To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Traktorem dookoła świata    -   16/6/2007
Ten szalony pomysł zrodziło przypadkowe spotkanie na pakistańskim bezdrożu ciągnika marki Ursus. Prawdopodobnie nie była to fatamorgana. W każdym razie, w kilka lat później karkołomna koncepcja “przyoblekła się w ciało”, czy może raczej “w silnik” oraz w coś, co w przypadku maszyny rolniczej od biedy można nazwać karoserią. Tak w lutym 2002 roku rozpoczęła się “Traktoriada”, czyli podróż dookoła świata Ursusem model 6013.

Ogloszenie
>

Pierwszego dnia zakończonych właśnie “Dni otwartych” Wyższej Szkoły Biznesu, gościli w Tarnowie, na zaproszenie uczelni, członkowie tej wyprawy – Beata Kaczor i Marcin Obałek. Zapraszamy do wysłuchania obszernej i jak sądzimy ciekawej rozmowy z inicjatorem całego przedsięwzięcia.

Wyprawa dookoła świat trwa nadal – zmieniają się miejsca, z przerwami zmienia się ekipa, niezmienny pozostaje jedynie On, Ursus, wszędzie wzbudzając sensację, ogromne i ciepłe zainteresowanie miejscowej ludności oraz lokalnych mediów. Okazuje się, że wykwit polskiej myśli technicznej, mimo licznych usterek i pozbywania się coraz to nowych elementów wyposażenia sprawuje się całkiem nieźle, bijąc rekordy prędkości i wysokości, o których zapewne nie śniło się konstruktorom. W Ameryce Południowej wyprawie “stuknęło” na liczniku pierwsze 20 tysięcy kilometrów, a tu jeszcze parę kontynentów pozostało do zaliczenia, podobnie jak liczne przygody czy... badania naukowe i odkrycia – jak te, które przytrafiły się w dorzeczu Amazonki.
Trochę dziwnie jest tylko słuchać o tym, jak grupa Bumar, zajmująca się przemysłem zbrojeniowym, aktualny właściciel firmy Ursus, domaga się... zwrotu pojazdu. Zapewne gdyby poznańscy zapaleńcy złożyli podobną propozycję odbycia pionierskiej podróży maszyną rolniczą dookoła świata zachodniemu producentowi ciągników, z pewnością by niemało na tym zarobili, zamiast dopłacać, ale to już taka nasza polska specyfika.

Organizatorzy i uczestnicy nietypowej podróży to członkowie Stowarzyszenia Popierania i Rozwoju Wiedzy o Ochronie Środowiska “Czysty Świat” w Poznaniu, które oprócz działań edukacyjnych, czy akcji sprzątania, prowadzi badania przyrodnicze i archeologicznne na Nizinie Boliwijskiej, nad rzeką Rio Beni (dorzecze Amazonki) - “Polska Ekspedycja Amazońska oraz badania etnograficzne plemion indiańskich w Ameryce Południowej. Stowarzyszenie przygotowuje również wystawy – np w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu, Muzeum Podróżników im. T. Halika czy Muzeum Etnograficznym w La Paz w Boliwii. Obecnie organizowane są w Polsce pokazy multimedialne adresowane do dzieci i młodzieży szkolnej w ramach projektu “Odkrywamy wspólnie bogactwo naturalne i kulturowe świata”. Pokazy dotyczą Ameryki Południowej – zagadnień, ciekawostek z dziedziny przyrody, geografii, kultury i podróży. Dla uczestników przygotowane są pamiątkowe pocztówki, zakładki, a dla szkoły – plakat informacyjny; podczas prezentacji zobaczyć i dotknąć można oryginalne eksponaty, stroje, instrumenty muzyczne, ozdoby. Zainteresowane placówki mogą zaprosić uczestników wyprawy w terminie do 30 lipca. Niewykluczone także, że w przyszłym roku specjalna wystaw przygotowana będzie na potrzeby tarnowskiego Muzeum Etnograficznego.
Szczegółowe informacje – na stronie: www.traktoriada.org

Zapraszam do obejrzenia kilku wybranych przez moich rozmówców zdjęć z ich podróży Ursusem oraz z wystawy, którą ogladać można było w WSB: zobacz foto(kliknij tutaj)
Możesz też posłuchać obszernego, dwuczęściowego wywiadu, który przeprowadziłem z pomysłodawcą wyprawy Marcinem Obałkiem. W tle – fragmenty utworów grupy Bolivia Manta:
(((mp3))) - część I
(((mp3)))- część II

M. Poświatowski
na zdjęciu autor tekstu, ubrany w ponczo na tle innych eksponatów "traktoriadowej" wystawy w WSB
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, October 18, 2021 14:50:15
IP     : 3.234.211.61
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html