Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Jubileusz u Misjonarzy   -   23/2/2004
Każdy tarnowianin bez trudu potrafi wskazać kościół księży Misjonarzy przy ul. Krakowskiej, z charakterystycznymi dwiema wieżami. Księża Misjonarze wybudowali go na początku ubiegłego wieku, zaraz po tym, gdy przybyli do Tarnowa na zaproszenie ówczesnego biskupa tarnowskiego Leona Wałęgi. Było to 100 lat temu. Na pamiątkę tamtych wydarzeń ksiądz biskup Wiktor Skworc odprawił w sobotę jubileuszową mszę świętą w kościele księży Misjonarzy przy ul. Krakowskiej.

Ogloszenie

"Oto wreszcie nasi misjonarze, którzy upadną do stóp Waszej Królewskiej Mości ofiarując swe pokorne służby" - pisał św. Wincteny a Paulo w 1651 r. przysyłając do Polski pierwszych księży ze swego zgromadzenia. W Tarnowie pierwsi księża misjonarze św. Wincentego pojawili się w 1904 r.

W połowie listopada 1903 ówczesny biskup tarnowski Leon Wałęga przybył do Krakowa, zwracając się z prośbą do ówczesnego Wizytatora Zgromadzenia Misji ks. Józefa Kiedrowskiego, o Księży do pracy w Tarnowie. Przybyło ich na początku dwóch i zamieszkali przy ul. Bernardyńskiej, korzystając z kościółka na Burku. W 1904 r księża misjonarze rozpoczęli budowę swojej świątyni na gruncie ofiarowanym przez księżnę Konstancję Sanguszkową. Budowa kościoła - charakterystyczny przykład negotyku w wydaniu Jana Sasa-Zubrzyckiego - i domu zgromadzenia trwała niespełna 3 lata. Święty Wincenty a Paulo postawił przed Zgromadzeniem Misji trzy zadania: pracę nad własnym uświęceniem, głoszenie Ewangelii ubogim i pomaganie duchowieństwu w nabywaniu cnót i wiedzy potrzebnej w stanie kapłańskim.

Od 100 lat misjonarze są wierni temu posłaniu, choć zadania te w dzisiejszych czasach zostały rozwinięte i na nowo zinterpretowane. Dziś prawie 18 tysięczna wspólnota prowadzona przez tarnowskich misjonarzy to prawdziwy - jeżeli można użyć takiego sformułowania - "kombinat duszpasterski". Nie sposób policzyć na palcach obu rąk różnych form (także swoiście awangardowych) troski o pożytek doczesny i wieczny tak parafian, jak i mieszkańcow Tarnowa. Bardzo prężne są tam: Caritas, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich czy Akcja Katolicka. Pod dachem wincenteńskiej rodziny prowadzi się też poradnictwo rodzinne. Spotykają się tu grupa Anonimowych Alkoholików AA i rodzin współuzależnionych AlAnon. Tu siedzibę ma sekcja medyczna Pomocy Maltańskiej, zawsze widaoczna choćby w organizowanej przy par. Świętej Rodziny grupie pielgrzymkowej PPT. Codziennie wieczorami klub młodzieżowy "Na pięterku" odwiedzają jego stali i nowi bywalcy. Popołudniami funkcjonuje w kilkunastu salach Centrum Młodzieży "U Siemachy". Parafia jest centrum organizacyjnym tarnowskiego Hospicjum Domowego im. bł. Fryderyka Ozanama. Funkcjonuje tu też Kasa Wzajemnej Pomocy, Bank Pracy oraz Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców. Od stu lat księża Misjonarze służą tarnowianom i są też znani z wielu niekonwencjonalnych akcji. Kilka lat temu rozpropagowali na przykład zbiórkę makulatury, która prowadzona jest do dziś. Każdy, kto odwiedzi tę parafię, zauważy za domem parafialnym rząd charakterystycznych plastikowych pojemników z napisem "makulatura".
To tylko część inicjatyw działających od 100 lat w Tarnowie księży misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Co przyniesie kolejne stulecie?

W sobotę w parafii św. Rodziny, z okazji jubileuszu, została odprawiona msza święta, której przewodniczył biskup tarnowski. Dopełnieniem Jubileuszowej Mszy był wspaniały koncert. Kantatę w stylu barokowym "Św. Jan Boży" Mirosława Gąsieńca wykonali : jako solista o. Tomasz Jarosz (baryton) Redemptorysta z Krakowa, Chłopięco-Męski Chór Katedralny "Pueri Cantores Tarnovienses".
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(23-02-2004) Uczennica :
wasz artykol uratowal mi zycie!!! tz. tak to bym miala nieprzyjemnosci w szkole:P

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-03-2004) 777 nls :
A Karuka pamiętacie? To on tak pięknie przed świętami powiedział: "Spowiadajcie się wcześniej , nie oczekujcie z tym do samego końca , bo potem te wieśniaki ze wsi przyjadą , i co oni nam zostawią - kurę , jajka ? Nie oni nam zostawią swoje grzechy" Piękne słowa ...i takie głębokie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl