To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: (r)
  
   Tropiciel   -   26/7/2007
W dzikiej, pierwotnej Ameryce, na 500 lat przed przybyciem Kolumba, toczy się epicka bitwa między miłością i nienawiścią, która odmieni pragnienia jednego człowieka i przyszłość całego narodu. Małemu Wikingowi udaje się ocaleć jako jedynemu rozbitkowi z łodzi, która roztrzaskała się o amerykańskie wybrzeża w trakcie wyprawy po niewolników. Mimo jasnych włosów i obcego języka – oraz przekonania, że jest wysłannikiem zła – dziesięciolatek zostaje przygarnięty przez Indian Wampanoag, którzy wychowują go na sprawnego myśliwego i wojownika.

Ogloszenie

W zgrzebnych czasach późnego Gomułki w Polsce nie było komiksów, ba - traktowane były jako symbole ogłupiającej kultury amerykańskiej i na każdym niemal kroku tępione. Tymczasem wśród ówczesnej młodzieży szkolnej, przynajmniej w moim kręgu, krążyły zeszyty komiksów drukowanych w warszawskich drukarniach na zamówienie jakiegoś skandynawskiego wydawcy. Były to - na przykład - opowieści o Tarzanie, który walczył w afrykańskiej dżungli z zastępami eksploratorów uzbrojonych w monstrualnej wielkości broń maszynową. O co chodziło, nie wiedzieliśmy, bowiem dymki wypełnione były tekstem w obcym języku, ale kompozycja obrazków i emanujące emocjami wizerunki bohaterów robiły ogromne wrażenie.
Marcus Nispel pochodzi z Niemiec, jest dziarskim czterdziestolatkiem, który przyjechał do Stanów po raz pierwszy w 1984 roku jako stypendysta Fulbrighta. Od 1989 roku realizuje filmy reklamowe i wideoklipy, wielokrotnie wyróżniane na festiwalach i w prestiżowych rankingach (m.in. jest czterokrotnym laureatem MTV Music Video Award). Jako twórca sprawdzony w sztuce budowania nastroju i operowania kolorem otrzymał propozycję nakręcenia pełnometrażowego filmu fabularnego. Jego remake "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" sprzed trzech lat zarobił w Ameryce ponad 80 mln dolarów (przy kosztach własnych poniżej 10 mln) i dalsze ponad 25 mln na świecie (bez dystrybucji wideo). Nispela obwołano nowym geniuszem kina i zaoferowano nowy projekt: remake norweskiego filmu, który w 1987 roku otrzymał nominację do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego.
"Tropiciel" Nilsa Gaupa ma swoje miejsce w historii filmu. Nie tylko dlatego, że to jeden z najbardziej znanych filmów norweskich na świecie (w Polsce był emitowany na różnych kanałach telewizyjnych, jest także dostępny na płycie DVD), ale przede wszystkim dlatego, że jest to pierwszy film fabularny w języku saami, czyli lapońskim. Gaup jest Lapończykiem i realizował "Tropiciela" z zamiarem przekazania uniwersalnych wartości lapońskiej tradycji. Jego film to opowieść o nastolatku z X wieku, który był świadkiem zagłady swojej rodziny z rąk barbarzyńskich najeźdźców. Uratowany przez szamana z sąsiedniej wioski, wkrótce potem schwytany przez barbarzyńców i zmuszony do wskazania kryjówki innych Lapończyków, myli tropy i rozprawia się z wrogami na krawędzi zaśnieżonej przepaści.
Urzekający surowym pięknem film kilkakrotnie bywał przedmiotem zabiegów adaptacyjnych, które jednak nie zakończyły się powodzeniem - do czasu, kiedy hollywoodzcy właściciele praw nie spotkali Nispela. To on zasugerował, by akcję przenieść do Ameryki Północnej, wykorzystując historyczne przekazy o podboju kontynentu przez Wikingów i rozwiniętej cywilizacji Indian ze szczepu Wampanaog. W efekcie otrzymaliśmy historię młodego Wikinga, który wychował się wśród Indian, i teraz - w obliczu nowego nordyckiego najazdu - musi wybierać między dawnymi pobratymcami a przybraną ojczyzną. Chociaż nakręcony przez Europejczyka i z udziałem międzynarodowej obsady, film jest amerykański i bez trudu można przewidzieć finał opowieści. Można też postawić "Tropiciela" obok "Apocalypto" Mela Gibsona i "300" Zacka Syndera, by mówić o fali (nurcie?) filmów o cichych i spokojnych cywilizacjach uginających się pod naporem barbarzyńców. Tylko po co? Przecież mimo dość zaawansowanej wiedzy historycznej na temat Wikingów i Indian Wampanaog w X wieku, Nispela zafascynowało nie starcie dwóch ciekawych cywilizacji, ale historia poszukiwania zemsty za śmierć przybranych rodziców, poszukiwania, które przynosi bohaterowi szeroko rozumianą dojrzałość. Dlatego zamiast na scenografię i obrzędowość większy nacisk kładzie się tu na akcję, wartko opowiedziany bieg wydarzeń. A że Nispelowi ciągle blisko do poetyki teledysku, subtelny w swym surowym pięknie norweski "Tropiciel" w jego ujęciu zamienia się w ekranowy komiks - przyznać trzeba - dynamiczny i miejscami nawet efektowny. Kiedy jednak usłyszałem Indian mówiących po angielsku, zaś Wikingów po norwesku, przeniosłem się pamięcią w kąt szkolnego boiska sprzed 40 lat, gdzie wraz z kolegami tłumaczyliśmy sobie, co też ci dziwni faceci w korkowych kaskach i oficerkach, z wielkimi karabinami w rękach mają do powiedzenia odzianemu w lamparcią skórę Tarzanowi.

Recenzja Kamila Rudzińskiego - Kino
Premiera : 2007.06.01
USA, 2006
Przygodowy/Akcja, 100 min.
Reżyseria: Marcus Nispel
Obsada: Karl Urban, Russell Means, Moon Bloodgood, Jay Tavare, Clancy Brown

Więcej informacji: kliknij tutaj
Seanse w :
Kinie Millennium
Kinie Marzenie
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, November 29, 2021 08:59:47
IP     : 52.90.49.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html