Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tajne więzienia CIA?   -   03/7/2007
27 czerwca, podczas trzeciej sesji obrad Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu odbyła się debata nad raportem szwajcarskiego senatora Dicka Marty’ego, w którym jest mowa o istnieniu w latach 2003-2005 tajnych więzień CIA w Polsce i Rumunii. Przyjęty przez Zgromadzenie raport stwierdza m.in. że najwyższe władze obu krajów o tym wiedziały, wskazuje konkretne nazwiska polityków, którzy byli poinformowani o tajnych transportach osób podejrzewanych o terroryzm oraz nielegalnych działaniach prowadzonych przez służby specjalne. Szeroko komentowana w zagranicznych mediach była wypowiedź senator Urszuli Gacek (PO), członka Delegacji Parlamentarnej RP, która podczas dyskusji nazwała raport „thrillerem pełnym politycznych fikcji”.

Ogloszenie
>

Zdaniem pani senator raport Marty’ego formułuje tezy i oskarża bez przedstawiania konkretnych dowodów na istnienie tajnych więzień CIA w naszym kraju. Urszula Gacek zarzuciła autorowi raportu szukanie sensacji i zwróciła uwagę na to, że pomimo zaproszenia autor raportu nawet nie odwiedził w Polsce miejsc, które opisuje. Mimo polskich protestów dokument został przez Zgromadzenie przyjęty – odrzucono liczne poprawki przedłożone przez delegacje Polski i Rumunii. Zgromadzenie Parlamentarne w przyjętej rezolucji wyraziło zaniepokojenie naruszaniem przez niektóre państwa praw człowieka i ukrywanie tego faktu, w imię walki z terroryzmem oraz zaleciło państwom europejskim niedopuszczanie w przyszłości do podobnych sytuacji oraz poddanie działań służb specjalnych jak największej kontroli. Parlamentarzyści z Polski i Rumunii w całości odrzucili raport, załączając do niego oddzielną opinię.

O raporcie i wystąpieniu Urszuli Gacek pisały m.in.: „Pravda”, francuskie „DNA”, „Le Point”, „La Tribune”, rumuński „Adevarul”, „Jurnalui National” i „Gardianul”, szwajcarska gazeta „Neue Zurcher Zeitung” oraz zagraniczne agencje prasowe Reuters, AGI, AIA. Francuski „Les Derniers Nouvelles d Alsace” (DNA) w wydaniu z 28 czerwca pisał m.in. iż o ile pierwszy raportu Marty’ego, poddany pod głosowanie rok temu nosił tytuł „Domniemane tajne więzienia i nielegalny transfer więźniów między państwami członkowskimi Rady Europy”, o tyle z drugiego raportu znikło jedno słowo: „domniemane”. Według tego dokumentu tajne więzienia należały do programu CIA „HVD – High Value Detainees – „niezwykle ważni więźniowie”; program ten miał na celu transfer i przetrzymywanie poza wszelką procedurą sądową osób podejrzanych o terroryzm. Według raportu w więzieniach tych stosowano tortury. ”-Przeczytałam raport jednym tchem” - powiedziała dziennikarzowi „DNA” Urszula Gacek. -„To fascynująca fikcja polityczna. Znakomity przykład teorii spisku z dużą dawką antyamerykanizmu. Nie możemy szukać sensacji. Musimy szukać prawdy. Przedstawcie konkretne dowody!”. Na łamach tej samy gazety autor raportu ripostuje: ”Mój raport nie jest kryminałem. Moje źródła są anonimowe, aby je chronić. Poza tym, nie wszystko się na nich opiera: istnienie tajnych lotów zostało udowodnione w oparciu o przeprowadzone przez nas analizy planów lotów”..

Rezolucja przyjęta przez PE zwraca się do państw członkowskich, aby ”nie odgrywały w przyszłości żadnej roli zarówno w wyrażaniu zgody na transportowanie przez ich terytoria osób przetrzymywanych nadal w Guantanamo, jak i przetrzymywaniu tych osób”. Położony został także nacisk na ”rehabilitację i odszkodowania dla ofiar”. Rezolucja została przyjęta przez ZPRE większością 124 głosów ”za”, przy 37 ”przeciw”.

Cóż, po raz kolejny potwierdza się teza, że demokratycznie można ustalić wszystko – nawet że czarne jest białe. Z wielkiej afery wyszło wielkie nic i póki co nie znaleziono dowodów na istnienie tajnych więzień. Decyzja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy to nic innego jak wyraz antyamerykańskich fobii i polityczny prztyczek wymierzony w Polskę – postrzeganą jako swoisty, amerykański „koń trojański” w UE.
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(03-07-2007) M.Wietrzyk :
Uważam , że istnienie tajnych więzień czy baz to nic złego. Wręcz przeciwnie! Istnienie takich obiektów może być bardzo przydatne. Sądzę, że w Polsce były lub są (pewnie te które były już zostały zlikwidowane i przeniesione w inne miejsca). Trzeba zatem odróżnić dwie sprawy:1) tajne więzienia 2) przetrzymywanie ludzi bez wyroków. Jeżeli mamy do czynienia z tym drugim to USA nieuchronnie chyli się ku upadkowi bo zaczyna łamać zasady dawno w USA obowiązujące. Jeżeli jednak uznać osoby przetrzymywane w więzieniach(bazach) za jeńców wojennych -cóż... niektórzy Niemieccy żołnierze wrócili z ZSRR dopiero w połowie lat 50-tych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-07-2007) M.Wietrzyk :
W drugim zdaniu poprzedniego postu chodziło oczywiście o tajne więzienia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl