To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Inwalida lepszym pracownikiem ?   -   26/7/2007
Odruchy serca w dzisiejszym świecie są niezwykle cennym darem, jakim możemy obdarzyć innych, zwłaszcza tych, którzy sami nie są w stanie sobie pomóc. Do takich szlachetnych czynów możemy zaliczyć deklarację radnego Roberta Wardzały, iż będzie on zbierał podpisy przeciwko dyskryminowaniu osób niepełnosprawnych. Wszystko to bardzo piękne, ale... bez sensu.

Ogloszenie

Zdaję sobie sprawę, że posypią się za chwilę na moją głowę gromy i święte oburzenie zapanuje wśród inTARnautów w związku z tym co będzie napisane. Postaram się jednak wytłumaczyć z takiego postawienia sprawy.

Skupmy się może na dostępie do pracy i kariery zawodowej osób niepełnosprawnych. Jest rzeczą oczywistą, że zostaliśmy obdarzeni różnymi talentami i różnymi możliwościami ich rozwijania, tak jak w biblijnej przypowieści pewien człowiek przywołał swoje sługi i „Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności...”. Każdy więc dysponuje innymi zdolnościami, cechami ciała i charakteru, które czynią go niepowtarzalna istotą ludzką. Stąd też na świecie nie ma dwóch takich samych ludzi i bezcelowym wydaje się mówienie o równości między nimi. Wykorzystując zatem swoje zdolności, chęci i warunki w jakich się znajdują, ludzie kształtują swoje życie. Każdy może czynić to, co chce (nie naruszając praw innych osób) i chyba każdy chciałby robić to do czego jest predysponowany. Nadszedł czas zadać sobie pytanie, czy człowiek, który jest zdolnym biologiem i jednocześnie słabym piłkarzem może rozwijać swoje umiejętności piłkarskie? Oczywiście może, ale czy jest sens, by wykonywał gigantyczną pracę na boisku i siłowni w efekcie podnosząc swoje umiejętności do poziomu gracza z klasy B, podczas gdy ten sam czas mógłby poświęcić na pracę biologa zapewniającą mu zdobycie Nagrody Nobla i dokonanie jakiegoś pożytecznego odkrycia? Jest rzeczą oczywistą, że wybór drogi, którą podąża człowiek zależy od jego indywidualnych upodobań, ale nie może on domagać się wtedy przyznania Nobla za grę w piłkę.

Podobnie jest z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Są wśród ludzi niepełnosprawnych wybitne umysły, nieprzeciętni menadżerowie, światowej sławy uczeni, prawnicy itd. itp., ale są też ludzie o zdolnościach przeciętnych. Proszę więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy którykolwiek pracodawca zatrudni gorszego pracownika i zrezygnuje z lepszego nawet gdyby ten był niepełnosprawny? Nie, gdyż to, czy ktoś jest niepełnosprawny nie ma znaczenia, jeżeli praca, która zostaje pracownikowi powierzona zostaje dobrze wykonana. Jaki zatem sens ma protestowanie przeciwko dyskryminowaniu osób niepełnosprawnych w dostępie do pracy i kariery zawodowej? Jeżeli ktoś nie ma zdolności w danej dziedzinie życia to głupotą jest zaganianie go na siłę do takiej czy innej pracy, w której będzie się czuł źle. Tak samo zmuszanie pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych pozbawione jest sensu, gdyż zatrudnienie powinno wynikać z przydatności pracownika do danej pracy a nie z zadekretowania takiego stanu przez urzędnika.

W związku z powyższym mam pytania do pana radnego Roberta Wardzały. Czy kiedykolwiek w swojej karierze sportowej zatrudniał niepełnosprawnych mechaników? Czy kiedykolwiek ścigał się w trakcie zawodów (ligowych, indywidualnych) z niepełnosprawnym żużlowcem? Jeżeli na którekolwiek z pytań odpowiedź jest przecząca to znaczy, że radny Wardzała według kryteriów, którymi sam się posługuje popierając protest, "dyskryminował" niepełnosprawnych albo przyczyniał się w sposób pośredni do ich "dyskryminacji".

Proponuję jednak, nie zajmować się medialnie efektownymi działaniami, ale zacząć od siebie, czyli od budynków należących do miasta, publicznych chodników, ulic, placów, schodów. Ile mamy w Tarnowie, zjazdów i podjazdów dla wózków inwalidzkich? Ile mamy poręczy i wind ułatwiających dostanie się na wyżej położone miejsca? Sądzę, że jest jeszcze sporo do zrobienia w tej kwestii, zaś protesty osoby bądź co bądź uczestniczącej w sprawowaniu władzy wyglądają jak protest przeciwko samemu sobie. Bardzo oryginalne, choć historia Polski zna już takie przypadki.

Na koniec wróćmy jeszcze do sprawy zaspakajania potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeżeli rzeczywiście jest tak, że co piąty mieszkaniec Małopolski jest niepełnosprawny to trzeba sobie zdać sprawę, że jest to duży 650 tysięczny rynek zbytu dla produktów i usług nakierowanych na osoby niepełnosprawne. Tutaj powinno wrzeć od walki o niepełnosprawnych klientów, ale jakoś niczego takiego niestety nie widzę, co każe przypuszczać, że albo potrzeby osób niepełnoprawnych nie są tak wielkie, jak można by sądzić albo nie jest niepełnosprawnych tak wielu jak się podaje. Oczywiście wszystko zależy od tego, kogo statystyki uwzględniają jako niepełnosprawnego, ale to już temat na inny tekst.
(GR)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, July 19, 2024 08:35:26
IP     : 3.238.116.201
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html