To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Stulecie skautingu światowego    -   01/8/2007
W dniu dzisiejszym przypada setna rocznica organizacji obozu na wyspie Browsea, przygotowanego dla młodych Brytyjczyków przez generała Roberta Baden - Powella, które to wydarzenie uważa się za początek ruchu skautowego na świecie. Dziś rano na całej kuli ziemskiej kilkadziesiąt milionów skautów odnowiło swoje przyrzeczenie. W Tarnowie taka uroczystość odbyła się w ruinach zamku Tarnowskich na Górze Świętego Marcina punktualnie o godzinie 8:00.

O świętowanej właśnie dacie, o tym, co wydarzyło się na Górze św. Marcina , o ważnych tarnowskich akcentach w historii skautigu i polskiego harcerstwa a także o tym, czym jest i może być idea skautowa dzisiaj - mówi podharcmistrz Marek Popiel :

Ogloszenie
>

Swoistym preludium tego znaczącego, dla całej braci harcerskiej i sympatyków harcerstwa, wydarzenia była wczorajsza wieczornica w tarnowskiej księgarni "Oświatowa", zrządzeniem losu (?) zorganizowana dokładnie w wigilię wielkiej skautowej rocznicy. Kolejne spotkanie z cyklu "Czytanie Nocą" przygotowywane przez Teatr Nie Teraz w całości poświęcono bowiem skautingowi i jego polskiej odmianie - harcerstwu. Tym razem poszczególne "czytania" przeplatane były pieśniami harcerskimi, wykonywanymi przez druhów i druhny z 1. Tarnowskiej Wędrowniczej Drużyny Harcerskiej "Czarna Jedynka" przy wsparciu instrumentalno - wokalnym Tomasza Lewandowskiego i Władysława Strejczka ale śpiewanymi chóralnie przez wszystkich uczestników wieczoru, który kolejny raz w ostatnich godzinach miesiąca szczelnie wypełnili wnętrza przyjaznej im księgarni. Fragmenty literatury, w przeszłości często sięgającej po tematy odnoszące się do idei skautowych, czytali m.in. Jerzy Zawartka, harcmistrz Władysław Strejczek, Tomasz Żak i Marek Popiel - znawca historii i niestrudzony tarnowski propagator idei skautingu. Ten ostatni swoje "czytanie" okrasił gawędą, w której zawarł piękne wspomnienia z osobistych spotkań z legendami polskiego harcerstwa. Wśród nich byli m.in. bohaterowie zupełnie fundamentalnej dla polskiego harcerstwa książki - "Kamienie na szaniec". Powieść Aleksandra Kamińskiego, opisująca bohaterską historię druhów z podziemnych Szarych Szeregów, przywołana zostać musiała nie tylko w kontekście tych wspomnień. Znacznie szerszym kontekstem była bowiem inna rocznica przypadająca 1 sierpnia już od ponad 60 lat. Słynna godzina "W" na trwałe wpisała się w historię polskiego harcerstwa jako symboliczna data największej ofiary i dowodu przywiązania do przysięgi harcerskiej, jaką złożyli młodzi harcerze z Szarych Szeregów. Do wydarzeń Powstania Warszawskiego nawiązało też bardzo osobiste wystąpienie obecnego na sali Andrzeja Komorowskiego, krewnego bohaterskiego generała - dowódcy Powstania. We wzruszający sposób Pan Andrzej opisał losy powstańcze swoje i swojej najbliższej rodziny.

Dzisiejsza poranna uroczystość na Górze św. Marcina zgromadziła kilkadziesiąt osób - głównie harcerzy (wielu z nich czuwało całą noc) i instruktorów Hufca ZHP im. Gen. J. Bema w Tarnowie. Gościem harcerzy była Dorota Skrzyniarz, zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa. Uczestnicy wspólnie wypowiedzieli m.in. Rotę Przyrzeczenia Harcerskiego.
Po odnowieniu przyrzeczenia, które składane było na Krzyż Harcerski ułożony na fladze państwowej, zawiązany został tradycyjny krąg, a następnie odśpiewano pieśń Jerzego Brauna „Płonie ognisko i szumią knieje”. Tego akcentu braknąć nie mogło, choćby z tego powodu, że ta najpopularniejsza chyba pieśń harcerska powstała właśnie w Tarnowie ! U zarania ruchu skautowego w Polsce nasze miasto stanowiło jeden z najważniejszych jego ośrodków.
Dlatego też tarnowscy harcerze uczcili na Górze św. Marcina pamięć nie tylko założyciela skautingu światowego gen. Roberta Baden-Powella ale też pamięć Andrzeja Małkowskiego, założyciela pierwszych polskich drużyn skautowych we Lwowie i ... w Tarnowie. - Pomnik twórcy polskiego harcerstwa już jesienią zostanie uroczyście odsłonięty w naszym mieście na skwerze, noszącym imię tego wielkiego wychowawcy, patrioty i żołnierza niepodległości. Pomnik powstaje w pracowni Pana Michała Poręby - mówi podharcmistrz Marek Popiel i zarazem organizator przedsięwzięcia.
Uczestnicy spotkania na ruinach zamku Tarnowskich uczcili też pamięć harcerzy z Szarych Szeregów i innych żołnierzy AK, którzy 63 lata temu w Warszawie rozpoczęli powstanie, uznawane dziś za największą bitwę II wojny światowej.(pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 13:51:11
IP          : 3.17.79.60
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html