów do KL Auschwitz. Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała uhonorował kilkunastu byłych więźniów „Tarnowskimi Dukatami”. Po spotkaniu w Ratuszu więźniowie, przedstawiciele władz, poczty sztandarowe oraz uczestnicząca w obchodach młodzież przemaszerowali pod Pomnik I Transportu, gdzie złożono kwiaty. 14 czerwca rocznicowe obchody odbędą się w Oświęcimiu na terenie dawnego obozu.

Ogloszenie

12 byłych więźniów KL Auschwitz uhonorowanych zostało „Tarnowskimi dukatami” w 67 rocznicę wyjazdu z Tarnowa pierwszego transportu więźniów do hitlerowskiego obozu śmierci. Uroczystości rocznicowe odbyły się w tarnowskim Ratuszu 13 czerwca. Wzięli w nich udział byli więźniowie, członkowie ich rodzin, przedstawiciele władz miasta i powiatu tarnowskiego, kombatanci, delegacje młodzieży, a także chór „Puellae Orantes”, który uświetnił uroczystość krótkim koncertem. Wspomnieniami z okresu pobytu w Auschwitz podzielił się z uczestnikami Michał Ziółkowski, tarnowianin mieszkający na co dzień w Sopocie, który trafił do obozu z drugim transportem – z więzienia w Nowym Wiśniczu. Po spotkaniu w Ratuszu uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik I Transportu, gdzie złożono wiązanki kwiatów. –Tarnowianie nigdy nie zapomnieli i nie zapomną o Waszej tragedii. Potwierdzeniem tych słów może być liczba obecność młodych ludzi, którzy w przyszłości kultywować będą pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed dziesięcioleci – mówił do byłych więźniów prezydent Ryszard Ścigała. W imieniu tych ostatnich podziękował organizatorom i władzom miasta Józef Paczyński, więzień Auschwitz, uczestnik pierwszego transportu.
14 czerwca odbędą się rocznicowe uroczystości na terenie byłego obozu Auschwitz – Birkenau. Na program uroczystości złożą się m.in.: wmurowanie kamienia węgielnego z więzienia w Tarnowie pod Kopiec Pamięci, uroczystości przy budynku I Transportu, przemarsz uczestników na teren byłego obozu KL Auschwitz oraz nabożeństwo ekumeniczne w intencji ofiar przy “Bloku Śmierci”, pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Tadeusza Rakoczego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, June 19, 2024 03:26:05
IP     : 100.28.2.72
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html