To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Biskup chce rozmawiać z lefebrystami   -   12/7/2007
Katolicka Agencja Informacyjna poinformowała dziś, że biskup Wiktor Skworc zamierza spotkać się z lefebrystami. - Myślę o spotkaniu z lefebrystami - ujawnił w rozmowie z KAI biskup tarnowski Wiktor Skworc. Na terenie diecezji tarnowskiej żyje kilkudziesięcioosobowa grupa osób, związanych z Bractwem św. Piusa X (założonym przez ekskomunikowanego abp Lefebvre), które spotykają się na swojej Mszy św. w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tuchowie.

Ogloszenie

Planowane przez biskupa spotkanie ma związek z ogłoszonym w sobotę dokumentem Papieża Benedykta XVI, znoszącym ograniczenia w sprawowaniu przez kapłanów Mszy Trydenckiej (łacińskiej Mszy ogłoszonej przez św. Piusa V jako Msza Wszechczasów, przyp. inTARnet.pl). Zdaniem bp. Skworca decyzja Papieża jest krokiem w kierunku "wprowadzenia ludzi przywiązanych do tej tradycji z powrotem do Kościoła". Dodał jednocześnie, że problem nie dotyczy tylko liturgii ale kwestionowania przez lefebrystów całego Vaticanum II.
Swoim gestem biskup chciałby, jak podkreśla, przyczynić się do powrotu lefebrystów do pełnej jedności z Kościołem. O statusie tej wspólnoty w Kościele katolickim biskup rozmawiał w Watykanie podczas wizyty polskich biskupów "ad limina" w 2005 r. Kilka tygodni później, w specjalnym komunikacie ostrzegł wiernych, że za gromadzenie się na nabożeństwach sprawowanych przez lefebrystów grozi ekskomunika.
Jak czytamy w informacji KAI - Biskup Tarnowski nie ma pewności czy lefebryści dobrze zrozumieją gest Benedykta XVI i uczynią krok, by znaleźć się w Kościele rzymskokatolickim, któremu przewodzi papież. "To pytanie jest otwarte, nie ma na nie odpowiedzi, musimy odczekać" - dodał.
Hierarcha zadeklarował, że chciałby uczynić jakiś gest w kierunku lefebrystów. "Biskup odczuwa ból, kiedy jest w diecezji jakaś grupa ludzi, która nie w pełni zachowuje jedność z Kościołem i biskupem" - wyznał w rozmowie z KAI.
W komunikacie KAI czytamy dalej, że bp Skworc myśli o spotkaniu z liderami działającego na terenie jego diecezji Bractwa św. Piusa X. "Jesteśmy ludźmi dialogu, dlaczego nie mielibyśmy czynić tego wobec tych chrześcijan, katolików, którzy troszkę inaczej patrzą na sprawy liturgii i Kościoła. Może to coś da, nie wiem" - powiedział.
Pod koniec 2005 r. bp Skworc przyznał w rozmowie z KAI, że Bractwo św. Piusa X "zapuszcza macki w diecezji tarnowskiej, zdobywa ludzi świeckich i próbuje tworzyć kaplice". Kilka tygodni później (w odpowiedzi na ogłoszenie prasowe informujące o sprawowaniu w Tuchowie mszy świętej w tradycyjnym, przedsoborowym rycie - przyp. inTARnet.pl) tarnowska Kuria wydała oświadczenie stwierdzające, że kaplica w Tuchowie nie jest kaplicą Kościoła rzymskokatolickiego, "należy do schizmatyckiego Bractwa św. Piusa X, które zerwało łączność ze Stolicą Apostolską, odrzuca postanowienia Soboru Watykańskiego II i nie przyjmuje poleceń Ojca Świętego".
W oświadczeniu podkreślano, że uczestniczenie we Mszy św. i przyjmowanie Komunii Świętej podczas liturgii sprawowanej przez lefebrystów jest "niegodne", zaś uczestnictwo w nabożeństwach organizowanych w tuchowskiej kaplicy "stanowi poważne naruszenie jedności Kościoła", jest nieposłuszeństwem wobec Stolicy Apostolskiej i biskupa diecezjalnego i grozi ekskomuniką.(KAI)

***

Z pełną treścią papieskiego dokumentu Motu proprio „Summorum Pontificum” z 7 lipca AD 2007 i Listem Papieskim, towarzyszącym dokumentowi można zapoznać się : TUTAJ.

Zachęcamy też do skorzystania z zasobów naszego portalu. Temat aktywności lefebrystów na terenie naszej diecezji i ich polemik z Biskupem Tarnowskim gościł na naszych stronach wielokrotnie. W grudniu 2005r. przeprowadziliśmy m.in. obszerny wywiad z Przeorem Bractwa św. Piusa X na Polskę ks. Karlem Stehlinem. Korzystając wówczas z obecności pana Jacka Jurka, jednego z inicjatorów powstania kaplicy Bractwa w Tuchowie, zapytaliśmy m.in., czy Ksiądz Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej był informowany o takim pomyśle i w jaki sposób ? Zapytaliśmy również, czy ksiądz Stehlin zabiegał w Kurii o jakieś spotkanie dotyczące kaplicy i swojej działalności na terenie diecezji tarnowskiej ?
Posłuchaj odpowiedzi na to pytanie: (((mp3))) .
Zapraszamy do zapoznania się z całością tego wywiadu: kliknij tutaj.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 27, 2021 21:58:27
IP     : 35.175.107.77
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html