Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Leczenie szpitala   -   25/2/2004
Zawarcie ugody z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz zaciągnięcie niskooprocentowanych kredytów, z równoczesnym wycofaniem się z ,drogich" pożyczek - to obecnie najważniejsze z przedsięwzięć mających poprawić kondycję finansową dąbrowskiego Szpitala Powiatowego. Pracownicy placówki mogą spodziewać się nowych umów oraz większego zróżnicowania poborów. Redukcja zatrudnienia nie jest planowana.

Ogloszenie
>

Nowa dyrektor szpitala Teresa Kopczyńska chce przede wszystkim zwiększyć wiarygodność kredytową szpitala oraz zredukować zobowiązania, które w największym stopniu przyczyniają się do wzrostu zadłużenia. Temu pierwszemu służą właśnie ugody z wierzycielami. Zawarto już porozumienia m. in. z zakładem gazowniczym i wodociągami. Teraz trwają negocjacje z ZUS. Zakład ugodę zawrze, ale po warunkiem, że otrzyma wcześniej część zaległości, dokładnie 1,5 miliona złotych. Te warunki są ponoć do przyjęcia.

Tańsze kredyty

Szpital chce się także wycofać z "drogich" kredytów bankowych. W praktyce chodzi o ten zaciągnięty ostatnio w dąbrowskim Banku Spółdzielczym.
- Dwunastopunktowe oprocentowanie jest za wysokie. Nie będę się dzielił pieniędzmi z bankiem, bo szpital jest najważniejszy - mówi starosta dąbrowski Krzysztof Kaczmarski.

Wyjście z sytuacji znaleziono dość proste. Szpital zaciągnie niżej oprocentowaną pożyczkę i spłaci tę w BS. Równocześnie z tym ostatnim negocjowane jest uruchomienie, przy prowadzonym przez tę placówkę rachunku szpitala, linii kredytowej. To umożliwiłoby prowadzenie bardziej elastycznej polityki finansowej, pozwalałoby na przykład na wykorzystanie ,debetu" (chociażby na ZUS), a następnie pokrycie go z pieniędzy przekazywanych co miesiąc przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wydaje się, że ewentualne fiasko tych rozmów, dla szpitala specjalnym zmarwieniem nie będzie, już dziś bowiem kilka banków proponuje takie rozwiązanie, w zamian za przeniesienie do nich rachunku bieżącego.
Generalnie bez pożyczki zapewne się jednak nie obejdzie. Po raz trzeci musiałby ją poręczyć powiat. Starosta Kaczmarski zagrożenia jednak nie widzi.
- W tej chwili ręczymy dwa kredyty i tak ostatecznie pozostanie, bo kolejna pożyczka posłuży wyłącznie na spłatę zaległości. Różnica polegała będzie na tym, że inny banku będzie wierzycielem szpitala - tłumaczy.

Spłacić pracowników

Dokładny bilans finansów dąbrowskiego szpitala znany będzie pod koniec marca. Z bieżącego rachunku wynika, że co miesiąc placówka notuje straty w wysokości ponad stu tysięcy złotych. Trwa analiza wydatków właśnie pod kątem szukania oszczędności. Dotyczy to między innymi rachunków za gaz, w przypadku którego miesięczne płatności sięgają 60 tysięcy złotych oraz przyszpitalnego hotelu, kosztującego kilkanaście tysięcy.

Po rozmowach ze związkami zawodowymi, dyrektor Kopczyńska chce przyspieszyć regulowanie zaległości wynikających z tak zwanej ,ustawy 2003". Pracownicy dostaliby pieniądze wcześniej niż się na to zanosiło, a szpital uniknąłby lawinowego narastania odsetek od tych zobowiązań. Zwolnienia w szpitalu nie są przewidywane. W przypadku personelu medycznego, nie zanosi się właściwie na żadne zmiany. Nieco inaczej wygląda sytuacja w odniesieniu do osób zajmujących się administracją i obsługą techniczną. Pewne roszady najprawdopodobniej tu będą, ale wszystko ma się odbywać w ramach placówki.

Bez "trzynastki"

Pracownicy szpitala mogą się natomiast spodziewać wypowiedzenia dotychczasowych umów i podpisywania nowych. W praktyce chodzi o tzw. trzynastkę. Szpital, jako jedna z nielicznych już placówek służby zdrowia w regionie, nadal gwarantuje to świadczenie. Nie jest ono wprawdzie wypłacane, ale długi z tego tytułu do bilansu ekonomicznego trafiają. W nowych umowach gwarancji trzynastej pensji już się nie przewiduje. W planach jest natomiast większe zróżnicowanie płac. W ten sposób docenieni mają zostać przede wszystkim pracownicy wykwalifikowani.

Przy naprawie sytuacji szpitala rozważany jest udział specjalistycznej firmy consultingowej. Jeszcze w tym tygodniu ma ona przedstawić propozycje programu naprawczego i cenę za tę usługę. Jak przekonują w Starostwie Powiatowym, z pomocy tej firmy korzystało już wiele szpitali i samorządów w naszym kraju.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(25-02-2004) pacjent :
Jak to wszystko pięknie wygląda w teorii.Praktyka pokaże swoje,bo już kilka razy był program naprawczy i kończyło się na......zwolnieniu części pracowników.I po tym miało już być lepiej.Ico? Czcze słowa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2004) Soin :
a co się dzieja z Piotrusiem Sachą , czeka na nowe stanowisko ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2004) były pacjent :
a co będzie robił doktor laskowicz - czy znowu ujdzie mu wszystko co narozrabiał

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2004) Lolo :
Trzymam Kciuka za Panią Dyrektor, kierować jednocześnie szpitalem w Dąbrowie, stojącym na skraju upadku i dużą przychodnią specjalistyczną w Tarnowie dowodzi dużej nieodpowiedzialności, bezmyślności i chęci zarobienia dużej kasy przez Panią Dyrektor i jest absurdalnym posunięciem ze strony władz powiatu !!! A przecież, te jednostki w dziedzinie poradni specjalistycznych są siebie konkurencyjną !!!! Trudno kierować konkurencyjnymi dla siebie placówkami - w Dąbrowie wszystko jest możliwe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl