Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Rektor biskupem   -   24/2/2004
Ks. prof. Stanisław Budzik, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie został dziś mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Tę decyzję ogłosił w południe w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie biskup tarnowski Wiktor Skworc. 51-letni ks. Budzik, doktor habilitowany teologii dogmatycznej jest m.in. konsultorem Rady Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich.

Ogloszenie
>

Urodził się 25 kwietnia 1952 roku w Łękawach k. Tarnowa. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1997 z rąk bp. Jerzego Ablewicza. Był m.in. dyrektorem diecezjalnej Caritas, sekretarzem Komisji Episkopatu ds. Wydawnictw Katolickich, członkiem Rady Programowej tarnowskiego Radia Dobra Nowina i dyrektorem diecezjalnego wydawnictwa "Biblos".
Studiował m.in. w KUL i na Wydziale Teologicznym w Insbrucku, habilitację uzyskał w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 1998 roku jest rektorem seminarium w Tarnowie i wykładowcą teologii dogmatycznej w tamtejszym Instytucie Teologicznym.
Jest miłośnikiem poezji Staffa, Herberta i ks. Twardowskiego; słucha muzyki poważnej (zwłaszcza Mozarta) jeździ na nartach, pływa, wędruje pieszo i na rowerze.
Ks. Budzik przyjął swoją nominację "ze zdumieniem, wdzięcznością, ale i z niepokojem".
Zaraz po ogłoszeniu nominacji ks. Budzik wyznał, że przyjmuje ją ze zdumieniem i wdzięcznością za zaufanie okazane przez Kościół, Papieża, nuncjusza apostolskiego i prezbiterium diecezji tarnowskiej. - Nie obce jest mi też uczucie niepokoju i lęku, czy to zaufanie nie przerasta moich możliwości fizycznych i duchowych - powiedział biskup nominat Budzik. Dlatego prosił wszystkich o modlitwę, aby mógł się dobrze przygotować do pełnienia tego zadania.
Z kolei ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc wyraził wdzięczność Papieżowi za przydzielenie diecezji tarnowskiej biskupa pomocniczego. Przyznał, że spodziewano się nominacji po odejściu bp. Jana Styrny do Elbląga. - Diecezja tarnowska jest bardzo wymagająca, pracy duszpasterskiej ogrom - podkreślił bp Skworc.
Hierarcha jest przekonany, że 52-letni biskup nominat jest do tej posługi dobrze przygotowany, gdyż pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w diecezji, a przez ostatnich 6 lat kształtował pokolenia kapłanów jako rektor seminarium duchownego. Bp Skworc wyraził też nadzieję, że w osobie ks. Bp. Budzika znajdzie dobrego, wytrwałego i skutecznego współpracownika.
Bp Budzik przyjmie sakrę biskupią z rąk biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca w sobotę, 3 kwietnia br. w bazylice katedralnej w Tarnowie.
Ordynariusz tarnowski poinformował też, że nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie zostanie ks. Wiesław Lechowicz, dotychczasowy prefekt w seminarium.
Jedynym do dziś biskupem pomocniczym w naszej diecezji był Władysław Bobowski. Biskupem seniorem jest Józef Gucwa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(24-02-2004) mario :
Liczylem na Kogos innego :(

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-02-2004) pawel :
a co za roznica?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-02-2004) Rzedzinianin :
A co na to ks. dr SOJKa ???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2004) georg :
I kto tych wszystkich pasibrzuchów utrzyma.Naród ledwo zipie z każdej strony go rzeźbią a tu jeszcze jeden do nakarmienia z naszych podatków

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2004) Naród :
Właśnie! Kolejny do wykarmienia! Nie wystarczy, że musimy utrzymywać georga z naszych podatków?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl