To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Biskup Budzik sekretarzem generalnym Episkopatu   -   17/6/2007
Biskup Stanisław Budzik, dotychczasowy biskup pomocniczy naszej diecezji, były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, został wybrany nowym sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Zastąpił na tym stanowisku biskupa Piotra Liberę, który po objęciu diecezji płockiej złożył rezygnację z zajmowanego dotychczas urzędu.

Ogloszenie

Wyboru nowego sekretarza dokonali członkowie Konferencji Episkopatu Polski, którzy uczestniczą od 15 czerwca w 340. Zebraniu Plenarnym w Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim.
"Chociaż moja kadencja wygasa dopiero w przyszłym roku, jednak Rada Stała Episkopatu Polski uważała, że ze względów praktycznych byłoby lepiej, aby wybrać nowego sekretarza, który będzie mógł na pełny czas przebywać w Warszawie. Zupełnie podzielam te racje" - powiedział KAI biskup Libera.

Sekretarz generalny Episkopatu tworzy wspólnie z przewodniczącym i jego zastępcą prezydium Konferencji Episkopatu. Wybierany jest spośród członków konferencji na pięcioletnią kadencję. Funkcję tę może pełnić nie dłużej niż przez dwie kolejne kadencje. Bp Piotr Libera - który pełnił już drugą kadencję jako sekretarz generalny KEP - 2 maja br. został mianowany biskupem płockim.(KAI)

Biskup Stanisław Budzik urodził się 25 kwietnia 1952 roku w Łękawicy k. Tarnowa. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1977 z rąk bp. Jerzego Ablewicza. Był m.in. dyrektorem diecezjalnej Caritas, sekretarzem Komisji Episkopatu ds. Wydawnictw Katolickich, członkiem Rady Programowej tarnowskiego Radia Dobra Nowina i dyrektorem diecezjalnego wydawnictwa "Biblos". Studiował m.in. w KUL i na Wydziale Teologicznym w Insbrucku, habilitację uzyskał w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 1998 roku do nominacji biskupiej w roku 2004 był rektorem seminarium w Tarnowie i wykładowcą teologii dogmatycznej w tamtejszym Instytucie Teologicznym. W Episkopacie Polskim był do tej pory delegatem ds. Ruchu Światło-Życie. Motto jego biskupiego zawołania brzmi: "In virtuti crucis" ("W mocy krzyża").
Jest miłośnikiem poezji Staffa, Herberta i ks. Twardowskiego; słucha muzyki poważnej (zwłaszcza Mozarta) jeździ na nartach, pływa, wędruje pieszo i na rowerze.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 27, 2021 23:42:39
IP     : 35.175.107.77
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html